Turku, Finsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Veronika Pargačová

Termín: červen 2015

 

 

Doprava

Letěla jsem se společnostní Finnair, letenky jsem kupovala s velkým předstihem a tak mě přímý let Praha – Helsinky, Helsinky – Praha nevyšly ani na 5000,- CZK. Z helsinského letiště odjíždí každých 15-20 minut autobusy MHD s konečnou zastávkou na hlavním vlakovém nádraží, tato cesta trvá cca 40 minut. Jelikož je přeprava vlaky velice drahá, vybrala jsem si na cestu do Turku autobusovou společnost Onnibus (www.onnibus.fi), kde mě jízdenka vyšla na 8 euro (ceny se pohybují již od 3 eur, záleží na době, kdy se autobusem přepravujete). Doporučuji koupit jízdenku online na jejich webových stránkách, rezervace lístku stojí 1 euro. Cesta do Turku zabere asi 2 hodiny.

V Turku jezdí MHD za „nástupní poplatek“ 5 euro, ať už jedete po městě kamkoliv, proto je mnohem výhodnější pořídit si kolo. Přes internet si pořídíte kolo i za 30 euro, které můžete po stáži prodat. Město je propleteno hustou sítí cyklostezek, takže pro mě bylo kolo dopravním prostředkem č. 1.

 

Jídlo

Stravovala jsem se v nemocniční jídelně, kterých je po nemocnicích hned několik. Oběd mě vyšel se studentskou kartou na 2,6 eur, peníze mi byly proplaceny finskou pobočkou IFMSA. Na stravování v nemocnici si nemůžu vybavit jedinou chybu. Výběr byl pestrý a jídlo bylo chutné, v ceně oběda je zahrnut nápoj (mléko, džus), voda a neomezené množství salátů, dresinků, chleba a zeleniny. V některých „kafetériích“, jak jídelny označují, zahrnuje cena i kávu.

Potraviny jsou dražší než v ČR, při nákupu v Lidlu se cenový rozdíl trošku zúží.

 

Nemocnice

Nemocnice se sestává z několika menších, 3 hlavních budov  – A, U,T a z lékařské fakulty. Hlavní budovy jsou pospojovány podzemním tunelem, což usnadňuje orientaci a pohyb po areálu.

Svou měsíční stáž jsem měla absolvovat na oddělení všeobecné chirugie, ale protože byl můj tutor plastický chirurg a plastická chirurgie sdílí oddělení s všeobecnou chirurgií, trávila jsem většinu času na plastické chirurgii. V 8 hodin ráno proběhla vizita – lékaři, sestry, studenti a počítač, kde se zaznamenává zdravotní stav pacienta, a plánují se nadcházející vyšetření. Kolem 9. hodiny začínají operace a ambulance, takže lékaři ve volné chvíli odepisují na e-maily, studují nebo popíjejí společně se sestrami kávu. Celkově byla na oddělení velmi přátelská atmosféra. Pracovní doba končí zhruba v 15:00.

Velice jsem ocenila přítomnost „sekretářek“ na chirurgických odděleních. Lékař diktuje informace o zdravotním stavu pacienta do diktafonu, vypadává tak hromada času strávená lékařem u počítače. Tuto práci právě nahrazují ony sekretářky, které přepisují informace o pacientech do jejich zdravotní dokumentace.

Na operačním sále nebo na ambulanci mi lékaři ochotně překládali pacientovy obtíže, občas byl pacient ochoten se mnou hovořit o svých problémech znova, v angličtině. Za dobu mé stáže žádný pacient neodmítl kontakt se studentem. Na sále jsem měla příležitost asistovat u mnoha zákroků, což bylo zapříčiněno i tím, že lékaři čerpali v červnu 4týdenní letní dovolenou.

 

Ubytování

Bydlela jsem ve studentském bytě ve studentské čtvrti asi 3,5 km od nemocnice. Byl to krásně zrekonstruovaný a vybavený byt s jednou ložnicí, obývací místností, kuchyní a koupelnou. Náklady na bydlení byly hrazeny místní organizací IFMSA.

 

Contact person

Moje kontaktní osoba byla úžasná, vyzvedla mě na autobusu a sehnala mi kolo. Než se ke mně kolo dostalo, vozila mě každé ráno do nemocnice autem. Navštívily jsme spolu několik nedalekých měst a ostrovů, vždy se zajímala, zda mám nějaké plány a zařídila, ať si měsíc v Turku užiju na 100 %.

 

Město

100 000 město Turku bývalo dříve hlavním městem Finska, což je znát zejména při procházce centrem, kde narazíte na spoustu historických budov. Nachází se zde přístav, který je sice rozlehlý, ale přesto krásný a spojuje centrum města s mořem. Jde o velice čisté a přehledně město, kde se v centru každý den konají trhy, kde můžete nakoupit hromadu čerstvých potravin, stejně jako si dát kávu nebo jiné občerstvení.

Doporučuji navštívit místní muzea, Turku castle, Ruisalo island, Naantali – město mumínků, Fiskars, Hanko a v neposlední řadě výlet po „archipelagos“.

 

Veronika Pargačová :  veronika.pargacova@gmail.com