Barcelona, Katalánsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Pavla Gajová

Termín: červenec 2018

 

Doprava:

Letenku jsem si kupovala asi 2 měsíce dopředu u Czech Airlines. Byla poměrně drahá. Dneska bych už zvolila Ryanair, s kterými se dá dostat pohodlně z Prahy do Barcelony a zpátky klidně i za

3500,-.  Letěla jsem 1.7. asi v 11:30 a kolem 14:00 sem byla již na místě. Důležité ohledně letiště je určitě vědět, na který terminál letadlo přilétá. V Barceloně jsou dva terminály, které jsou od sebe vzdáleny asi 5 km. Naštěstí mezi nimi jezdí autobusová doprava, která je zdarma. Přiletěla jsem na T1, kde mě po opravdu těžké domluvě vyzvedla jedna kontaktní osoba. Slečna mě odvezla z letiště až na ubytování autem, což bylo opravdu fajn. Jinak doprava do centra je taky celkem snadná. Buď si člověk může vzít autobus přímo na Katalánské náměstí, který stojí 6 euro, nebo vlak, který jede na zdejší vlakovou stanici Barcelona Sants.

 

Ubytování

Byli jsme ubytování na zdejších kolejích, které patří pod Universitat Autònoma de Barcelona. Koleje byly dost vzdálené od centra, ale velice pěkné. Každý apartmán měl k dispozici velkou kuchyň, obývácí pokoj, koupelnu a dva pokoje. V každém pokoji bydleli 2 studenti. V campusu byl k dispozici zdarma bazén, hřiště na volejbal, fotbal i ping pong. Nedaleko byl obchod a 2 restaurace. Co se týče vzdálenosti do centra, tak vlakem ze zdejší stanice „Bellatera“ to trvalo asi 35 minut na Katalánské náměstí.

 

Stáž

V nemocnici jsem začala hned v pondělí 2.7. Největší šok pro mě byla cesta, kterou sem musela do nemocnice každý den podstupovat. Trvala totiž 2 hodiny tam a 2 hodiny zpátky. Což je i na barcelonské poměry opravdu hodně. Doporučovala bych se vyhnout volbě „Hospital Germans Trias i Pujol“, jenom právě kvůli té cestě. Jinak personál, vybavení a celkově přístup ke mně byl opravdu skvělý. Byla jsem na oddělení kardiologie, a náplní mojí „práce“ bylo přihlížet na vizitách, konzultovat pacienty, ekg, koronarografii atd. Doktoři uměli velice dobře anglicky, což je ve Španělsku celkem vzácnost. Kvůli vzdálenosti, jsem mohla docházet každý den na 9:30 a kolem 13-14:00 mě již pouštěli domů. Takže to časově nakonec tak špatné nebylo. Doktoři byli opravdu moc ochotní cokoliv ohledně pacienta vysvětlit, ukázat. Nejvíc se zde dbalo na fyzikální vyšetření, které tu provádí klidně i 20-30 minut. Musím říct, že jsem se konečně naučila poslouchat a diagnostikovat s fonendoskopem, což byl nejlepší přínos.

 

Město, cestování

Barcelona je podle mě nejkrásnější město v Evropě, ale zároveň nejlidnatější a nejúnavnější. Pokud nezvládáte většinu dne procestovat veřejnou dopravou a potýkat se s houfy lidí, asi bych zvolila menší město. Ovšem aktivity, které Barcelona nabízí jinde nenajdete. Každý den jsme měli co prozkoumávat, od Gaudího po Joana Miró. Okolní městečka jako slavné „Game of Thrones“ město Girona, nebo krásné pláže v Sitgesu. Co se týče dopravy tak naše koleje byly tzv. zóně 2 a lístek nás stál na měsíc 72 euro, ale bylo to fajn. Mohli jsme cestovat téměř kamkoliv kolikrát denně jsme chtěli.

 

Stravování

Probíhalo formou obědů v nemocnici. Celkem obstojná strava. Nic typicky španělského, ale fajn. Člověk si mohl vybrat celkem slušné jídlo kolem 4-6 eur. Pokud se zrovna nejedlo v nemocnici, tak k dispozici byla i kantýna v campusu, kde jsme byli ubytování. Cena a kvalita byla téměř stejná.

 

Celkové zhodnocení

Barcelonu bych na stáž rozhodně doporučila. Je to krásné, zábavné město s velice bohatým sociálním programem. Jen se člověk musí připravit, že lidé umí hlavně španělsky, anglicky vám moc neporozumí, což byl můj největší problém jak ve městě, tak v nemocnici. A taky se musíte vyrovnat s houfem lidí a velkým rizikem krádeží. Což se mi naštěstí vyhnulo a považuji to za největší úspěch stáže.