Jerevan, Arménie

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Jana Pavličíková

Termín: srpen 2010

 

Doprava:

Do Jerevanu je možné letět přímo z Prahy s ČSA, já jsem kvůli levnější letence (12000 Kč) dala přednost přestupu v Moskvě a potom jsem pokračovala s ruskými aeroliniemi Aeroflot.

Na jerevanském letišti mě vyzvedla arménská studentka, se kterou jsme posléze jely taxíkem na koleje.

 

Arménie:

Země, která je velká asi tak jako Morava (3 miliony obyvatel) a leží na stejné rovnoběžce jako Itálie. Oficiálním jazykem je arménština (jazyk, který se řadí mezi indoevropské jazyky, ale nepodobá se ničemu, co znáte.). Arménci používají svou vlastní abecedu, takže si ani nepočtete, naštěstí většina obyvatel mluví i rusky, takže je možné se domluvit takhle. V některých případech zafungoval i prastarý způsob komunikace „rukama nohama“.

Měnou jsou dramy (1000 dramů = 50 Kč.) Ceny jídla jsou srovnatelné jako u nás, jen ovoce, zelenina a zmrzlina jsou mnohem levnější.

 

Počasí:

Léto je v Arménii velmi horké a suché. Teploty pravidelně dosahovaly 35°C. Během měsíce, který jsem strávila v Jerevanu. jsem málem zapomněla, co to je déšť.

 

Ubytování a stravování:

Všichni stážisti jsme bydleli pohromadě na jednom patře na kolejích pro studenty medicíny. Koleje byly asi 40 minut pěšky a 20 minut minibusem od centra. Na pokojích jsme byli po jednom nebo maximálně po dvou. Na patře byly společné koupelny, záchody a kuchyň. Vzhled pokojů předčil veškerá očekávání. Bohužel jen nebyly vybaveny připojením k internetu, ale bylo možné navštěvovat internetovou kavárnu umístěnou naproti kolejím. (1hod. = 300 dramů).

Jídlo jsme si zajišťovali sami. Nakupovat bylo možné v supermarketech, které jsou cenově i sortimentem srovnatelné s ČR.  Na večeře jsme chodili společně do místních restaurací. Na jídlo jsme dostali kapesné, které vystačilo asi na 14 dní.

 

Doprava:

V Jerevanu bylo  možné použít metro, autobusy nebo minibusy. Minibusy jezdí po celém městě, je jen nutné znát číslo, které vás doveze tam, kam potřebujete. Což je možné si zjistit od místních studentů nebo si to vyhledat na interaktivní mapě na této adrese: http://maps.yerevan.am/mailonmap/project/v2_2_5/municipality.html Jedna cesta minibusem stojí 100 dramů a platí se až při výstupu. Taky je možné jezdit taxíky beze strachu, že by to stálo majlant.

 

Nemocnice:

Během svoji stáže jsem byla na oddělení hematologie v jedné menší nemocnici a  na porodním oddělení v největším arménském gynekologickém centru. Se změnou oddělení nebyl vůbec žádný problém. Jako dopravní prostředek jsem v obou případech volila minibus. Jízda vždy trvala asi 40 minut. V obou nemocnicích byli lékaři, kteří mluvili plynulou angličtinou, byli velmi ochotní komunikovat a vysvětlovali vše, co mě zajímalo. Jako přihlížející jsem byla u přirozených porodů, pár císařských řezů a několika gynekologických operací. Praktické zkušenosti jsem získala v oblasti ultrazvuku při kontrolách těhotných žen.

 

Volný čas:

Místní studenti byli velmi ochotní, pokud jsme je požádali o doprovod do muzeí. Také nás provedli po městě a zajistili exkurzi do podniku na výrobu koňaku. Pomáhali nám i s komunikací s cestovními agenturami při organizování výletů do míst, která jsme chtěli navštívit. Veškeré potřebné informace bylo také možné zjistit v turistickém centru.

 

Lidé:

Naše „pracovní“ skupina byla jednou z menších, bylo nás 11 studentů, a to převážně z Egypta (6), dále z Itálie (1), Německa (1), Litvy (1) a z ČR (2). Velice rychle jsme se spřátelili a na konci měsíce už jsme fungovali skoro jako rodina.

 

Závěr:

Při rozhodování, zda jet či nejet znovu, by moje volba byla jednoznačně zase pro. Tahle zkušenost je totiž k nezaplacení. (Na všechno ostatní je tu Mastercard ;D). Pokud byste zvolili vyjet na stáž do Arménie, tak doporučuji tuto adresu: http://armeniainfo.am/

 

Jakékoliv otázky ráda zodpovím na: jana.pavlicikova@yahoo.com