Tainan, Tchaj-wan

Vědecká stáž IFMSA

Jméno účastníka: Lenka Hornochová

Termín: srpen 2015

 

 

Cesta:

Letenky jsem zakoupila v dubnu přes www.skyscanner.com za 16 500,- Letěla jsem se společností Emirates Airlines z Prahy do hlavního města Taipei a přestupem v Dubaji. Víza nejsou potřebná. Na letišti v Taipei jsem našla zastávku autobusu jezdícího z letiště přímo na nádraží rychlovlaku THSR. Doporučuji si vyměnit na letišti US dolary za taiwanské dolary (TWD). Cesta rychlovlakem THSR z Taipei do Tainanu trvá necelé dvě hodiny a stojí 1300TWD.

 

Přijetí a ubytování:

Koordinátorky mne čekaly v Tainanu na nádraží THSR. Byl už večer a cesta byla náročná, takže jsme jely ještě dalším vlakem a pak taxíkem rovnou na ubytovnu. Pokoj byl samostatný, s vlastní koupelnou, televizí, klimatizací a ledničkou. Dostala jsem i deku, polštář a prostěradlo.

 

Město:

Tainan je poklidné město. Najdete zde ale i hlavní rušivé bulváry, night markety, plno parků a pouličních restaurací. Městská doprava tam bohužel moc dobře nefunguje. Od koordinátorek mi bylo zapůjčeno kolo, takže jsem jezdila jen na něm. Tainan je velké město s hustou dopravou, širokými silnicemi, častými semafory a nejčastější dopravní prostředek je skůtr. Téměř vše je psáno v čínštině, dorozumívání s místními je obtížné, v restauracích se občas poštěstí a nabídnou vám anglické menu.

 

Stáž:

Byla jsem přijata na vědeckou stáž v oddělení psychiatrie na NCKU univerzitě. Má volba nebyla ale nejšťastnější. V laboratořích žádný výzkum neprobíhal, měla jsem si sama vymyslet téma a má práce měla spočívat ve zpracovávání dat z nemocniční databáze. Po jistých pochybnostech o budoucím přínosu této činnosti jsem se domluvila na individuálním programu. Navštěvovala jsem kliniku, ambulance, podívala se do rehabilitačního centra, do protidrogového centra, jela s doktorem a sestrou k pacientům domů v rámci home care a jeden den jsem strávila i v ambulanci praktického lékaře. Účastnila jsem se pravidelných meetingů lékařů, které často probíhaly v angličtině a vizit.

 

Volný čas:

Bohužel koordinátorky byly pořád v laboratořích a to i o víkendech a neměly dostatek času se mi věnovat. Ze studentů IFMSA jsem byla jediná, kdo byl na stáži v Tainanu, takže svůj volný čas jsem neměla s kým trávit. Social program taktéž zrušili. Přes facebook jsem se spojila se studenty z Taipei a udělali si alespoň víkendový výlet do hor k jezeru Sun Moon Lake.

 

Stravování:

Na jídlo jsem dostala na celý měsíc 4000TWD a mohla si vybrat dle svých preferencí. Oběd vás vyjde přibližně na 100TWD. Před tím, než začnete ochutnávat místní pochoutky, je lépe se nechat očkovat proti hepatitidě A a břišnímu tyfu. S hygienou to tam opravdu nepřehánějí. Dobrá probiotika to ale jistí a já žádný střevní problémy neměla. Jinak Taiwan je vyhlášený svou kuchyní a i po čtyřech týdnech budete pořád objevovat nová a nová jídla. Některá chutná a zdravá (ovocná smoothie a čaje, sweet potato, hot pot, kaktusová zmrzlina…), některým je lepší se vyhnout (stinky tofu, kuřecí pařáty, prasečí střeva apod.). Rozhodně doporučuji navštívit místní night market a jít tam s místními, aby vám doporučili to nejlepší.

 

Závěr:

Taiwan je úžasná země, plná přírodních krás, odlišné kultury, ale i překvapení v podobě tajfunů (já zažila rovnou dva). V létě se připravte, že tam často prší, ale je teplo, 35°C. Po konci stáže jsem tam zůstala dalších 14 dnů a společně s přítelem jsme cestovali. Taiwan je bezpečný, lidé milí a ochotní pomoci, proto jsme se nebáli a vyzkoušeli jsme couchsurfing a ubytování přes airbnb. Rozhodně doporučuji, ale pro své místo pobytu zvolte raději město Kaohsiung nebo Taipei, kde je větší vyžití.

 

Případné dotazy ráda zodpovím na Hornochova.L@seznam.cz