Palermo, Itálie

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Zdeněk Ramík

Termín: srpen 2019

 

CESTA

Rozhodl jsem se pro leteckou dopravu, nejvýhodnější nabídku měla asi tři měsíce před odletem italská společnost Alitalia, koupil jsem ji přes portál Travelgenio. Odlet byl z Prahy, zahrnoval však přestup v Římě, na který byla pouze 1 hodina a 15 minut. První zážitek byl s kufrem – portál Travelgenio mi nabídl připlatit za různé služby, mimo jiné zavazadlo k odbavení za výhodnou cenu asi 500 kč. Toho jsem využil, ovšem při odbavení mi bylo sděleno, že nic takového v ceně nemám a musím za odbavené zavazadlo zaplatit asi 1100 kč. Reklamaci za službu společnosti Travelgenio budu vyřizovat v nejbližších dnech.

Další cenná zkušenost, kterou jsem se naučil – vždy je potřeba mít delší čas na přestup, alespoň 2 hodiny. A tak se stalo, že let z Prahy byl opožděn o 40 minut, a ten druhý jsem nestihl. Na letišti v Římě mě odkázali na informace společnosti Alitalia, kde uznali, že je to jejich chyba a bez problémů mi rezervovali novou letenku na následující let za 3 hodiny. Dohromady cesta letadlem trvala cca 6 hodin. Celková cena byla cca 7800 kč tam i zpátky.

Po příletu na letiště jsme se s dalšími kolegy mediky odebrali na vlak, který má zastávku přímo v budově letiště. Cena za vlak byla 5,90 euro, a po asi 30 km jsme se dopravili na hlavní nádraží, kde nás vyzvedli členové IFMSA/SISM v Itálii a autem nás přepravili do hostelu (jen pro první den).

 

UBYTOVÁNÍ

Ubytování na kolejích San Savario (poblíž nádraží i nemocnice) bylo totiž až od 1.8., a ti co přiletěli dříve museli přenocovat v hostelu Sunrise nebo Sunset, cena byla 18 euro za noc. Nebyl to jeden z nejhorších hotelů, ale ani jeden z nejlepších.

(Na konci stáže jsme se ubytovali v hostelu Balarm poblíž nádraží, cena byla podobná - 20 euro, ale kvalita mnohem vyšší, v místnostech byla i klimatizace).

Další den jsme se dopravili na koleje, registrovali jsme se, obdrželi ložní prádlo, ale bohužel na některých pokojích chyběly polštáře, takže jsme si je museli koupit (cena cca 10 euro dle obchodu).

Pokoje byly vždy pro jednoho, obsahovaly stůl, postel, skříně, vlastní toalety. Sprchy byly sdílené na každém patře. Co však chybělo byla klimatizace, neboť v srpnu v Itálii teploty pravidelně přesahovaly 30 stupňů. Proto se někteří (včetně mě) rozhodli vybavit si místnost větrákem (10-20 euro). Byla možnost vyprat si oblečení v pračce za 1,5 euro a následně použít sušičku za dalších 1,5 euro. Bylo však potřeba pořídit si vlastní prostředek.

Co velmi chybělo byla lednička a kuchyňka, wifi byla dostupná pouze v přízemí ve společné místnosti.

1 jídlo zdarma/den (obědy) jsme dostávali v kantýně přímo na kolejích, ostatní jídlo jsme si museli obstarávat sami. Vždy byly na oběd těstoviny, a Italové říkali, že ne zrovna kvalitní… Navíc jsme si nemohli vybrat maso, které se muselo připlatit. Byla však možnost si i večer do 21:30 koupit večeři za cca 6 euro, což byla vzhledem k ceně v restauracím poměrně výhodná cena, a mohli jsme si vybrat cokoli bez omezení. Přes víkend byla výdejna zavřená, tak jsme navštěvovali jídelnu nedaleko kolejí. Cena byla podobná, mohli jsme si však vybrat cokoli a i kvalita byla o poznání lepší.

Večer se většinou chodilo ve skupinách na večeři do různých restaurací na různé speciality dle doporučení místních studentů.

 

KLIMA A POČASÍ

Na Sicílii je středomořské podnebí, s dlouhými a horkými léty. Převládá sucho, ale během některých dní byla i zvýšená vlhkost. Během pobytu jsme zažili cca pouze dvakrát dešťovou přeháňku, v srpnu je déšť poměrně vzácná záležitost. Základem je chránit se ve stínu, používat ochranný krém s vysokým faktorem (ideálně 50) a nosit pokrývku hlavy.

Během dne teploty dosahují běžně přes 30 stupňů, v noci bývají nižší, kolem 20 stupňů. Většinou se spí s otevřenými okny pouze pod pokrývkou.

