Msida, Malta

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Kateřina Schovánková

Termín: červenec 2016

 

 

Příjezd

Malta je součástí EU, proto nepotřebujete vízum ani cestovní pas. Před odjezdem jsem si tedy vyřizovala pouze dokumenty požadované MMSA, což zahrnovalo potvrzení o studiu, certifikát z angličtiny a fotku.

Letenku jsem si kupovala až 2 měsíce před začátkem stáže, až v momentě, kdy jsem dostala Card of Acceptance, proto již byly lety o něco dražší, takže mě zpáteční letenka z Vídně přišla asi na 6000 Kč.

Protože Malta je malý stát, kontaktní osobou všech incomigs byl místní národní koordinátor. I přes to, že měl na starosti asi 70 přijíždějících studentů, odpovídal na dotazy ochotně a rychle. Všichni incomings byli vyzvednuti na letišti a odvezeni na jejich ubytování.

 

Ubytování

Z Česka jsem cestovala s kamarádkou a byla jsem s ní na naši žádost i ubytována. Měly jsme dvě spolubydlící ve vedlejším pokoji, se kterými jsme sdílely kuchyni a koupelnu. Byt se nacházel v běžné zástavbě, 5 minut od univerzity a 10 od nemocnice, kam jsme každý den docházely. Bohužel všech 70 studentů bydlelo někde jinde, takže jsme neměli zázemí, kde bychom se mohli scházet. Byt však byl čistý a dobře vybavený, postrádaly jsme snad akorát wifi, kterou nám slíbili nainstalovat, ale během celého měsíce se k tomu nedostali. Na Maltě ale naštěstí najdete otevřenou wifi na každém rohu, takže když jsme vyšli před dům, chytaly jsme wifi z vedlejší pizzerie a na univerzitě jsme se mohly připojit přes eduoram.

Po příjezdu jsme každý museli platit kauci 50 € pro případ, že bychom v bytě něco rozbili či pokazili.

 

Stáž

Čtyřtýdenní stáž jsem absolvovala na oddělení hematologie ve dvojici s kanadskou studentkou. Byly jsme přiděleny postaršímu, avšak zkušenému lékaři, který se nám snažil vysvětlit strasti hematologických onemocnění. Hodně času jsme s ním strávily na ambulanci kontrolami již vyléčených pacientů, během nichž nám vysvětloval, jakou chorobu pacient měl, jak se u něj projevovala, čím ji vyléčili a jak vypadá krevní obraz nyní. Dále jsme absolvovaly několik hematologických sezení, kde se diskutovali pacienti ležící na oddělení, se kterými jsme se setkaly při vizitách, nebo když jsme byly vzácně přiděleny k jiným doktorům, sezení s radiology, histology a jeden „journal club“, kde mladí lékaři referovali zajímavé případy, se kterými se v předchozím měsíci setkali.

Co mě mrzí je, že nás téměř nepustily k žádné samostatné práci a ze zajímavostí, které bychom mohly na hematologii vidět nás pustili pouze k aspiraci kostní dřeně.

 

Město

Všichni jsme byli ubytováni v městě Msida, což je stále aglomerace Valety, hlavního města Malty. Odsud bylo všechno blízko, i když na Maltě je všude všechno blízko. Do nemocnice i k moři jsme mohli dojít pěšky. Okolo byla spousta malých obchodů s potravinami, pokud jsme však chtěli pořídit větší nákup, chodili jsme asi 20 minut do Lidlu, což je na Maltě jediný řetězec supermarketů. Potraviny jsou na Maltě asi o 50% dražší než v ČR.

 

Cestování

Malta je ideálním místem pro milovníky slunce, moře, ale i historie. Celé pobřeží Maltského souostroví (Malta, Gozo a Comino) je poseto řadou pláží – písečných či s kamenitým povrchem. Cestování po Maltě je velmi jednoduché. Nově zmodernizovaný systém MHD nabízí rychlý, pohodlný a levný (12 dvouhodinových jízdenek za 15 Euro) způsob jak se dopravit téměř kdekoliv po ostrovech. Dalším ze způsobů cestování po/mezi ostrovy je lodní doprava. Velmi zajímavá je samotná historie Malty, která sahá přibližně až do 5200 př.n.l.. Najdete zde řadu archeologických nalezišť, muzeí, kostelů a chrámů. Mnoho míst je úzce spjato s pobytem sv.Pavla na ostrově či s rytířským řádem johanitů, nazývaným Maltézští rytíři. Malta je ideálním místem i pro potápění a vodní sporty. Na své si zde přijdou i milovníci nočního života. Kulturní život zde je bohatý. Za pouhý měsíc pobytu zde jsme stihli navštívit Festival vína, Jazzový festival, Beerfest a několik místních oslav, které vždy doprovází Malťany tolik milované ohňostroje.  

 

Certifikát a jiné dokumenty

Co se týče certifikátu a organizace průběhu stáže v nemocnici, nemůžeme si na nic stěžovat. První den byl takzvaně „orientační“, kdy každý ze studentů byl proveden po nemocnici a představen svému tutorovi. Všem studentům byla vystavena přístupová karta do nemocnice, což významně ulehčovalo pohyb po nemocnici. Certifikáty nám byly dodány včas, tak aby nám je mohly naši tutoři potvrdit před odjezdem domů. Byla vyžadována 80% účast v nemocnici.

 

Celkové zhodnocení

Stáž na Maltě plně splnila má očekávání. Moderní zdravotnický systém, anglicky mluvící lékaři (velmi často i pacienti) a anglicky psaná dokumentace mi napomohli v rozšíření mých jazykových schopností - slovní zásoby i komunikace. Zároveň pak velmi kladně hodnotím skvěle připravený „social program“. Téměř každý den připravené zážitky během poznávání ostrovů pro více než 60 incomingů stálo místní studenty určitě mnoho úsilí. Prožitý měsíc na Maltě mi přinesl nejen rozvoj jazykových a medicínských znalostí, především mi však dal mnoho skvělých zážitků a přátel z celého světa.