Kyjev, Ukrajina

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Karolina Hřebačková

Termín: červenec 2017

 

Přihláška

Přihlášku na stáž bylo nutné odeslat s potřebnými dokumenty. Byl požadován negativní výsledek MRSA testu (výtěr z nosu a krku) a Mantoux test k vyloučení TBC. Dále byla zapotřebí kopie cestovního pasu, pojištění, fotografie, motivační dopis, životopis, potvrzení o studiu, průběhu studia a doporučující dopis. Nadstandardní očkování ani vízum nebylo zapotřebí.

 

Příjezd

Do Kyjeva jsem letěla přímým letem z Katovic. 10 dní před odletem se se mnou spojila kontaktní osoba, která mi poskytla veškeré informace týkající se mého pobytu v Kyjevě a po příjezdu mě čekala na letišti. Měsíc před odjezdem jsem byla po celou dobu v kontaktu s LEO.

 

Ubytování

Bydleli jsme na koleji, která byla vzdálena 15 min. pěšky od metra a 15 min. metrem od centra. Na pokoji jsem byla se slečnou s Brazílie. Výhodou bylo to, že jsme všichni stážisti byli ubytováni na jednom patře. Pokoje byly starší a ne moc čisté. Úklid a dezinfekční prostředky ale problém vyřešily. Povlečení jsme museli mít vlastní.

V buňce bydlela vedle na pokoji ještě jedna paní, která tam byla ubytována dočasně.

Měli jsme ale smůlu, jelikož v červenci zrovna netekla teplá voda. Naštěstí paní na recepci byla moc milá a poskytla nám po celou dobu pobytu na koleji rychlovarnou konvici, abychom si mohli vodu ohřát a namíchat se studenou v kyblíku.

Na patře byla jedna pračka, která nám byla k dispozici.

Poslední týden stáže jsme se z hygienických důvodů (zavedení hmyzu z ledničky, kterou jsme obdrželi 3. týden stáže) všichni stážisti rozhodli přestěhovat do hostelu, který se nacházel poblíž centra.

 

Doprava

Cestovali jsme nejčastěji metrem. Na metro jsme měli měsíčník, který hradila UMSA. Jinak se dá po Kyjevě cestovat žlutými autobusy mašrutka nebo taxíkem, který stojí přibližně tolik, co MHD v Praze.

 

Jídlo

Stravovali jsme se nejčastěji v síti restaurací „Puzata Chata“. Oběd s polévkou, hlavním chodem, salátem a pitím vyšel většinou na 90 UAH (1 UAH = 1 Kč). Dostali jsme kapesné na jídlo ve výši 1800 UAH.

 

Stáž

První den jela se mnou do nemocnice moje kontaktní osoba, která mě představila přednostovi Institutu. Ten mi řekl, že první 2 dny budu v nemocnici poblíž Institutu, další dny ale budu získávat zkušenosti ve vojenské nemocnici, kde to pro mě bude určitě zajímavější.

A tak jsem se ocitla v nemocnici, kde byli hospitalizováni vojáci z války na východě Ukrajiny.

Lékař, který mě měl na starost, mluvil perfektně anglicky a hodně se mi věnoval. I když další lékaři anglicky moc neuměli, tak všichni byli moc hodní. I přes jazykovou bariéru mě zapojili do kolektivu a snažili se mi vysvětlit problematiku a vše, co mě zajímalo. Věnovali mi maximum pozornosti.

Do nemocnice jsem chodila každý den na 9. hodinu a trávila jsem zde většinou 5 – 6 hodin. Cesta z kolejí mi trvala cca hodinu.

Od 9 do 10 hod. jsem byla v převazové místnosti. Občas mi nějaký lehčí převaz nechali udělat. Další hodiny jsem trávila na operačním sále, kde jsem sledovala operace. Bylo to pro mě moc zajímavé, ale zároveň smutné, jelikož 90 % pacientů byli mladí muži do 30 let, kteří utrpěli zranění během probíhající války. Nejčastěji je zranila výbušnina.

 

Město

Kyjev je velmi pěkné město. Zároveň je to nejzelenější metropole Evropy. Určitě stojí za to navštívit Kyjevskopečerskou lávru, muzeum 2. světové války, Majdan Nezaležnosti, ulici Chreščatyk, Zoloti Vorota, katedrálu sv. Sofie a spoustu dalších památek.

 

Výlety

V průběhu stáže byly pro nás zorganizovány dva 4denní výlety. Jeden byl do Karpat a Lvova a druhý do Oděsy. Výlety byly moc fajn. Účastnili se jich studenti, kteří byli na stáži v jiných městech. Díky tomu člověk poznal další lidi a navštívil spoustu krásných míst.

Kromě výletů pro nás byly organizovány prohlídky Kyjeva a návštěvy místních podniků.

 

Certifikát a jiné dokumenty

Žádné další dokumenty kromě výše uvedených nebyly zapotřebí. Certifikát jsem obdržela na konci stáže za docházku.

 

Celkové zhodnocení

Stáž hodnotím velmi pozitivně. Měla jsem možnost seznámit se se studenty z Brazílie, Tuniska, Turecka, Slovenska, Egypta, Mexika a Ukrajiny. Procvičila jsem si pořádně angličtinu, získala nové zkušenosti, navštívila jsem spoustu nádherných míst, poznala zdejší kulturu a tradice.