Kazaň, Tatarstán, Ruská federace

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Jan Potěšil

Termín: srpen 2016

 

 

Příjezd

Odvážlivci, kteří si vyberou stáž v Kazani se musejí připravit na poměrně náročné vyřizování všech náležitostí před odjezdem. Předně jsou to všemožná lékařská vyšetření, bez kterých se neobejdete a kterých si většinu budete muset zaplatit. Nejvíc mi na nich vadilo, že jejich formulář k vyšetřením nám poslali jenom měsíc předem, navíc v něm některá vyšetření chyběla a některá přebývala oproti exchange conditions. Dalším důležitým dokumentem je vízum, ke kterému potřebujete jen cestovní pojištění a zvací dopis. O ten jsem si musel napsat a naštěstí 3 týdny před odletem dorazil mailem. Vyřizování v Brně trvalo asi týden a probíhalo bez problému. Vízum bylo zadarmo. Kontaktní osoba se mi ozvala 3 měsíce před začátkem stáže mailem. Byla moc ochotná, odepisovala hned a nakonec mě osobně vyzvedla na letišti. Do Kazaně jsem letěl s ČSA z Prahy. Zpáteční letenka mě stála 5500. Ještě bych dodal, že není potřeba žádné očkování nad rámec našich povinných.

 

Ubytování

Ubytování zařizuje vaše kontaktní osoba. Někteří bydleli přímo s ní v rodině, někteří společně s ostatními zahraničními studenty v pronajatých bytech a já měl to štěstí, že jsem měl celý byt sám pro sebe. Byt byl pěkný, poměrně čistý a vybavený vším potřebným.  Ze začátku jsem se bál, že budu trochu „mimo, ale jelikož jsme dohromady trávili většinu volného času, občas se hodilo mít místo, kde je člověk sám. První den mi moje kontaktní osoba ukázala okolí bytu, pomohla koupit místní SIM kartu a vysvětlila jak se dostat do centra a do nemocnice. V okolí bytu jsem měl asi 3 obchody ve kterých se dalo sehnat prakticky cokoli, včetně 15 druhů českého piva a tržnici s čerstvou zeleninou a ovocem. Tudíž jsem si většinu času vařil sám a obědy nosil do nemocnice. Studenti, kteří nepřebývali v rodinách dostali kapesné na jídlo. Ceny v obchodech jsou vesměs cca 2/3 oproti ČR a většině běžných obchodů se dá platit kartou, čehož jsem hojně využíval. Po Kazani jsem se dopravoval buď autobusy, nebo pomocí taxi. Autobusy nemají pevný jízdní řád a tak je potřeba prostě stoupnout na zastávku a čekat až dorazí právě váš vysněný autobus. Naštěstí je k dispozici aplikace Yandex Transport, díky které vidíte na mapě města, kde se jednotlivé autobusy právě nacházejí a navíc vám pomůže naplánovat trasu i s přestupy (obecně skoro na všechno komplikovanější v Kazani existuje nějaká aplikace, takže rozhodně doporučuji vlastnit chytrý telefon) . Taxi je hodně levné, většinou není problém dostat se za nějakých 30 korun přes půl města. Většina taxíků jsou navíc moderní auta za která by se rozhodně nemuseli stydět ani v Česku (samozřejmě opět přes aplikace Uber a TapTaxi jinak si připlatíte). Dále bych doporučil naučit se azbuku (zabere max 3 dny) a nějaké základní fráze. Oproti ostatním zahraničním studentům máme výhodu, že některá slova v ruštině člověk pochytí celkem rychle, jiná jsou dost podobná slovenštině a jelikož čísla jsou prakticky totožná s češtinou, dá se při nakupování nějak domluvit (případně „rukama-nohamaa s úsměvem na tváři). V Kazani většina lidí neumí anglicky a to ani v nemocnici. Zato internet mají prvotřídní. V rámci mé SIM jsem měl neomezený internet s velmi dobrou rychlostí + volné minuty a  SMS za cca 150 Kč.

 

Stáž jsem absolvoval na oddělení ortopedie/traumatologie ruky (byla to moje první volba) s další Italkou. Na oddělení byla jediná osoba vládnoucí angličtinou a to můj tutor, který byl zároveň mojí kontaktní osobou. Naštěstí se nás snažil co nejvíc zapojit do dění a naučit něco z jeho oboru. Hned první den jsem mu asistoval na sále a pomáhal s převazy. Když zrovna ten den neměl operaci, chodil jsem asistovat starším doktorům, což byla celkem zábava, protože jak jsem zmínil nikdo neuměl anglicky a tak jsme se domlouvali hodně improvizovaně. Tady mi dost pomohlo, že jsem strávil před stáží tři týdny na ortopedii v našem městě a věděl jsem už alespoň trochu co a jak. Nebyl problém se jít kouknout na jiné operace, pokud jsme chtěli. Nástup na oddělení byl striktně každý den 7.45, odejít jsme mohli kdykoli, ale asi nikdy jsme dřív než ve 3 neodcházeli, spíš naopak. Doporučuji zůstat jednu noc na noční službu, těžko se to popisuje, ale je to rozhodně zajímavá zkušenost. Obecně hodnotím stáž v nemocnici hodně pozitivně. Hodně času jsem strávil asistováním na sále u věcí které jsem v Česku zatím neměl to štěstí vidět (skingraft, šití nervů pod mikroskopem atd.), na oddělení byla skvělá atmosféra, všichni byli přátelští a s tutorem se dalo na všem domluvit.   

 

Kazaň je poměrně velké město, ale i tak jsem se tam cítil jako doma. Ačkoli na některých ulicích chybělo osvětlení a dokonce i chodník, připadal jsem si bezpečně. Jediné co mi trochu vadilo, bylo neustálé vedro které se většinu pobytu pohybovalo kolem 34 stupňů.

 

Studenti organizující social program se o nás starali velmi dobře. Skoro každý den se něco dělo, o víkendech jsme vyráželi půjčeným autobusem na celodenní výlety a rozhodně se nedá říct, že bychom se nudili. Poslední týden jsme si s ostatními zahraničními studenty domluvili letecky výlet do Petrohradu a pak vlakem do Moskvy a zpět do Kazně. Doporučuji se na něm případně domluvit co nejdříve, ať jsou letenky co nejlevnější.

 

Celkově hodnotím stáž rozhodně pozitivně. Nic jsem od ní nečekal a nakonec se mi ani nechtělo domů. Nakonec mě asi nejvíc překvapilo, že mě nic zase až tak moc nepřekvapilo. Hlavně se nenechte odradit předstážovým papírováním a vyrazte do Kazaně!