Porto, Portugalsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Tereza Žwaková

Termín: červenec 2017

 

Příjezd

Všechny dokumenty jsem řešila ještě v prosinci – potvrzení očkování od lékaře (žádné navíc nebylo třeba), doporučující dopis, potvrzení o studiu. Komunikace z portugalské strany byla skvělá – vytvořili nám skupinu na facebooku pro všechny studenty, kteří měli do Porta dorazit, kde portugalští studenti odpovídali na otázky, posílali důležité informace, nebo pouze „motivační“ příspěvky o zajímavostech z Portugalska i Porta, abychom se na stáž těšili ještě více. Taky jsme se domluvily s ostatními studentkami z Česka a řešily společně letenky nebo co vymyslet na National Food & Drink party. Letěla jsem přímým letem z Prahy do Porta, kde nás se spolužačkou na letišti už čekala naše kontaktní osoba, předala nám uvítací balíček a vzala nás na ubytování a ukázala nám, jak si vložit peníze na dopravu na kartičku, kterou jsme v balíčku dostaly.

 

Ubytování

Bydleli jsme na studentských kolejích každý ve svém pokoji. Na jednom patře bylo osm pokojů, dvě koupelny, jedna plně vybavená kuchyňka (sporák, mikrovlnka, lednička, nádobí) a společenská místnost s televizí a žehličkou. V budově také byly dvě prádelny s pračkami a sušičkou – dostali jsme na celý měsíc několik karet, kam jsme si mohli u správce kolejí nechat vložit peníze na praní. Jednou týdně paní uklízečka vyměnila ručníky a ložní prádlo a vytřela pokoje. Koleje se nacházely asi 45 minut autobusem od nemocnice Sao Juao a také pár minut od řeky, podél které se dalo za necelé čtyři km dostat až k majáku a oceánu.

 

Stáž

Moje stáž probíhala na oddělení oftalmologie. Chodila jsem každý den na osmou. Předepsaný dress code byl bílý plášť, dlouhé kalhoty nebo sukně a fonendoskop (já jej ale nepotřebovala, spíše jej využili studenti na ostatních odděleních). Na celý měsíc jsem měla připravený rozvrh – každé pondělí na oční pohotovosti, v úterý na dětském oddělení oftalmologie, středy na operačním sále u různých výkonů a zbylé dva dny ve specializovaných ambulancích. Lékaři byli velmi milí, mluvili velmi dobrou angličtinou, jazyková bariéra nastala jen u starších pacientů. V nemocnici jsme také měli každý den oběd, a to výběr ze tří možností – masa (většinou buď vepřového nebo kuřecího), ryby nebo vegetariánského jídla. Ke každému jídlu byl takové velký výběr dezertů.

 

Město

Porto je krásné historické město, které stojí na místě, kde se řeka Douro vlévá do Atlantského oceánu. Klima je příjemné, nebývá příliš horko (teploty v červenci se pohybují do 25°C), zato velmi fouká (takže je třeba dát si pozor na slunce, protože spálení díky větru člověk vůbec nezaznamená). Pláže jsou čisté, místy skalnaté, ale oceán je ledový. Porto je značně kopcovité, při procházce Vám dá celkem zabrat. Je plné kostelů s typickými azulejos (pokusila jsem se je objevit všechny a byla to výzva), parků a muzeí, památek historických i moderních. Přes Douro vede několik mostů – na jeden z nich se dá i vyjít a sledovat z něj západ slunce nad oceánem, a to i s malým překvapením, které od pořadatelů dostanete. Porto žije i rušným nočním životem, což nám studenti z AEFMUP rádi předvedli. Ráda bych doporučila prohlídku města s tzv. free walking tour, kdy průvodci zaplatíte pouze tolik, nakolik se vám jeho výklad líbil. Absolvovala jsem obě varianty prohlídek – historického i moderního Porta a dozvěděla jsem se mnoho informací a navštívila místa, která jsem ani po třech týdnech v Portu neznala.

 

Cestování a sociální program

Studenti z AEFMUP pro nás naplánovali opravdu zajímavý program – téměř každý den byla nějaká aktivita, od návštěvy nejhezčích pláží, přes výlety do blízkých měst okolo Porta (Coimbra, Guimaraes, Braga, Aveiro), koupání ve slaném bazénu, procházku botanickou zahradou, ochutnávku specialit z Porta, až po surfování, které bylo opravdovým zážitkem. I když pršelo a původní plán nevyšel, měli studenti z AEFMUP  v záloze jiný. V rámci národního sociálního programu byla možnost navštívit jeden víkend Lisabon. Další víkend byl pořádán v Portu, kam se sjeli zahraniční studenti ze všech ostatních měst. Neabsolvovala jsem ani jeden z těchto společných víkendů – do Lisabonu jsme letěly na doporučení s kamarádkou a prošly si jej samy. Přesto ostatní byli s národním sociálním programem spokojení, měli zajištěné v Lisabonu bydlení i stravu, stejně jako cestu autobusem a vstupy do památek nebo muzeí.

 

Dokumenty a certifikát

Certifikát jsem dostala za docházku – bylo nutné mít účast nejméně 80%, takže bylo možné se některé dny omluvit a prodloužit si víkend pro nějaký výlet. Organizace nevyžadovala žádné speciální dokumenty, pouze životopis, doporučující dopis, potvrzení o studiu, potvrzení o očkování, motivační dopisy a výpis známek.

 

Celkové zhodnocení

Celý měsíc jsem si opravdu užila, Porto je krásné město a jeho obyvatelé jsou velmi milí. Rozhodně se tam ještě někdy v životě vrátím. Stáž na očním byla opravdu zajímavá a naučila jsem se mnoho nového. Každému, kdo stáž v Portu zvažuje, bych ji mohla jedině doporučit.