Tainan, Taiwan

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Petra Adamusová

Termín: červenec 2010

 

Cesta na Taiwan

Letenku na Taiwan je potreba zarezervovat co nejdříve. V dubnu jsem sehnala nejlevnejsi letenku pres StudentAgency, a to za 22000Kc s leteckou spolecnosti EVAAir. Letet muzete bud primo Viden-Taipei nebo s mezipristanim v Bangkoku, popr.jinde. Lety z Vidne jsou zpravidla  levnejsi nez z CR.

Město Tainan se nachází na jihu ostrova, kam se muzete dostat letadlem (0,5hod/2000Kc), taiwanskym HighSpeed vlakem (1,5hod/800Kc), rychlíkem (4hod/500Kc) nebo autobusem (4,5hod/220Kc). Nejlevnejsi a pritom velice pohodlnou a luxusni variantou je autobus s kozenyma sedackama, klimatizaci a vlastní osobní obrazovkou promitajici serialy ci hudebni klipy. Cena autobusu se pohybuje kolem 350 NTD(220Kc). Na nadrazi me vyzvedla delegace 7 bajecnych CPs a taxikem jsme se spolecne dopravili k nedalekym kolejim.

 

Počasí:

Na Taiwanu teploty bezne neklesaji pod 30-35 °C.  Na zacatku cervence bylo počasí relativne stabilni, od poloviny mesice k veceru (kolem 18hod) pravidelne a velmi silne prselo (prisel „taifun“). Teplota vzduchu se však ani během deste nijak vyrazne nezmenila a dokonce i padajici voda byla  tepla :-) Rozhodne tedy není potreba tahat s sebou na Taiwan extremne teple obleceni. Jedna bunda ci mikina bohate staci.

 

Ubytování:

Nove vybavene studentske koleje s balkonem a nadhernym vyhledem na město. Pokoje jsou prostorne, dvouluzkove s vlastni koupelnou, toaletou, lednici, klimatizaci a internetem.  V budove koleji je k dispozici automaticka pracka a na kazdem patre automat na pitnou studenou/horkou vodu.

Na kolejich není k dispozici povleceni – je potreba si privezt vlastní.

Koleje jsou vzdaleny 5 minut chuze od nemocnice. K nejblizsimu SEVEN ELEVEN (samoobsluha) jsou to 3 minuty chuze a k vetsimu supermarketu je to cca 10 minut jizdy na kole.

 

Městská doprava:

Taiwanci se prepravuji vyhradne na skútrech. Kdo nemá skútr, je ztraceny, protoze ve meste sice funguje autobusova doprava, je vsak velice neprehledna  a pomala.  Nasi CPs nam proto doporucili zapujcit si kola (650Kc/mesic), na nichz se ve meste da dostat kamkoli a hlavne velice rychle.

Ve meste je ve dne i v noci bezpecno, nechodite-li potme sam do liduprazdnych ulicek. Ne uplne prijemny pro me byl pobyt na NIGHT MARKETECH (navstevu nocniho trhu rozhodne nesmite vynechat, je ale potreba pripravit se na spoustu lidi a prapodivnych chuti a vuni).

 

Mena, ceny:

1 NTD (New Taiwaneese Dollar)  =  0,59 CZK

Ceny potravin, elektroniky i obleceni jsou obdobne nebo mirne nizsi nez u nas. Vyjimkou je kravske mleko a mlecne vyrobky, které jsou na ostrove o neco drazsi.

Stravovani:

Moznost chutneho stravovani v nemocnicni jidelne, v okolnich restauracích nabizejicich veskerou svetovou kuchyni i tamejsi speciality nebo v taiwanske narodni samoobsluze „SEVEN ELEVEN“, ktera se nachází budove nemocnice a v niz lze zakoupit napr. tepla jidla japonskeho typu nebo ryzove sendwiche.

Prispevek na stravovani cinil v nasem meste 3000 NTD (2000Kc), rozptyl tohoto kapesneho v jednotlivych nemocnicich na Taiwanu (po konzultaci se zahranicnimi kolegy) je vsak od 1000NTD do 8000NTD v zavislosti na moznostech jednotlivych univerzit a také na ostatnich vydajich, ktere za Vas hradi Vasi CPs.  Konkretne moji CPs mi zaplatili uvitaci veceri, nejake dalsi potraviny „na uvitanou“  v lednici na kolejich, 3x vikendovy socialni program, kaligraficky workshop a mnoho dalsiho. Zbytek penez jsem pak dostala cca v polovine staze jako onech 3000NTD na jidlo.

