Kaohsiung, Tchaj-wan

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Ivana Šabršulová

Termín: červen 2015

 

 

Úvod

V červnu 2015 jsem absolvovala stáž na Taiwanu ve městě Kaohsiung, které je nejjižnějším městem ostrova. Taiwan leží v tropickém podnebném pásmu a zejména přes letní měsíce to jde opravdu poznat. Teploty dosahují až k 40 stupňům a společně s vysokou vlhkostí vzduchu se člověk necítí úplně příjemně. Teploty neklesají ani přes noc, ale veškeré prostory jsou silně (možná až moc) klimatizovány. Ačkoliv by mělo být v červnu období dešťů, já jsem v Kaohsiungu nepotkala ani kapku.

 

Cesta

Letenku jsem si koupila za necelých 16000 ovšem s odletem z Budapešti. Někomu to může přijít nepohodlné, ale mně to v rámci šetření naprosto vyhovovalo. Do Budapešti jezdí levně Student agency několikrát denně. Letadlo přistálo v hlavním městě Taipei a musela jsem se tedy dopravit až do Kaohsiungu, kde mě již čekala má kontaktní osoba. Existuje několik možností. Buď vysokorychlostní dráhou za zhruba 1400 Kč, nebo autobusem za 500 – 800 Kč. Vzhledem ale k tomu, že málo kdo mluví anglicky, je celkem složité koupit si lístek na autobus a pak ho najít, proto pro cestu tam doporučuji vysokorychlostní dráhu. Cesta do Kaohsiungu pak trvá něco málo přes dvě hodiny.

 

Ubytování

Ubytována jsem byla na kolejích lékařské fakulty přímo v kampusu. Do nemocnice jsem to měla asi 3 minuty, do obchodu taktéž a nejbližší stanice metra byla asi 10 minut pěšky. Standard na kolejích byl ale o mnoho nižší než na jaký jsme zvyklí z ČR. Na pokoji chyběla matrace a povlečení a osobní prostor byl taky výrazně omezený, ale s trochou vůle se to dalo nějak zvládnout. Každopádně doporučuji dopředu si pořádně zjistit podmínky.

 

Stáž

Mým preferencím v přihlášce bylo maximálně vyhověno a strávila jsem dva týdny na oddělení kardiologie a dva týdny na neurologii. Pracovní doba a tedy i doba výuky je každý den od 7:30 zhruba do 17 – 18 h, což může být pro české studenty více než překvapivé. Během celého dne ale bylo stále co dělat a čas tak utíkal rychle. Obě stáže byly odlišné zejména v přístupu personálu na oddělení. Na kardiologii jsem byla zařazena mezi studenty, kteří zde právě stážovali. Moc lékařů anglicky neumělo, tak jsem často narážela na jazykovou bariéru. Na druhou stranu jsem se naučila důkladně provádět veškerá vyšetření v kardiologii jako např. echokardiografii a EKG, na což během stáží v českých nemocnicích moc času není. Na neurologii jsem měla přesně stanovený rozvrh od rána až do večera, každou chvíli se mi věnoval jiný, anglicky mluvící lékař, což jsem velmi ocenila. Vždy jsme rozebírali všechny diagnózy nebo navštěvovali různá speciální neurologická vyšetření.

 

Social program

Vzhledem k tomu, že jsem absolvovala stáž již v červnu, žádný velký social program se nekonal. Moje kontaktní osoby byly ale velmi ochotné a o víkendech mě braly na různé výlety po ostrově, nechávaly mě ochutnávat místní speciality a trávily se mnou volný čas. Stejně tak studenti, se kterými jsem absolvovala stáže na odděleních.

 

Život na Taiwanu

Lidé na Taiwanu jsou velmi milí, příjemní a opravdu ochotní. Často ale zůstává překážkou jejich ostych a také odlišnost našich kultur. Jako příklad můžu uvést pobyt na pláži, kde lidé jen tak postávají, případně si jdou na chvíli zaplavat, ovšem pouze v oblečení. Plavkám na pláži nerozumí. Taiwan je známý pro svou kuchyni.  Na ulici jsou stánky s jídlem, nějaká restaurace nebo tzv. „convinient store“ zhruba co 10 metrů. Jídlo je jejich kultura a jsou na ni právem pyšní. Vše ale kupují již připravené. Málokdo si sám vaří, a proto je také těžké sehnat jakékoliv základní suroviny. Ceny jsou pro cizince více než přívětivé. Zejména ceny za dopravu, ale také za jídlo jsou nižší než v ČR.

 

Závěr

Celá stáž pro mě byla nesmírně obohacující. Musela jsem se během krátké chvíle přizpůsobit úplně jiné kultuře a jejich životní styl mě nepřestával překvapovat. Taiwan je zároveň nádherná země plná vysokých hor, tropických rostlin, a různorodého pobřeží a to vše rozhodně stojí za procestování.