Varna, Bulharsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Tomáš Borovička

Termín: srpen 2018

 

Příjezd:
Zvolil jsem nejlevnější možnou dopravu – přímou cestu autobusem z Brna do Varny s mezinárodním dopravcem Omega Group Ltd. Cesta trvala 24 hodin. Do Varny se však dá i doletět, nejlépe z Vídně, ceny jsou pak ale minimálně 3x dražší než za autobus.
Na autobusovém nádraží na mě čekala moje kontaktní osoba, která mě autem vzala přímo na kolej.

 

Ubytování:
Všichni studenti z výměny bydleli na kolejích ve stejné budově. Pokoje byly rozdělené po dvou osobách, každý pokoj měl vlastní záchod, koupelnu a balkon. Ubytování nebylo nejnovější, ale bylo tam čisto a čisté povlečení, které nám bylo uprostřed měsíce vyměněno. Nebyla zde však žádná kuchyňka, ani nádobí, pouze jedna místnost s troubou a mikrovlnkou. Celkově však ubytování hodnotím kladně.

 

Stáž:
Nemocnice se nacházela zhruba 25 minut pěšky od kolejí. Bylo mi přiděleno oddělení obecné chirurgie, které jsem měl v pořadníku na prvním místě, protože jsem naivně očekával, že bych na tomto oddělení mohl zlepšit své praktické dovednosti, jako je odebírání krve, šití atd. Opak byl však pravdou, doktor který mě a mou polskou kolegyni měl mít na starost, byl zrovna na dlouhodobé dovolené, takže jsme dostali doktora, který neměl moc zkušeností se zahraničními studenty, i když jeho angličtina byla dobrá, nevěděl co s námi. Na oddělení postávalo po chodbách mnoho bulharských studentů, pro které zde taky nebyla žádná práce. Náš čas jsme tak trávili hlavně na operačních sálech sledováním nejrůznějších operací. Také jsme často navštěvovali oddělení kardiovaskulární chirurgie, kde byl přístup mnohem lepší a doktoři nám komentovali, co zrovna dělají v angličtině. Celkově ale praxi v nemocnici v žádném případě nemůžu hodnotit kladně, chyběla zkrátka organizace a ochota ze strany bulharských doktorů. Kolegové na jiných odděleních však byli spokojení, takže doporučuji nevybírat si ve Varně obecnou chirurgii.

 

Jídlo:
Na začátku stáže jsme dostali 100 leva (=+-1400 Kč), což nám mělo pokrýt náklady aspoň na jedno jídlo denně. Na obědy jsem přes týden navštěvoval místní kantýnu v budově kolejí, kde jídlo bylo opravdu levné a většinou i chutné. Na večeři jsme často spolu s ostatními exchangery chodili do místních restaurací, kde se ceny pohybovaly zhruba na stejné výši jako v ČR. Celkově se dá říct, že jídlo v supermarketech v Bulharsku stojí zhruba stejně jako tady v ČR, kdežto v restauracích je o něco málo levnější.

 

Město:
Varna je přímořské turistické město a podle toho tak i vypadá. Čím blíže půjdete k pláži, tím hezčí a modernější domy, restaurace a obchody můžete vidět. Jezdí zde poměrně levné MHD, popřípadě je možno využít služeb taxi. Historických památek zde moc nenaleznete, hlavní atrakcí je však moře a pláže, které se linou po celém východním okraji města. Podél pláží je spousta restaurací, klubů a jiných atrakcí, včetně delfinária, ZOO, akvária, parků atd. Ve městě bylo pořád co dělat a já se v něm rozhodně ani chvíli nenudil.

 

Společenský program:
Ve Varně nás bylo 9 zahraničních studentů. Místní dobrovolníci byli velmi aktivní a téměř na každý den pro nás měli připravený program. Snažili se nám zprostředkovat a co nejlépe ukázat bulharskou kulturu, tradice a jídlo. Dále si pro nás připravili víkendové výlety do Sofie a Plovdivu, které byly opět dobře zorganizovány. Akcí a výletů bylo tolik, že jsem se ani všech nezúčastnil čistě z toho důvodu, abych si mohl sám užít i nějaký ten relax na pláži.

 

Cestování:
Kromě jednodenních výletů, z nichž za všechny vyjmenuju například nádherný výlet ke Cape Kaliakra, byly uspořádány dva celovíkendové a to do Sofie a Plovdivu. Za výlety se platilo předem a i s dopravou (vlakem 8 a 6 hodin) vše stálo 253 leva (1 leva = 14 Kč). Rozhodně nelituji, že jsem se na tyto výlety přihlásil, protože jsem měl možnost poznat i jiná města v Bulharsku. Plovdiv je krásné historické město se skvělou atmosférou, kdežto Sofia je typické hlavní město s mnoha úředními budovami a nákupními centry.

 

Certifikát:
Dostali jsme ho bez potíží během posledního týdne stáže.

 

Celkové zhodnocení:
Celkově stáž hodnotím velice pozitivně a velkou měrou na tom přispěl i fakt, že se mnou mohla na celý měsíc vycestovat i moje přítelkyně a díky laskavosti bulharských studentů se mohla účastnit i veškerého sociálního programu spolu se mnou. Oba jsme tak poznali spoustu nových přátel, objevili nová místa, kam bychom se třeba jednou v budoucnu rádi vrátili. Tuto stáž považuju za opravdu velkou osobní zkušenost, měl jsem možnost poznat jiný zdravotnický systém, jinou kulturu a dá se říct i jiné myšlení místních lidí. Jediným mínusem byla ne příliš dobře zorganizovaná praxe na mém oddělení.