Szeged, Maďarsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Zuzana Sněhotová

Termín: červenec 2016

 

 

Příjezd

Před samotnou stáží bylo potřeba si u lékaře nechat udělat komplex tří vyšetření (tuberkulinový test, rtg hrudníku, výpis z očkovacího průkazu v angličtině) vylučující tuberkulózu. Dále bylo potřeba si rovněž vyřídit zdravotní pojištění na období celé stáže.

Do Maďarska jsem se rozhodla dopravit autobusem od společnosti Eurolines, na který jsem nasedla v Brně a který mne zavezl bez přestupů do Budapešti. V Budapešti jsem se dostala metrem (linka M3) z autobusového nádraží (Népliget) na nádraží vlakové (Nyugati), lístek na metro stačí jednosměrný nepřestupný za 350 forintů, lze jej zakoupit v automatech přímo před vstupem do stanice metra. Na vlakovém nádraží jsem si koupila jízdenku na vlak do Szegedu za cca 3700 forintů. V Szegedu na nás na nádraží čekala s širokým úsměvem kontaktní osoba, která nám pomohla se dostat do ubytovny. Během prvních několika málo dnů nám contact person každému z nás vyřídila student card, díky které jsme následně měli slevy na vstupy do muzeií, na dopravu apod. Na začátku stáže jsme museli také zaplatit poplatek 3500 forintů za lékařské vyšetření a následné potvrzení, bez kterého bychom nebyli do nemocnice puštěni.

 

Ubytování

Byli jsme ubytovaní na místních kolejích, v pokojích jsme byli po třech a každý měl vlastní uzamykací skříň. V každém pokoji byla lednička, wc a sprcha. Na stejném podlaží jsme měli k dispozici jednu společenskou místnost, kuchyňku a dokonce i studovnu. V budově kolejí byly dvě pračky, takže jsme si mohli i vyprat (jeden prací cyklus vyšel na 270 forintů).

 

Měna

V Maďarsku se platí forinty, 100 forintů je necelých 10 korun. Ceny potravin, oblečení (a prakticky všeho) vychází plus mínus stejně jako v ČR.

 

Stáž

Stáž jsem strávila na oddělení Radiodiagnostiky. První týden jsem byla na MRI, druhý týden na CT, třetí na RTG a čtvrtý na ultrazvuku. Doktoři byli v nemocnici skvělí, vše mi ochotně překládali, ukazovali, vysvětlovali a spoustu věcí jsem se za tyto čtyři týdny naučila.

 

Město

Szeged je malebné městečko o trochu větší než Olomouc. Ubytovna se nachází přímo v centru, takže se všude dalo dostat pěšky. Nemocnice je od kolejí kousek (5-10 minut chůze).

V Szegedu je spousta míst, která rozhodně stojí za to navštívit, a to počínaje Dómem, který představuje symbol Szegedu, dále přes Mora Ferenc muzeum (místní muzeum umění s archeologickými vykopávkami), židovskou synagogu, vyhlídkovou věž, muzeum výroby tradičního maďarského salámu a mleté papriky až po akvapark, zoo, botanickou zahradu aj. Rozhodně se v tomto městečku nudit nebudete.

 

Jídlo

Maďarsko je pro gurmány jako stvořené. Vřele doporučuji vyzkoušet tradiční maďarský „Gulash“, rybí polévku, z pečiva místní žemle (zsemle), dále fajnšmekři mohou ochutnat místní proslulý salám („Pick szalami“) a nadaní kuchaři a kuchařky si nesmí zapomenout do kufru na cestu domů přibalit balení tradiční segedínské mleté papriky („Szegedi paprika“), která je pro svou vysokou kvalitou známá snad po celém světě.

 

Cestování

První víkend jsme podnikli výlet do asi 200km vzdáleného města Pécs. Pécs je rušnější město než Szeged, rovněž s mnoha zajímavými místy k navštívení. Většina lidí se rozhodla strávit volný den v adventure parku, já a pár dalších lidí jsme se ale vydali na místní televizní věž, odkud jsme měli výhled široko daleko. Obecně cestu do tohoto města bohužel ale pečlivě zvažte, neboť v místním hostelu byly štěnice. Já měla to štěstí a vyhla se jim, jiní to štěstí ale bohužel neměli.. Druhý víkend byl volný, tudíž každý si mohl naplánovat cestu tam, kam sám chtěl. Někdo se vydal do srbského Bělehradu, někdo jel do Vídně či do Prahy, já se rozhodla navštívit 30km vzdálenou vesničku Ópusztaszer, ve které se nachází národní park a kolébka maďarské kultury a historie - rotunda, skanzen, Feszty panoráma aj.  Pro samotné Maďary je tato vesnička velmi důležitá a osobně si myslím, že toto místo rozhodně stojí za navštívení. Třetí víkend jsme strávili u největšího jezera centrální Evropy – Balatonu. Nezapomeňte si s sebou vzít plavky a opalovací krém. Někteří z nás (ne všichni) měli po konzumaci místní obyčejné vody z kohoutku zažívací potíže, proto doporučuji si tam kupovat vodu balenou. Poslední víkend se naplánoval výlet do Budapešti, odkud každý už odjížděl po své vlastní ose domů.

 

Celkové zhodnocení

Stáž vřele doporučuji, a to úplně všem! :)