Bangkok, Thajsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Eva Sedláčková

Termín: červenec 2015

 

 

Příjezd

Před stáží jsem si musela zařídit vízum, protože jsem v Thajsku chtěla zůstat déle než 30 dní, což je maximální doba pobytu bez víza. Vyřízení bylo bez problémů. Dále jsem se nechala očkovat proti žluté zimnici, břišnímu tyfu, meningitidě a žloutence typu A. Ve Vajira hospital to funguje tak, že jedna kontaktní osoba se stará o jednoho výměnného studenta. Po mém dotazu nám také udělali skupinu na Facebooku. Moje kontaktní osoba byla velice milá a odpovídala na mé otázky okamžitě. Domluvili jsme se také, že mě počká na letišti.  Do Thajska jsem letěla se společností Turkish airlines, tuto společnost můžu velice doporučit. Letenku do Bangkoku jsem koupila už v lednu, cena byla velice příznivá – 10 000,- Kč.

 

Ubytování

Bydleli jsme na kolejích pro studenty lékařské fakulty nemocnice Vajira. Umístění bylo ideální, na oddělení asi pět minut, ale samotné ubytování nebylo nic moc. Neměli jsme klimatizaci, matrace a polštáře byly velmi tvrdé, voda tekla pouze studená. Občas nám v pokoji proběhl nějaký šváb nebo ještěrka, komárů nepočítaně. Nakonec jsme si ale zvykli, takže už jsme si ani nestěžovali. Sami thajští studenti říkali, že ví, že ubytování je podprůměrné a budou se ho snažit v příštím roce změnit! J Jídla bylo všude kolem spousta, výborné jídlo na ulicích za pár bathů (thajská měna), obchodní řetězec 7/11, kde najdete vše, co potřebujete, byl i v areálu nemocnice. U naší nemocnice byla také posilovna, pro studenty zadarmo. Asi deset minut chůze bazén za dobrou cenu. 

 

Stáž

Mé oddělení byla kardiovaskulární chirurgie, v Thajsku sem však řadí také hrudní chirurgii operovali také děti, což bylo pro mě velmi zajímavé. Když jsem se ptala, jestli nemají dětské specialisty, řekli, že mají, ale ne dost, aby zvládli všechny operace. Řekla bych, že operační úroveň byla velmi dobrá, ale oddělení byla jedna velká hala, kde byli všichni pacienti pohromadě. Můj supervizor mluvil anglicky poměrně dobře, ale na thajský přízvuk si opravdu musíte zvyknout. První den si se mnou sedl a poptal se mě, jak bych si průběh stáže představovala. Postupně jsem na sále mohla asistovat, držet háky, stříhat, šít a klipovat.

 

Město

Bangkok je velké, špinavé a přelidněné město, ve kterém se ale za celý měsíc nebudete nudit. Když si s sebou do batohu přibalíte dezinfekci na ruce, budete se cítit bezpečněji! J Taxi je v Thajsku velmi levný způsob dopravy, vždy se ale ptejte, jestli zapne taxametr! Bez taxametru se totiž nestydí si říct o 5krát více peněz než je reálná cena. Vzhledem k tomu, že je v Bangkoku pořád zácpa, hlavně kolem osmé hodiny ranní a potom od jedné celé odpoledne asi do osmi večer a bathy na taxametru naskakují i když stojíte hodinu na místě, někdy oceníte městskou hromadnou dopravu. Místní autobusy jsou poměrně spolehlivé, stojí kolem 15 bathů. Lodní doprava stojí 13 bathů po celé délce řeky. Je možnost také vzít mototaxi – propletou se mezi kolonou aut a jste rychle tam, kde potřebujete. Tuk tuk se občas snažil také zácpu objet, ale je větší, takže to nejde jako na motorce. Motorky a tuk tuky nemají taxametr, takže musíte cenu domluvit předem a smlouvat! Dále jsme využívali SkyTrain – BTS. Poměrně drahé, ale rychlé. Je možnost si koupit kartičku na dopravu se slevou když se prokážete průkazem z nemocnice. Stejně tak je dobré zkusit zeptat se na slevu s touto kartičkou ve všech chrámech, muzeích atd. Navštívili jsme spotu chrámů, obchodních center, různých městských čtvrtí. Nevynechali jsme ani pověstné ‚red light‘ distrikty města. Určitě to stálo za to, ale je dobré jít ve větší skupince, abyste se cítili bezpečně.

 

Cestování

V naší nemocnici bylo pět studentů, ale často jsme se stýkali se studenty s Ramatibodi hospital, která je asi tři kilometry od Vajira hospital. Social program byl nad mé očekávání. Měli jsme uvítací večeři, večeři na lodi s kabaretní show, výlet do Ayutayi (bývalé hlavní město Thajska) a Patayi (přímořské středisko asi hodinu od Bangkoku). Určitě doporučuji navštívit Chiang Mai – město na severu země. My jsme zde navštívili sloní farmu, zúčastnili jsme se kurzu vaření, šli jsme na dvoudenní treking v džungli, spali jsme v domorodé vesnici, jezdili na bambusových raftech. Je možno zakoupit výlety s různými aktivitami, které jsem jmenovala. Město je kouzelné, s nočními markety a skvělou atmosférou. Vše bylo velice levné. Naopak na jihu, kam jsme se vydali potom, bylo vše dražší, připravené pro turisty, ale stálo to za to! Krabi a pláže Ao Nang, Ton Sain, Railay, Ko Phi Phi, Ko Samui, Ko Tao, Ko Phagan. Každé místo má vlastní atmosféru a krásná místa.

 

Certifikát

Pro získání certifikátu je třeba splnit 80% docházku. Já jsem sbírala podpisy do mého českého logbooku, ale ten na konci nikdo nechtěl vidět. Žádné jiné dokumenty po mě nepožadovali.

 

Celkové zhodnocení

Jsem naprosto spokojená, celý měsíc jsem si užila. Za největší negativum považuji ubytování, za největší pozitivum poznání cizího zdravotnictví, kultury a spousty skvělých lidí!

 

evicka.sed@gmail.com