Izmir, Turecko

Výzkumná stáž IFMSA

Jméno účastníka: Eva Sadílková

Termín: červenec 2010

 

DOPRAVA

Využila jsem nejrychlejší způsob dopravy, kterým je možno se do Turecka dostat, a to letecky. Společnosti nabízely přímé lety do Izmiru pouze z Vídně. Z Prahy, Brna nebo Bratislavy bylo možno odletět také, ale s přestupy, většinou v Istanbulu.

 

UBYTOVÁNÍ, STRAVA

Byli jsme ubytováni na kolejích, které patřily Ege University. Jednalo se o komplex budov, jednotlivé byly striktně děleny na dívčí a chlapecké.

Obědy jsme měli zajištěny v nemocniční jídelně. Zde se chodili stravovat i lékaři a ostatní zdravotní personál. Jídlo bylo dobré, ne výrazně odlišné od evropské stravy, až na to, že vzhledem k náboženství, jsme nikdy neměli vepřové maso.

 

MĚSTO

Izmir je třetí největší město Turecka, se všemi typickými rysy velkoměsta – spěch, hektická doprava a zeleň snad jen v parcích.

 

OBYVATELSTVO, JAZYK

Turecko je islámská země, ale ve snaze přiblížit se Evropě, jsou místní lidé tolerantní. Nebylo tedy nutné, abychom chodili zahaleni a drželi se daných zvyků. S domluvou nebyly výraznější potíže, mladší generace Turků umí anglicky, často mají i základy němčiny. Ti, kteří neumí cizí jazyk, se vám přesto snaží porozumět a pomoci. Jsou velmi vstřícní, ale nevtíraví.

Turečtina je arabský jazyk, ještě před Arturkovými reformami se turečtina zapisovala arabským písmem, dnes, aby se přiklonili Evropanům, užívají latinku.

 

SPOLEČENSKÝ PROGRAM

Menší výlety jsme podnikali odpoledne nebo až k večeru po stáži v nemocnici. Na víkendy jsme odjížděli k moři, například do letoviska Cesme nebo Kusadasi. Mezi nejúžasnější zážitky určitě řadím Pamukkale, Bavlněný hrad, zapsaný v UNESCU. Jedná se o přírodní scenérii kaskádovitě uspořádaných jezírek z vápenatého travertinu. Navštívili jsme také Hierapolis, Ephessos, Sirince, muzea zaměřená na lékařství a farmacii a mnoho dalších zajímavých míst.

 

NEMOCNICE

Původně jsem byla přijata na výzkumnou stáž, na oddělení genetiky. Po příjezdu mi však bylo řečeno, že projekt již skončil a v laboratoři tedy budu jen dva dny v týdnu. Po tuto dobu jsem vypomáhala s metodami cytogenetiky a molekulární genetiky. Ostatní dny jsem chodila na dětskou kliniku na oddělení  neurologie, klinické genetiky a do prenatální poradny.

Na stáži se mi velice líbilo, jsem ráda, že jsem mohla strávit červenec právě v Izmiru.