Oulu, Finsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Ondřej Sobotík

Termín: červenec 2010

 

DOPRAVA:

Oulu se nachází na severu Finska, na pobřeží Botnického zálivu, 150 km jižně od polárního kruhu. Letecky se dostanete do Helsinek snadno přímým letem z Vídně, Prahy, Bratislavy nebo levné lety jsou i vybavovány z Polska. Do Oulu pak musíte pokračovat buďto vlakem (Pendolino, cca 600 km, jednocestný lístek bratru za 70euro :-) ) nebo ještě lépe (a také možná levněji vnitrostátní leteckou linkou).

 

MĚSTO:

Ve Finsku jsou lékařské fakulty v 5 městech: Helsinky, Turku, Oulu, Tampere a Kuopio. Oulu, kam jsem byl poslán já,  je moderní město s cca 120 000 obyvateli, útulným – byť nehistorickým centrem, přístavem, krásnými parky, hříšti, plážemi a cyklostezkami. Kolo je zde hlavním dopravním prostředkem, bez něj se prakticky nikam nedostanete, jeho sehnání (zapůjčení od místních studentů nebo doktorů) je naprostou nutností. Cyklostezka je ve městě součástí každého chodníku a celá oblast je na rovině, takže kolo je ideálním dopravním prostředkem.

 

JAZYK

Ve Finsku se bez se sebemenších problémů domluvíte Anglicky, jak v nemocnici, tak i v obchodech, na nádraží i tržišti. Finština je jazyk velice složitý a nepodobá se žádnému jinému, takže za měsíc si osvojíte jen pár slovíček a frází.

 

PODNEBÍ

Vliv polárního dne je na severu Finska dosti patrný i v červenci, slunce prakticky nezapadalo a i velmi pozdě v noci bylo dost světlo. Na počasí si opravdu nemohu stěžovat – léto 2010 bylo prý ve Finsku nejteplejší za posledních 50 let a teplota dosáhla i v Oulu ke 30 stupňům. Pršelo velmi málo, koupat se dalo v moři i v jezerech a komárů nebylo o moc více, ne-li méně, než v Olomouci.

 

UBYTOVÁNÍ

Bydlel jsem se dvěma kolegy v bytě v centru města, do nemocnice to bylo na kole 15 minut pohodlné jízdy. Byt byl prostorný: vybaven internetem, televizí a kuchyní, a vůbec vším, co bylo třeba. Stravování bylo pouze ve formě obědu v nemocnici, který byl na české poměry nezvykle zdravý. Zelenina, občas ryba nebo kousek kuřete, často brambory a všudypřítomný kopr. Za celý měsíc ani kousek hovězího nebo vepřového masa. Na pití pak mléko nebo finský kvašený, pivu podobný, hnědý nealkoholický lektvar – mezi zahraničními studenty přezdívaný „magic potion“.

 

CENY

Ve Finsku je neobyčejně draho, především doprava, maso a alkohol.

 

STÁŽ

Moje stáž byla na radiologické klinice v univerzitní nemocnici v Oulu. Během stáže jsem měl možnost vidět všechna pracoviště, seznámit se s jednotlivými zobrazovacími technikami, navštívit intervenční sály, vyzkoušet si práci v PACSU i samostatně ultrazvukovat. Lékaři byli velice ochotní a přítomnost zahraničních studentů jim nevadila.

 

ZÁVĚREM

Celý měsíční pobyt ve Finsku hodnotím velice pozitivně, finské nemocnice jsou špičkově zařízené, zázemí pro lékaře je výborné a za svou práci jsou velmi dobře placeni. Měl jsem možnost navštívit i ostatní finská města a vidět místní přírodu a potkat mnoho zajímavých lidí.

 

 

Případné dotazy rád zodpovím: sobotiko@seznam.cz