Bejrút, Libanon

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Hana Michálková

Termín: srpen 2017

 

Příjezd:

Vízum se vyřizuje u pasové kontroly po příletu a je zdarma. Nesmíte mít v pase izraelské razítko, jinak vás do země určitě nepustí.  Zdravotní pojištění jsem měla v rámci svého studentského účtu v bance. Z očkování navíc bych doporučila na břišní tyfus. Letěla jsem s ČSA Praha- Bejrút. Na letišti mě vyzvedla kontaktní osoba, se kterou jsem byla v kontaktu na facebooku.

 

Ubytování:

Bydlela jsem se 3 studentkami a 2 studenty v bytě asi 15 min chůzí od nemocnice. Pokoje byly po 2 a s klimatizací. K dispozici byla kuchyň se základním vybavením a pračka. Byt se nacházel v křesťanské čtvrti, stejně jako nemocnice. V bytě byla WIFI, ale velmi pomalá. Koupila jsem si SIM kartu na měsíc se 6GB dat, volnými minutami a sms za 55 dolarů. S ostatními výměnnými studenty jsme měli skupinu na whatsappu, kde probíhala veškerá komunikace.

V srpnu nás bylo asi 40 incomings. Byli jsme roztroušeni po Bejrútu ve 4 nemocnicích v rámci různých univerzit, ve skupinách o různém počtu studentů (nejvíc asi AUB) a každá tato skupina měla své bydlení.

 

Stáž:

Saint George Hospital přijímá studenty pouze v červenci a srpnu. V srpnu nás bylo dohromady 6 studentů. V Bejrútu je několik špičkových soukromých nemocnic. Nejznámější je asi American University of Beirut, ale SGH byla stejně špičková, moderně vybavená nemocnice. Nemocnici vlastní ortodoxní pravoslavná církev. Všichni doktoři mluví anglicky. V mluvě běžného Libanonce se prolíná arabština s francouzskými a anglickými slovíčky.
Stáž jsem měla na Anesthesiology department. Celý čas jsem trávila na operačním sále. Myslela jsem si, že něco uvidím i z ICU, ale tento obor je v Libanonu oddělen od anesteziologie. Můj supervizor byl chief resident, velmi milý a ochotný, jako ostatně všichni doktoři na operačních sálech. Ochotně vám vše vysvětlí, přeloží a odpoví na otázky. Většinou jen sledujete. Párkrát mě nechali intubovat, připravovala jsem léky, zapisovala do karty. V nemocnici jsem byla většinou od 7.30 do 13 hodin. Na sále vám dají jejich nemocniční scrubs. Jinak doktoři po nemocnici chodí oblečeni formálně, jen s bílým pláštěm. Na začátku stáže jsme dostali 100 dolarů na obědy. Obědvali jsme v nemocnici, kde byl velký výběr a cena včetně desertu byla kolem 100 Kč.

 

Město:

Bejrút má několik charakteristických čtvrtí. Od dob občanské války, kdy město rozdělovala Green line, stále platí, že východní Bejrút je převážně křesťanský.  Central district a Downtown, kde najdete moderní domy, mrakodrapy a luxusní obchody. Slavná Hamra, západní Bejrút jsou mixem lidí mnoha náboženství. Jižní Bejrút a okraje jsou chudší a raději by se tam nemělo chodit. Jinak v Bejrútu můžete klidně chodit v kraťasech a tílku. V některých oblastech, více muslimských, jako jižní Libanon, který hodně ovládá Hizballáh, bych doporučila spíše dlouhé kalhoty.

 

V Libanonu se absolutně neřídí pravidly silničního provozu.  Pokud nevlastníte auto, tak jediná doprava je taxi. Když se zeptáte slovem SERVICE, znamená to, že cena je obvykle 2000 LL (asi 30 Kč) ať jedete kamkoliv, a řidič během cesty nabírá i jiné zákazníky. Často, pokud je odpolední špička nebo v noci, je to kolem 4000 LL. Občas uvidíte menší autobusy, v různém stavu a čistotě, což je veřejná doprava. V Bejrútu jsou velmi dlouhé traffic jam na denním pořádku.

Velmi mě překvapilo množství pohozených odpadků a absence třídění odpadu.

Životní náklady v Libanonu jsou velmi vysoké (včetně drahých potravin i v supermarketu, alkohol, ubytování).

Libanonská měna je Lebanese pound, 1 americký dolar= 1500 LL.  Platit můžete všude i v amerických dolarech, ale výdavek dostanete LBP. 

 

Cestování:

Každý víkend, v sobotu i neděli, byly připraveny výlety, které zcela platila místní pobočka. Dohromady tedy 6 výletů. Navštívili jsme řadu pamětihodností a přírodních zajímavostí, jako antické památky  v Byblosu, Baalbecku a městech Tyr a Sidon, muzeum a prohlídka Bejrútu, druhé největší město Tripolis s křižáckým hradem, chráněnou přírodní rezervaci cedrových stromů, jeskynní komplex Jeita Grotto, křesťanské poutní místo Harissa. Přes týden bylo vždy co dělat, především v křesťanské čtvrti Gemmayzeh, kde se nachází spousta kaváren, restaurací a barů. První víkend se konal „NATIONAL FOOD AND DRINK PARTY“. Po Libanonu se dá mezi městy cestovat malými autobusy za dobrou cenu, vždy max.5000 LL.

Certifikát:

Pro získání certifikátu byla vyžadována asi 80% účast. 

 

Bezpečnost:

Dění na Blízkém východě je nestálé, ale Bejrút je nyní bezpečný. Větší města a turistické oblasti můžete navštívit bez obav. Ve městě Tripoli je třeba si dávat větší pozor. Nesmí se jezdit do některých oblastí Libanonu na hranicích se Sýrií, kvůli nynější situaci v Sýrii.

 

Celkové zhodnocení:

Stáž předčila mé očekávání a hodnotím ji jako velmi přínosnou. Příjemně mě překvapil bohatý sociální program, který byl zadarmo.  Libanon je opravdu jedinečná země.  Jde o směsici moderního a tradičního, žijí zde lidé mnoha náboženství ( Libanon má 18 oficiálních náboženství). Také zde stále ještě můžete najít stopy po občanské válce.  Bylo zajímavé  poznat  jiný typ zdravotnictví, kde v soukromých nemocnicích aplikují převážně americký systém.