Snidane jsem si pripravovala sama na kolejich (POZOR – neni zde k dispozici kuchynka), obedy jsem si nejcasteji kupovala v oblibenem SEVEN ELEVEN a na vecere jsme obvykle chodili spolecne s ostatnimi zahranicnimi studenty a vsemi nasimi CPs do taiwanskych restauraci, kde jme zkouseli veskere dostupne speciality za velmi prijatelne ceny.

 

Nemocnice:

Stáž na oddělení chirurgie/urgentní příjem/traumatologie/záchranná služba. National Cheng Kung University Hospital se nachazi v centru mesta hned vedle rozsahleho studentskeho kampusu (komplex cca 8 fakult) . Soucasti nemocnice je budova lekarske fakulty. Nemocnice se sklada ze stare a nove budovy, ktere jsou vzajemne propojeny sklenenym koridorem. Vybaveni nemocnice je srovnatelne s nasim, stejne jsou take postupy lecby.  Problemem je zde nedostatecna kapacita urgentního prijmu a cekarny preplnene luzky s kritickymi pacienty.

Lekari a medici studuji a prednaseji v anglictine, proto obvykle nemaji problem komunikovat v anglickem jazyce. Mene casto se vsak domluvite se sestrickama nebo zachranarema, kteri studuji a hlavne mluvi vyhradne cinsky.

 

Volny cas:

CPs meli pripraven nabity a nezapomenutelny socialni program na kazdy vikend. Program na vyletech byl tak naplnen, ze po prvnim vylete uz mnozi radeji zustali doma. Cile vyletu: 1.narodni park Taroko + rybareni + rafty, 2. workshop akupunktury + ochutnavka typickeho jidla + Tainan City Tour (osobne nedoporucuji, protoze jsme se zde nic extremne noveho nedozvedeli) a za 3.Kaohsiung City + vylet na nedaleky ostrov na kolech. V Tainanu se nam nasi CPs navic starali i o veskery program behem tydne, proto jsme kazdy den vecereli v nove restauraci nebo jsme navstivili jinou zajimavou cast mesta nebo jine nakupni centrum.

 

Lide:

Taiwanci jsou ti nejpratelstejsi lide, s jakyma jsem se kdy setkala. Ochotne Vas vyslechnou, poradi nebo Vam zcela nezistne pomohou,a to i kdyby to melo znamenat, ze Vas povezou ve sve pracovni dobe na skútru pres polovinu mesta (se vsim mam vlastni zkusenosti). Lide jsou vzdy zdvorili a v pripade, ze Vam nemohou vyhovet, se minimalne trikrat uprimne omluvi, jak je to moc mrzi. („Sorry“ umi kupodivu anglicky rict vsichni :-)

Celkova atmosfera v nasi sedmiclenne pekne namixovane tainanske skupine (Cesko,Slovensko, Brazilie,2x Spanelsko,Francie a Dansko) doplnene obvykle 7 taiwanskymi CPs byla velice pratelska.

 

Perlicky a rady nakonec:

Na Taiwanu maji jiny tvar elektrickych zastrcek – je nutne zakoupit si konvertor(na miste za cca 50Kc).

Pro milovniky plavani Taiwan není vhodna destinace, protože plavani v oceanu je na 99% plazi zakázáno. Plaze slouzi primarne k prochazkam pri zapadu Slunce, popripade k pousteni draku.

Tradicni cinska vecere je nekonecny a nezapomenutelny celovecerni obrad.

Jdete-li na pobrezi v noci, nezapomente si repelent.

Chcete-li byt sobestacni, naucte se před cestou na Taiwan jezdit na kole.

Nestydte se jist cinskyma hulkama! Při tradicni cinske veceri tim Taiwance jiste zaujmete,

at uz to umite nebo ne.

Nezapomente si pribalit deštník nebo plastenku, idealne oboji.

Doporucuji si poridit aktuální vydani pruvodce Lonely Planet a chcete- li po Taiwanu vice cestovat, tak urcite vyuzijete i podrobnou mapu Taiwanu (Brno-200Kc). Pro zbeznou orientaci na ostrove Vam ale zcela postaci mapy z mestskych infocenter.

 

Zaverem:

Ke stazi na Taiwanu jsem se dostala vicemene nahodou , presto jsem v teto exoticke fascinujici zemi prozila jeden z nejkrasnejsich mesicu meho zivota, za coz bych chtela moc podekovat nasi i taiwanske IFMSA, vsem tem, kteri me utvrdili v nazoru, ze mam opravdu jet, a predevsim vsem laskavym lidem a studentum, kteri se o me na Taiwanu starali. Dekuji!

Pokud by Vam ještě něco vrtalo hlavou, nevahejte a napiste na: petra.ad@post.cz

 

Video na YouTube