Štětín, Polsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Zuzana Pytelová

Termín: srpen 2016

 

 

Před stáží

Už v únoru jsem dostala e-mail od LEO ze Štětína ohledně toho, že mi jako místo stáže byl vybrán Štětín a že se mám přidat do skupiny na facebooku, kde se dozvím více informací. I Card of Acceptance mi přišla mnohem dřív než 8 týdnů před stáží. Jediný menší problém nastal, když jsem se chtěla své kontaktní osoby zeptat na několik informací ohledně mého příjezdu a dostalo se i odpovědi, že se musela stát chyba, že právě tato kontaktní osoba se o mě nemůže starat. Všechno ale vyřešila LEO a já své odpovědi nakonec dostala.

 

Příjezd

Do Štětína se můžete dostat letadlem, vlakem nebo autobusem. Já jela 31.7. autobusem z Prahy do Berlína, kde jsem přesedla a jela do cílového města, tedy do Štětína. Cesta autobusem je rychlejší než vlakem – já jela asi 8 hodin, vlakem by to bylo 14.  Na Štětínském nádraží už na mě čekala Paulina, která se mnou jela na koleje. Vyzvedla mi klíč, pomohla se zavazadlem, ukázala pokoj a šli jsme společně s ostatními studenty, kteří již dojeli, na pivo.

 

Ubytování

Ubytovaní jsme byli na koleji Eskulap. Pokoje byly hezké, čisté, se spoustou úložného prostoru. Já bydlela na jednolůžkovém pokoji a sociální zařízení, rychlovarnou konvici, mikrovlnku a ledničku jsem měla společnou s dvěma Italkami na vedlejším pokoji. Na patře jsme měli ještě kuchyň s vařiči a v budově byla i možnost si vyprat oblečení. Jedinou nevýhodou ubytování bylo, že část nás musela každé ráno jezdit do nemocnice asi 20 minut.

 

Stáž v nemocnici

Já jsem svoji stáž absolvovala na Pediatrii – Endokrinologii. První dva týdny stáže jsem strávila na oddělení starších dětí, poslední dva u dětí mladších. Velká část lékařů uměla anglicky a tak nebyl problém se na něco zeptat, nebo vést debatu o postgraduálním vzdělávání lékařů v Polsku a v čem je to jiné než u nás. Stáž probíhala každý den velmi podobně. Ráno jsem se občas česko-polsky domluvila se sestřičkami a šla se dívat a pomáhat při odběrech. S lékaři jsem potom chodila provádět fyzikální vyšetření u dětí. To bývalo, zvlášť u větších dětí občas velmi zábavné, protože děti anglicky neuměly, maminky často také ne, a když jsem na děti začala mluvit česky – přece jen většina dospělých mi rozuměla – tak se na mě dívali jak na člověka, který mluví vymyšleným jazykem. Tak nezbylo než se naučit základní slovíčka v polštině a zbytek zachránit pantomimou.

Po fyzikálním vyšetření jsem s lékařem řešila laboratorní výsledky dětí či jejich výsledky zobrazovacích metod a pak šla s doktory na vizitu. Vždy se našel někdo, kdo mi ochotně přeložil informace o pacientovi. Po vizitě jsem měla možnost se zeptat na informace, které jsem neznala nebo si číst v učebnici.

Dvakrát jsem se byla také odpoledne podívat v endokrinologické poradně pro děti.

 

Stáž v nemocnici hodnotím určitě kladně. Měla jsem možnost získat hodně převážně teoretických znalostí a viděla jsem některé případy vrozených vad, které u nás, přiliš často k vidění nejsou.

 

Social Program

Polští studenti se o nás perfektně starali a celý měsíc jsme měli co dělat. Každý víkend byl naplánovaný výlet s NICE do některého z polských měst (Gdaňsk, Krakow a Wroclaw), během týdne jsme chodili do restaurací, klubů, měli jsme možnost si u jezera vyzkoušet wakeboarding či kanoe. Místní studenti nám také ukázali některé památky Štětína, zbytek zajímavých míst jsme objevili během měsíce sami. A v programu nechyběla ani International Food and Drink Party.

 

Certifikát

Pro získání certifikátu bylo potřeba absolvovat 80% dní. Myslím, že ale na všech odděleních by nebyl problém si vybrat větší absenci.

 

Závěrečné zhodnocení

Stáž mi toho určitě hodně přinesla, ať už po profesní stránce či osobní. Myslím, že není špatné občas debatovat s lidmi z jiného koutu světa, ať už o lehčích či závažnějších problémech.

Na stáž jsem také odjížděla s tím, že si chci vyzkoušet, zda by mě bavilo pracovat na pediatrii a rozhodně nemůžu říct, že by mě stáž od tohoto oddělení odradila.