Rabat, Maroko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Eliška Mikesková

Termín: červenec 2019

 

Příprava na stáž

Před stáží bylo třeba vyřídit pouze základní dokumenty, které byly uvedeny v Exchange conditions (potvrzení o očkování, TBC). Jinak bylo třeba si zařídit pouze pojištění, a letenky. Ty jsem kupovala s předstihem v únoru. Letěla jsem přímo do Rabatu s přestupem v Madridu. Dá se ovšem letět i do Casablancy, která je cca 1,5 hod autem od Rabatu nebo do Marakéše. Letenky do Marakéše vyjdou opravdu nejlépe, je to velmi turistická destinace a je možné narazit i na zpáteční letenky kolem 2000. Jedinou nevýhodou je, že Marakéš je od Rabatu vzdálen 3-4 hod vlakem. Mě na letišti v Rabatu čekala moje kontaktní osoba (CP) s kamarádem. Měli osobní automobil, takže mě pohodlně vzali přímo na ubytování. Jelikož jsem přijela o 2 dny dříve tak mě můj CP ubytoval u něj doma, nebylo vůbec problém se s ním na čemkoliv domluvit – tak jako všichni maročani, byl velmi ochotný a nápomocný.

 

Ubytování a doprava

Byli jsme ubytovaní na soukromých kolejích nedaleko nemocnice IBN Sina. Koleje mě velmi příjemně překvapily. Budovy pro dívky a pro chlapce byly odděleny a bydlely jsme na pokojích pro 2. Každý pokoj byl velmi dobře vybaven. Měl postel, stůl, židle, skříň na klíč, svou vlastní koupelnu s normálním evropským záchodem. Také mini kuchyňku, včetně ledničky a dřezu. Plotny na vaření tam sice nebyly, ale Marocká IFMSA nám půjčila přenosnou plotýnku, takže nebyl problém si uvařit. Při příjezdu jsme také dostali zapůjčený jeden talíř, nůž, hrnek, příbory a polštář. Zbytek jsme si museli dokoupit nebo přivézt svoje. Takže já a moje spolubydlící jsme si koupily malý kastrůlek a já jsem si přivezla své povlečení a deku na postel. Musím ovšem doplnit, že my červencoví incomings jsme měli štěstí, protože z finančních důvodů srpnoví incomings už byli ubytovaní na jiných kolejích, které nebyly ani zdaleka takto hezké. Naše koleje byly 15 min pěšky od nemocnice, kde jsme chodili každé ráno pěšky.
V Rabatu je možné využít taxi nebo tramvaj. My nejvíce využívali tramvaj nebo jsme šli pěšky, popřípadě vždy se našel jeden z ochotných marockých studentů, který nás vzal autem kamkoliv jsme potřebovali.
 

Stáž
Hned první den jsme byli rozděleni podle oddělení a každý jsme dostali nějakého Maročana, který s námi šel na konkrétní oddělení, všechno nám ukázal a vyřídil potřebné dokumenty s doktory. Já byla na oddělení General Surgery. Byla jsem mile překvapena, ačkoli běžné pokoje pro pacienty a zbytek nemocnice nevypadal nijak vábně, tak operační sály měli docela dobře vybavené a vždy se našel někdo, kdo uměl aspoň trochu anglicky a vysvětlil nám o co jde. Jinak na oddělení chirurgie je potřeb amít scrubs, na jiných odděleních, jako je pediatrie není třeba. V nemocnici jsme byli každý den od 8:30 nebo od 9 do 12 nebo do 13:00. Podle toho, kdy začínal social program.

 

Social program

Social program byl vynikající! V červenci nás bylo 26 incomings a i přestože je to velké množství lidí vždy s námi bylo minimálně 8 maročanů , kteří se o nás starali a něco s námi podnikali téměř každý den. Od výletu do Mediny, návštěvy památek v Rabatu, výletů na pláž. Na pláž nás vždy brali svými auty, tudíž to bylo velmi pohodlné. Jinak se lze na pláž dostat vlakem a poté taxíkem, ale nikdy jsem takto nejela. Samozřejmostí byla National Food and Drink Party, Welcome Party a Goodbye Party. Každý víkend byl dopředu přichystán nějaký větší výlet. První víkend jsme jeli do Marakéše, druhý víkend do Modrého města – Chefchauen. Tyto výlety mě velmi překvapily marockou pohostinností. Marocká IFMSA nám uhradila veškerou dopravu, průvodce, ubytování a snídaně na obou těchto výletech. Platili jsme si pouze vstupy do muzeí, klubů, suvenýry a jídlo. Třetí víkend byl na programu výlet na Saharu, který jsme si již hradili sami (cca 1450 dh). Ale v této ceně byla zahrnuta veškerá doprava, jídlo all-inclusive, ubytování jednou ve 4* hotelu, poté v nádherných chatkách na poušti. Dále jízda jeepem v poušti a na velbloudech. Byl to skvělý zážitek, který za to určitě stál. Dalším výletem byla Casablanca, která je sice největším městem Maroka, ale kromě největší mešity a největšího nákupního centra tam toho moc není.

 

Celkové hodnocení

Stáž v Maroku mohu určitě vřele doporučit. Marocká pohostinnost je opravdu obrovská, cokoli potřebujete, tak jsou vám hned k dispozici. Dokonce za vás vyhandlují i ceny za suvenýry, jen abyste nemuseli platit turistickou přirážku 😊 Co se týče bezpečnosti a toho, že je to muslimská země, tak bych neměla žádné obavy. Pokud se chováte s respektem k místním zvykům a tradicím, nechodíte sami do nebezpečných čtvrtí, tak je Maroko velmi bezpečná země. I přestože, mě osobně hned první týden ukradli v Marakéši mobil, tak mohu říci, že stejná věc by se mi mohla stát i v pražském metru. Maročani z IFMSA byli velmi nápomocní, zašli se mou na policii, vše vyřídili, přeložili a nakonec mi půjčili i jejich starý mobil na zbytek pobytu.
Také jsem byla velmi mile překvapena otevřeností a liberálností názorů marockých studentů na islám. Nejednou jsme vedli velmi zajímavé diskuze na toto téma.

Největší přínos v této stáži vnímám v rozšíření si obzorů a vytvoření si nových kontaktů se studenty z různých koutů světa a také získání povědomí o tom, jak funguje zdravotnictví jinde. To si potom člověk uvědomí, jaké má štěstí, že bydlí tam, kde bydlí a studuje tam, kde studuje a je vděčný za každou možnost, kterou má.

 

Jakékoliv otázky ráda zodpovím.