 

OBYVATELSTVO A SPOLEČNOST

Palermo je velmi rozmanité a díky své pestré historii, během níž se vystřídaly různé národy, můžeme nalézt obyvatele prakticky všech národností. Dominují však Italové. Silný vliv má katolická církev, proto téměř všechny výlety téměř vždy obsahují návštěvu alespoň jedné katedrály.

 

JAZYKY

Italština, anglicky mluví převážně studenti, lidé na komunikačních pozicích, vysokoškolsky vzdělaní.

 

MĚNA

Platí se eury. Různě po městě jsou dostupné bankomaty, takže s výběrem hotovosti není problém. Ve většině podniků lze platit kreditní kartou. Někdy bývá problém s platbou bankovek o vysoké nominální hodnotě (50-100 euro), vezmou je jen některé větší obchody a restaurace.

 

MĚSTO

Palermo je hlavní město Sicílie. Populace činí přibližně 700 000 obyvatel. V minulosti se v Palermu vystřídaly snad všechny možné národy, od řeckořímské, přes arabskou až po germánské kmeny. Historické památky jednotlivých epoch lze nalézt po celém městě.

Na druhou stranu město nebývá většinou příliš čisté, na ulicích se válejí odpadky, výjimkou nebývá ani nábytek uprostřed ulice. To se týká zejména menších uliček.

Automobilová doprava je adrenalinový zážitek – řidiči nerespektují přechody, mnohdy ani semafory. K přechodu přes ulici je nutné bezohledně vlézt na silnici a sledovat projíždějící auta, zda-li vás uvidí, zastaví a nechají projí. Pro mnohé bylo toto poněkud šokujícím zážitkem.

Pokud se v městě pohybujete v noci, vždy je dobré chodit ve skupinách.

 

DOPRAVA

Palermo má pestrou síť autobusové, tramvajové i vlakové dopravy. Zastávky jsou po celém městě, lístky se dají koupit ve stáncích nebo na nádraží.

Dopravu jsme využívali zejména při cestě na pláž, neboť nejbližší byla vzdálená přes hodinu od našeho ubytování. Jízdenka platila 90 minut a stála 1,4 eura.

Vlaku jsme dále využívali při cestě na letiště (5,9 euro), eventuálně při návštěvě jiných měst.

Taxi bylo také možné využít, nicméně ceny byly poněkud vysoké, proto jsme se snažili se mu vyhnout.

 

STÁŽ

Dohromady nás bylo asi 100 studentů z celého světa, na kolejích a při sociálním programu se o nás staralo asi 30 mediků z IFMSA/SISM. Nemocnice byla asi 10 minut pěšky od ubytovny.

Já a mí další 3 kolegové jsme navštěvoval oddělení vaskulární a endovaskulární chirurgie v nemocnici A.R.N.A.S. – Civico, Di Cristina, Benfratelli. Většinou jsme na oddělení byli kolem osmé hodiny. Chirurgické oblečení jsme museli mít vlastní, stejně tak plášť, obuv i fonendoskop.

Na oddělení uměli asi 3 doktoři plynule anglicky, na operačních sálech i ostatní personál. Vizity a komunikace s pacienty byla vždy v italštině, ale po návštěvě všech pokojů nám většinou primář vše vysvětlil v angličtině. Ukazovali nám i zobrazovací vyšetření a jejich popis.

Po vizitě jsme zpravidla chodili na operační sály, kde jsme měli i možnost asistovat.

Někdy jsme se účastnili vyšetření ambulantních pacientů, kde se zpravidla prováděly ultrazvuky jednotlivých cév.

Většinou jsme končili kolem 13:30, tak, abychom stihli ještě otevřenou menzu, která zavírala ve 14:30 (od sedmi byla opět otevřená do 22:00). Vyžadována byla 80% účast. S potvrzením nebyl problém.

 

SOCIÁLNÍ PROGRAM

Jednoznačně nejlepší část celé stáže. Za cca 180 euro jsme měli možnost si zakoupit program, který pro nás studenti připravili. Zahrnoval každý týden jednu až dvě tour do některého z nádherných míst po Sicílii a Palermu, každý týden minimálně jednu párty s určitou tématikou. Navíc jsme měli jeden den týkající se osvěty o mafii a jeden edukační den, který se týkal fungování zdravotnických systémů.

Výlety zahrnovaly různé města, návštěvu vinice s degustací, návštěvy pláží a mnoho dalšího.

Párty byly vždy na nějaké téma – např. welcome párty, toga párty atd… Některé se odehrávaly v úžasném prostředí univerzitního amfiteátru, což mělo skvělou atmosféru.

 

ZÁVĚR

Stáž byla skvělá, jedinečná, získal jsem mnoho cenných zkušeností (pozitivních i negativních). Poznal jsem skvělé lidi z celého světa a bavil se o tom, jak medicína funguje u nich a při tom zažil krásy Sicílie. Zcela doporučuji pro všechny zájemce, kteří o zahraniční stáži uvažují.