Taipei, Taiwan
Klinická stáž IFMSA
Jméno účastníka: Petra Kubicová
Termín: červenec 2009

 

Letos v červenci jsem se zúčastnila stáže na oddělení patologie v Chang Gung Hospital v Linkou, městě 20 km vzdáleného od hlavního města Taiwanu, Taipei.

 

Ubytování: Bydlela jsem spolu s dvěma rezidentními doktorkami z Korey a se stážistkou z Dominikánské republiky v čtyřlůžkovém pokoji, který měl společné sociální zařízení s dalším pokojem v Educational bulding( koleje, ve které byli ubytováni i zaměstnanci nemocnice), která byla součástí nemocničního komplexu, tudíž doba k dopravení se na oddělení trvala cca 5 minut.

 

Strava: Veškeré jídlo jsme zajišťovali sami, ať už v nedalekých bistrech nejrůznějších kuchyní včetně Korejské, Čínské, Japonské nebo mezinárodní (cca 300 metrů), v nemocniční kantýně, či vařením na kolejích.Na začátku stáže jsme od místních koordinátorů obdrželi každý 3150 TW dolarů jako příspěvek na stravu. Průměrná cena jídla v bistrech byla 50-100 TW dolarů(30-70 kč).

 

Stáž: Ihned po příchodu na kliniku jsem byla obeznámena s jejím chodem, pravidly a strukturou.Na patologické anatomii jsem trávila denně 4 hodiny, většinou o 9:30 do 13:30 s hodinovou obědovou pauzou. Z laboratoře připravené nabarvené preparáty docházely 3 x denně a to v 10, v 13 a v 14, takže jsem někdy právě kvůli nim zůstala o hodinu déle na oddělení. Měla jsem na starost přiřadit preparáty  k jednotlivým odpovídajícím případům, které jsem následně se svým supervizorem hodnotila mikroskopem. Vždy kolem 11:00 se probíraly komplikované předešlé případy.Histologie se nejvíce posuzovala a týkala fiibroadenomu, cyst a karcinomu prsu, dále ovaria, dělohy, typicky zde se vyskytujícím karcinomu jazyka, z důvodu častého žvýkaní betelnutu(ořechu zabaleného do listu). Měla jsem možnost být přítomna zpracování materiálu pro fluorescenční in situ hybridizaci pro amplifikaci genu Her 2/Neu a byla mi vysvětlena problematika léčby prostřednictvím herceptinu. Oddělení samotné je neustále ve vysokém pracovním tempu, ostatně jako jiná oddělení, kde dovolenou a volno skoro vůbec nepoznali.Pracovní morálka je zcela odlišná od té naší.Není divu, co se dá čekat od Asiatů.

 

Sociální program: Nebyl připraven.Na místní koordinátory se  šlo sice vždy spolehnout, nicméně vlastní iniciativu a zájem objevovat nová neznámá místa, kontaktovat další stážisty většinou ubytovaných v Taipei a participovat na nejrůznějších kulturních a odborných akcích jsme museli projevit zj. sami. Každý víkend jsme podnikli výlet na nějaké zajímavé a cestovním průvodcem doporučené místo, vše se však odehrávalo v silné závislosti na předpovědi počasí, na které je nutné brát ohledy, vzhledem k častým letním tajfunům. Červenec je pro taiwanské studenty obdobím prázdnin, tudíž nebyl problém se s kýmkokoliv z koordinátorů domluvit na tom, aby nám kus své země ukázali.

Závěrem: Stáž mi mnoho nového nedala. Po odborné stránce  jsem si více osvojila problematiku patologie, nabyla více zkušeností v histologickém prohlížení preparátů, posunula se o kousek dál v bezstarostném používání angličtiny v cizí zemi, nicméně v rozhodnutí o mé budoucí profesi mě neutvrdila. Získala jsem  spoustu nových přátel, poznala zcela odlišnou kulturu a kuchyň a prožila nezapomenutelné chvíle na druhé straně světa. Pokud bych měla dávat doporučení dalším studentům, kteří by zvažovali cestu na Taiwan, tak tato stáž z mého pohledu je pro zcela nezávislé, komunikativní a aktivní účastníky, kteří se umí prosadit a vyběhat si to, co potřebují.