Craiova, Rumunsko

Výzkumná stáž IFMSA

Jméno účastníka: Kateřina Rafajová

Termín: srpen 2009

 

 

DOPRAVA:

Já jsem si jako dopravní prostředek vybrala letadlo. Letenku z Vídně do Bukurešti jsem se SkyEurope pořídila za necelé 3000 korun. Nevím ale, jestli teď do Rumunska lítá nějaká jiná nízkonákladová společnost. Bukurešť má 2 letiště, pokud přiletíte na Otopeni, je nejlepší pokračovat do města vlakem. Z druhého letiště Baneasa ale tato možnost není. Musíte si vzít taxi. Taxíky v Rumunsku nejsou vůbec drahé, cena se pohybuje okolo 1,6 lei/km (1lei=6kč)v Bukurešti, v jiných městech je to ještě levnější. V Craiově to bylo okolo 1.3 lei. Zvlášť v Bukurešti si ale musíte dávat pozor, aby nás taxikáři nenatáhli, určitě je lepší předem se na cenu zeptat, s řidiči se většinou domluvíte anglicky.

Do Craiovy jsem pak pokračovala vlakem. Vlaky jsou docela čisté a překvapivě přesné. Určitě je to lepši a bezpečnější způsob přepravy než autobus, protože rumunští řidiči jezdí jak prasata a cesty taky nejsou zrovna v nejlepším stavu. Cena je různá podle toho jaký druh vlaku si vyberete.

V Craiově na nádraží už mě čekala kontaktní osoba a autem mě dovezla na hostel, kde jsme bydleli.

 

Jízdní řády vlaky: http://www.mersultrenurilorcfr.ro/default_engleza.asp?lng=2

http://www.cajenda.cz/info/doprava-v-rumunsku

 

 

UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ

Všichni jsme bydleli ve studentském hostelu, který byl přímo u nemocnice. Na univerzitu, kde jsem měla stáž, to bylo asi 5 minut chůze. Já jsem bydlela na dvoulůžkovém pokoji, další byli na 4- lůžkovém, ale po dvou max. po 3 lidech. Každý pokoj měl svůj záchod a koupelnu. 4-lůžkové pokoje byli nově zrekonstruované. A co se týká pokojů, tak kromě pár švábů jim nebylo co vyčíst J měli jsme i připojení k internetu na pokoji. Je tam, ale jak na našich kolejích jenom jedna přípojka.

Jídlo jsme měli 2krát denně k jídelně na kolejích. V ceně byly snídaně a obědy přes týden. O víkendu a večeře jsme si museli zajistit sami. Kuchyňku jsme k dispozici neměli, zbývalo nám využít fast-foodů, které jsou v Rumunsku velice oblíbené a doslova na každém kroku. Jídlo v restauraci vás vyjde jak tady nebo trochu levněji. Pokud se vypravíte nakupovat a není to samoobsluha, tak rozhodně doporučuju naučit se pár rumunských slovíček a frází, Běžně totiž s angličtinou moc neuspějete.

 

POČASÍ:

Rumunsko je docela velká země, tak samozřejmě záleží na tom, kam jedete. Craiova je na jihozápadě země a během měsíce co jsem tam strávila, bylo opravdu vedro. Teploty se pohybovaly okolo 30 stupňů, i když bylo zataženo, tak teploty moc neklesaly.

 

STÁŽ:

Stáž jsem absolvovala na oddělení Molekulární biologie a genetiky na místní univerzitě. Této stáže jsme se zúčastnili 3 a věnovala se nám jedna doktorka, která nám vysvětlila jakékoliv nejasnosti a dotazy. Čekala jsem ale, že se víc zapojíme samostatně do práce, většinou jsme jenom pozorovali, co dělala ona.

 

VOLNÝ ČAS:

Social program jsme měli zajištěný rumunskými studenty kteří byli opravdu milí a strašně vstřícní. Celkem nás byla skupinka 13 studentů převážně z Evropy.  Měli jsme víkendový výlet do okolí Brašova pro všechny studenty, kteří byli v srpnu v Rumunsku. Na zpáteční cestě jsme ho spojili s prohlídkou Bukureště. Další výlety do bližšího i vzdálenějšího okolí nám zorganizovali přímo během našeho pobytu podle toho, co jsme zrovna chtěli vidět. V průběhu týdne jsme pořádali různé party na hostelu nebo ve městě. Přímo u hostelu byl tenisový kurt a basketbalové koše. Rozhodně bylo vždycky co dělat a nenudili jsme se.

 

Případné dotazy ráda zodpovím na katka.rafajova@volny.cz

Fotky: http://picasaweb.google.com/katka019