Haifa, Izrael

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: David Máchal

Termín: srpen 2016

 

 

Příjezd
Příprava na stáž začala na konci listopadu po zveřejněných výsledcích jazykového testu, kde mi byl přidělen Izrael. Vyřizování všech dokumentů bylo poměrně jednoduché, ikdyž i hektické, protože se na všechno spěchalo, aby se to stihlo co nejdřív. Nejvíce práce a vyřizování bylo s Mantaux testem, který nakonec v Izraeli stejně nikoho nezajímal. Víza do Izraele potřeba nejsou a pojištění se dá sehnat levně přes ISIC krátkodobé výjezdy. Po té, co jsem si zvolil jako měsíc své stáže červenec a k polovině února odevzdal všechny dokumenty, začalo martyrium čekání na Card of Acceptance. Nejdřív jsem byl začátkem června vyrozuměn, že žádné volné stážové místo na červenec již není a 4. července jsem konečně dostal potvrzení o přijetí na srpen na krardiologii do Rambam hospital v Haifě. Proto doporučuji nedělat si na zvolené prázdniny žádné pevné plány, protože se měsíc výjezdu může změnit. Zároveň bych chtěl podotknout, že všechny tyto, i další problémy byly způsobené Izraelskou pobočkou IFMSA, naše organizace (LEO i NEO) fungovala vždycky velmi dobře a reagovala obratem. Komunikace s Izraelskou IFMSA byla vždycky velmi složitá a hlavně zdlouhavá. Jejich reakční doba na jeden email se pohybovala kolem 10 dní. Do Izraele jsem letěl z Vídně s Austrian Airlines (asi za 200 eur zpáteční letenka). Důrazně nedoporučuju využívat Izraelské EL AL, protože jsou dražší (doplácíte zavazadlo), procházíte složitými bezpečnostními opatřeními, které si na cestě do Izraele s jinými aeroliniemi odpustíte a konečně na palubě se nedočkáte žádného občerstvení. Do Izraele přiletíte na Ben Gurionovo letiště a odtud je již velmi jednoduchá doprava do zvoleného města, bez ohledu na to, které to je. Přímo na letišti je stanice vlaku, který jezdí i v noci každou hodinu do všech hlavních měst. Cesta do Haify (i všude jinde) zabere z letiště vlakem maximálně 1 hodinu a vlaky jsou rychlé, přesné a klimatizované. Sumou jsem za zpáteční cestu ,,door to door“ zaplatil přijatelných necelých 7 tisíc.

 

Ubytování

Ubytování na studentských kolejích na Allenby Street se nacházelo přibližně 25 minut chůze od Nemocnice. Bylo poměrně nuzné, ale nechybělo tam nic důležitého. Sprcha, záchod, KLIMATIZACE, vařič, varná konvice i lednička tam byly. Šváby jsme zastihli jen mrtvé po příjezdu v pokoji nebo sem tam pobíhající v hlavní hale. Stravování v Rambam hospital bylo jednoduše skvělé. Za oběd se platilo 15 šekelů, (současný přepočet asi 100 kč), které jsme na konci pobytu stejně dostali zpátky a jedla se Izraelská kuchyně formou all-you-can-eat švédských stolů. Nikdy nechyběly ryby, saláty, hummus, pečená zelenina a spousta jiného. V Izraeli obecně žijete a nakupujete za západoevropské ceny, takže cenová hladina byla 2-3x vyšší než u nás. To úplně neplatí pro restaurace, kde jsou ceny ještě vyšší (Dvakrát si rozmyslíte jít na pivo, když není nic moc a ještě stojí 35 šekelů.). Veřejná doprava byla v Haifě dobře dostupná a za 5 šekelů jsme se dostali všude po městě. Co se kulturních specifik týká, tak Izrael je sekulární země a tento princip zde respektují všichni bez ohledu na rasu nebo náboženství. Konkrétně Haifa má obyvatelstvo z 80% židovské, a z 20% arabské (z toho tři čtvrtiny křesťané a jedna čtvrtina muslimové.) V Izraeli se mluví hebrejsky, ale s velkou výhodou využijete i ruštinu, kterou komunikuje značná část personálu v nemocnici i ve městě (Izrael měl velkou imigraci ze zemí bývalého východního bloku).

 

Stáž

Oddělení kardiologie v Rambam hospital má vysokou úroveň a provádí se zde výkony, které ještě nejsou dostupné nikde v Evropě. Hlavní část stáže jsem trávil na intervenčních sálech, ale po dobu mé stáže jsem měl příležitost strávit více času také na neurologii a radiologii, jejichž úroveň jak vědecká tak výuky si v ničem nezadá s kardiologií. Komunikace s personálem byla jednoduchá, všichni zde byli velmi vstřícní a milí. Z zmínku stojí, že zejména sesterský personál byl velmi dobře proškolený, procedury ovládal od začátku do konce a lékařům byl schopen plnohodnotně asistovat.

 

Město

Haifa je město jako Brno, tedy přinejmenším co do podobné velikosti. Je to největší přístav v Izraeli a je tedy zřejmé, že na pláž není obvykle odnikud daleko. Poté co jsme shlédli v UNESCO zapsané Bahai gardens a podnikli pár výletů po Izraeli, spočívala právě v plážích naše hlavní volnočasová aktivita.

 

Cestování

Social program místní organizace IFMSA stejně jako celá místní pobočka nebyl příliš bohatý a hlavně byl velice drahý za jednodenní výlet cca 300 šekelů. Ostatně celá komunikace s místní pobočkou byla obtížná, jediného rezidenta jsem potkal předposlední večer pobytu na closing eventu. Jinak v Izraeli funguje hustá a propracovaná síť vlaků, autobusů egged a i pronajmout si auto není obtížné. Ceny dopravy jsou také příznivé, zejména proto, že v Izraeli není nikam daleko (kromě Eilatu), a také proto že je zde možné vyřídit si studentskou slevu platnou na všechny druhy dopravy. S takovou slevou byla doprava na kilometr přibližně 1,5x dražší než u nás.

 

Certifikát

Se získáváním certifikátu i vyřizováním jiných dokumentů nebyl v Izraeli zdaleka takový problém jako u nás. Všechno šlo hladce a každý je tam ochotný vám pomoct.

 

Celkové zhodnocení

Stáž v Izraeli bych rozhodně doporučil. Hlavní zápory stáže byly: Zejména špatná komunikace místní pobočky od problematického vyřizování samotné stáže, po neschopnost nebo nechuť s čímkoli pomoct na místě, dále vyšší ceny všeho a samozřejmě všudypřítomné vedro.
Hlavní klady: Ty byly všechno ostatní od lidí, přes vysokou úroveň Rambam hospital i Haifské univerzity (ze které vyšlo již několik nobelistů), skvělé izraelské jídlo, pláže, přírodu až po další incomingy, kteří tam byli s námi. Za zmínku stojí určitě také to, že podstatně zlepšíte angličtinu a uděláte dobře vypadající zářez do CV. :-)