Taichung, Tchaj-wan

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Kateřina Krejčí

Termín: červenec 2017

 

Letošní červenec jsem strávila na klinické stáži na Taiwanu ve městě Taichung.

 

Před odjezdem
Pro cestu na Taiwan není povinné žádné očkování, doporučen je břišní tyfus a hepatitida A.
Pro výměnu na Taiwanské dolary jsem si přivezla US dolary, s Eury by ale taky neměl být problém.

 

Cesta
Letěla jsem z Vídně se společností Eva Air do Taipei, se zastávkou v Bangkoku. Víza nejsou potřeba, na letišti je jen nutné vyplnit Arrival card. Moji CP mě vyzvedli už na letišti a pomohli mi s cestou na ubytování.

 

Ubytování a jídlo
Bydlela jsem na kolejích hned naproti nemocnici na dvoulůžkovém pokoji. Vybavení nebylo nic moc, ale žádná hrůza taky ne. K dispozici byly pračky a sušičky, mikrovlnka, pitná voda. Kuchyňka tam nebyla, ale stejně nebyl moc čas ani chuť vařit.
Stravování nijak organizované nebylo, při příjezdu jsem dostala kapesné od kontaktních osob a veškeré jídlo si zařizovala sama. Většinou byla možnost si objednat oběd společně se všemi na oddělení. Všude bylo množství malých restaurací a convenience stores, kde se dalo koupit jídlo, ale třeba i vybrat peníze nebo si něco vytisknout.

 

Stáž
Strávila jsem 2 týdny na radiační onkologii, týden na radiologii a týden na nukleární medicíně.
Všichni v nemocnici byli velice ochotní a ve všem se mi maximálně snažili vyjít vstříc. Většina lékařů a dalších zaměstnanců nemocnice uměla anglicky spíše základy, někteří ale mluvili anglicky velmi dobře, ve výsledku jsem nikdy neměla problém se nějak dorozumět. Spoustu času jsem taky strávila s místními mediky, ti už angličtinu ovládali skoro všichni výborně a vždy mi vše ochotně překládali a vysvětlovali.
Na onkologii jsem se účastnila meetingů, kde byly prezentovány jednotlivé případy nebo vědecké články, podklad býval v angličtině. Navštěvovala jsem taky hodiny s místními mediky, společně s doktory si zkusila plánování radioterapie. Na radiologii a nukleární medicíně jsem mohla sledovat zákroky a vyšetření podle svého zájmu.
Z přístupu všech v nemocnici jsem byla opravdu nadšená, žádná moje otázka pro ně nebyla hloupá a každý se mě snažil něco naučit, zároveň se opravdu zajímali o mě a o to, jak studuji, odkud pocházím a na oplátku se mi snažili předat co nejvíc o Taiwanu.
Na závěr stáže jsem měla za úkol prezentovat, co jsem se během svého pobytu naučila a představit svou univerzitu a ČR. Certifikát jsem dostala za účast.

 

Město
Taichung nemá mnoho historických památek, přesto je tam pořád co dělat. Za zmínku stojí místní noční trhy, Konfuciův chrám nebo Taichung park, který je v noci nádherně nasvícený. MHD se dá dojet i na krátký výšlap na horu Daken. Autobusy po Taichungu jsou pro studenty zdarma (při použití Easy Card, pomohou ji sehnat kontaktní osoby) a dá se s nimi dostat všude, kam je potřeba.

 

Cestování, volný čas
Na Taiwanu je k vidění spousta věcí – chrámy zasvěcené nejrůznějším bohům můžete potkat na každém kroku, každé větší město má svůj noční trh, uprostřed ostrova jsou nádherné hory. Rozhodně můžu doporučit výlet do soutěsky Taroko nebo k jezeru Sun Moon Lake. Jen pláží vhodných ke koupání na Taiwanu moc není, po východním pobřeží zato vedou cyklostezky a není složité si půjčit kolo a projet se okolo oceánu.
Spoustu aktivit nám nabízeli i místní studenti, prakticky každý víkend probíhala nějaká společná akce pro ty, kteří preferují organizovaný program (já jsem se zúčastnila jen víkendu výuky tradiční čínské medicíny, který byl rozhodně zajímavý) a i během týdne nás občas některý student vzal na večeři nebo nám doporučil, co je kde k vidění.

Stáž na Taiwanu pro mě byla přínosná nejen studijně – především to pro mě byla možnost poznat odlišnou kulturu, nasbírat spoustu zážitků a zkušeností. Taichung a Chung Shan Medical University mohu rozhodně doporučit především pro skvělý přístup všech lékařů, se kterými jsem měla možnost se setkat!