Cluj-Napoca, Ruminsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Jaroslava Žídková

Termín: červenec 2018

 

Doprava

Do Cluj-Napoca se dá jak letět tak i jet vlakem. Já zvolila cestu vlakem (České Dráhy) – cena cca 3000kč jenom tam. Vyjížděla jsem z Ostravy asi kolem půlnoci a nočním vlakem jsem se dostala za cca 7 hodin do Budapešti. Jelikož žádný přímý vlak z Česka do Cluje nejede, rozhodla jsem se v Budapešti jeden den strávit chozením po památkách a pak se dobře vyspat v penzionu nedaleko nádraží (cca 15 minut). V neděli ráno už jsem vyjížděla směr Cluj.  Nemusela jsem už nijak přestupovat a cesta mi uběhla celkem rychle. Avšak v tomto rumunském vlaku nebyla Wi-Fi, ani klimatizace a dokonce jsem ani nenašla zástrčku do sítě, takže doporučuji vzít si knihu. V Cluji už mě čekala kontaktní osoba a vzala mě zadarmo taxíkem až na ubytování.

 

Ubytování

Všichni jsme bydleli na kolejích, v jedné budově, avšak na různých patrech. Pokoje byly po dvou a součástí každého pokoje byla koupelna, malá kuchyňka a balkon. A v samotném pokoji byly dvě postele, dva stoly s velkými poličkami a jedna veliká šatní skříň. Na mém pokoji jsme měli dokonce i televizi (ale to neměli úplně všichni). V podstatě takový malý byteček, to se mi moc líbilo.  Na druhou stranu v kuchyňce nebylo nádobí, ale to nám ochotně obstarali naši dobrovolníci a nebyl problém si nějaké hrnce a pánve půjčovat mezi pokoji, popřípadě si nějaké drobné nádobí dokoupit v blízkém obchůdku. Na konci stáže jsme akorát pokoj museli uklidit a uvést do původního stavu, ale měli jsme tam smeták i mop, takže taky žádný problém.

 

Stáž

Vybrala jsem si pro mou stáž obor INFEKČNÍ LÉKAŘSTVÍ.  Byla jsem první, kdo si toto v Cluji vybral, ale vůbec to ničemu nevadilo. První den mě dobrovolnice-medička zavedla přímo do mé nemocnice (byla tam celá nemocnice jenom pro infekce) a představila mému doktorovi. Cesta trvala asi 15 minut pěšky a každý den jsem chodila až na 9 hodin ráno (až jim skončilo jejich ranní sezení) a pouštěli mě celkem brzo, asi kolem 12. Jako svého garanta jsem dostala primáře na Imunodeficitním oddělení /HIV- jmenoval se Dr. Christian Jianu. Ten byl na mě moc hodný, perfektně jsem se s ním i s ostatními domluvila anglicky a celou dobu se mi věnoval. Každý den jsme spolu udělali vizitu, kde mi vše od pacientů překládal a poté jsme společně šli udělat nové příjmy nebo vyšetřit další pacienty. Toto fyzikální vyšetření a odebrání anamnézy jsem prováděla sama, maximálně mi pomohl překládat. Dále jsme si pak společně sedli, probrali diferenciální diagnózu a navrhli postup léčby. Pokud pacient uměl anglicky, tak jsem vše dělala sama.  Toto oddělení bylo mé „domovské“, ale když jsem chtěla, mohla jsem projít všechna podlaží a jiná oddělení např. JIP, děti, dospělí a ambulance. Všude stačilo vysvětlit, co jsem zač (tedy že jsem medička) a někdo se mi věnoval. Dostala jsem taky skříňku a stačí si vzít bílé oblečení jako u nás.

 

Stravování

V rámci stáže jsme měli jedno teplé jídlo denně. Chodili jsme do takového bufetu ve městě – Connection food. Já to měla asi 15 minut od nemocnice a pak 15 minut na koleje. Jídlo vařili velmi chutné, dala se vybrat i vegetariánská varianta, ale maso tam měli opravdu moc dobré. A pokud někdo chtěl, mohl si to nechat zabalit a vzít na koleje. Forma byla spíše fast food, ale aspoň nikdo nemusel dlouho čekat.

 

Město

Cluj-Napoca je hlavně studentské město. Velmi podobné jako Olomouc -  všude se dá dojít pěšky! Takže jsme nejvíce chodili pěšky, je tam i dobrá autobusová doprava, ale tu jsem použila jenom dvakrát. Jedna cesta autobusem stojí 2 LEI (tedy asi 12 kč). Taxíky taky nejsou moc drahé, ale neměla jsem ani možnost je využít. I přesto, že jsem zde byla v červenci, tedy o prázdninách, město bylo plné mladých lidí, turistů a vůbec nebylo poznat, že by byly prázdniny. Navíc kousek od našich kolejí byla velmi známá ulice Piezisa, na které je spousta barů, „hladových oken“, dobrých restaurací a taky nonstop obchod s alkoholem (to se může hodit!).

 

Cestování

První dva víkendy jsme měli národní výlety. První byl do Sibiu a druhý do města Brašov. Každý stál okolo 350 LEI (asi 2200 Kč). V ceně výletu byla doprava autobusem, veškeré ubytování a vstupy na hrady a jiné atrakce a párkrát byla v ceně i večeře a vždy snídaně. Ostatní jídlo jsme si kupovali sami, ale vždy byl na to dostatek času si něco koupit nebo si zajít na oběd. Trošku mě mrzelo, že jsme neměli nikoho, kdo by nám více říkal o historii daného města nebo památky, ale wikipedie mi stačila a vždy před tím jsem si ještě v autobuse našla nějaké zajímavé poznatky a pak je všem říkala (dovedete si představit, jakou měli všichni radost!) Poslední víkend byl lokální výlet do oblasti Maramures. Každodenní program vždy organizátoři dávali den předem na Facebook a naši Whatsapp skupinu, takže všichni věděli kde, kdy, co a jak :-)

 

Společenský program

Každý den jsme měli co dělat. Dobrovolníci opravdu nezaháleli a už před samotnou stáží jsme dostali přesný rozpis na každý den po celý červenec. Šli jsme společně například do botanické zahrady, čajovny, Escape game, na bazén, objevovat město nebo na kopec nad město, kde jsme čekali na nádherný západ slunce a měli tam pre-drinking party, následně se pokračovalo společně do klubu. Vždy dali vědět dopředu na naši skupinu, co se bude dít a kdo nás v kolik vyzvedne a hlavně i kolik to bude asi stát, takže si každý mohl rozmyslet, jestli se dané aktivity bude účastnit.

 

Certifikát, dokumenty

Dokumenty si raději všechny vytiskněte a přineste s sebou. První den na klinice je doktor chtěl vidět, ale jenom tak zběžně. Certifikát jsme dostali za splnění následujících podmínek. 80% účast na stáži v nemocnici (takže pátky máte volné) a navíc jsme museli před ostatními studenty prezentovat nějaký zajímavý případ z našeho oddělení. Ale nebylo nutné to dělat na PC, stačilo jen ústně poreferovat, takže nic vážného.

 

Celkové zhodnocení

Stáž byla naprosto báječná! Rumunsko a hlavně Cluj-Napoca byla ta nejlepší volba! Úžasní lidé, příroda a tolik zážitků. Moc všem doporučuji vyjet. Mám spoustu nových kamarádů a určitě se za nimi pojedu někdy podívat. Navíc poznat jiné zdravotnictví, jinou zemi a zdokonalit se v medicíně, to je k nezaplacení. Na tento úžasný měsíc nikdy nezapomenu!!!