Skopje, Makedonie

Výzkumná stáž IFMSA

Jméno účastníka: Pavlína Klimas

Termín: srpen 2014

 

Srpen 2014 jsem strávila v nádherné, námi středoevropany ne až tak prozkoumané zemi, Makedonii. A opravdu mohu jen a jen potvrdit, že se ji neříká nadarmo ,, skrytá perla Evropy“.

 

Před cestou

Mohla jsem si vybrat ze dvou měst, Skopje, hlavní město a nebo městem na jihu Makedonie, Ohridem. Ráda bych vybrala jedno a to doporučila, ale ani po celém měsíci stráveném tam, nedokážu říct, že by jedno bylo lepší či horší. Obě města jsou úžasná a stojí za to je prozkoumat! Měsíc před začátkem stáže mi dorazila Card of acceptance, makedonští studenti založili facebookovou stránku pro všechny zahraniční studenty, poslali nám úvodní knížku, kde se nacházeli všechny potřebné informace, pro studenta, který chce vyrazit na stáž do Makedonie. Vše bylo dobře organizované, dostali jsme jak telefonní čísla, tak emailové adresy na kontaktní osoby. Studenti, kteří přiletěli na letiště měli zajištěný i doprovod na ubytovnu, já přijela autobusem, takže nárok na vyzvednutí jsem neměla, ale i přesto, jsem s pomocí několika kolemjdoucích na ubytovnu dorazila.

 

Doprava

Nejvýhodněji se do Skopje dostanete autobusem, cena je  za zpáteční jízdenku z Brna-Zvonařky 3150,- vlakem je to pak o něco málo dražší 3300,-,ale stoprocentně pohodlnější a po mé zkušenosti s autobusem, bych doporučovala každému, kdo nechce kupovat drahou letenku za 7000,- a nebo strávit 30h v autobuse, aby si vybral vlak. Autobusem je cesta velice nekomfortní, s bulharskými řidiči na palubě, bez záchodku, s několikrát po sobě opakujícím se filmem, chladnou klimatizací a přestupem v Sofii, kdy Vás může potkat jako mne, to že si na další přípoj počkáte 10 hodin. Cesta tam trvala 34hodin, zpět pak s lepším přípojem 30 h.

 

Měna a ceny

V Makedonii je vše tak o 30-40% levnější. Jídlo, doprava, ubytování, služby, prostě vše. Platí se tam makedonskými denáry, 1 Euro je 60 MKD. V Česku tuhle měnu ve směnárně nenajdete, ale bezproblémově si eura rozměníte na denáry na nádraží ve Skopje, směnárna tam funguje nonstop.  Je celkem úsměvné, že za stejnou cenu 30 MKD koupíte kilo nektarinek, jízdenku na druhou stranu města, pohled či tričko.

 

Ubytování

To je poněkud slabá stránka stáže, studentské koleje jsou v celé Skopji na katastrofální úrovni a zdaleka to nezávidím makedonským studentům, i když je pravda, že si většina pronajímá byty, takže místní ,,komfort,, jaký jsme měli mi, naštěstí neochutnají. Ubytování pro stážisty je v studentské ubytovně nazývané Pelagonia, nachází se cca 20 minut od centra a 15 minut od nemocnice. V Makedonii byste mohli mít za peníze, které jdou z poplatku pro IFMSA na ubytování, pobyt v luxusním hostelu. Pokoje byly po čtyřech, prostě zařízené, 4 skříně, jeden stůl a 4 postele, na každý pokoj byla pak jedna koupelna, která koupelnu zdaleka nepřipomínala. Z počátku tam s námi bydleli i jiní kamarádi, které se nám podařilo v polovině stáže vyhubit, nebo přinejmenším zmenšit jejich počet. Nebyla to zas taková hrůza, já si svůj pobyt i přesto 100% užila, spíše to byl počáteční nezvyk.

 

Stravování

Jídlo v Makedonii je úžasné a už teď mi chybí. Za levnější cenu koupíte mnohem chutnější a kvalitnější potraviny. Spousta čerstvé zeleniny, ovoce, skvělých sýrů, oříšků, baklavy a mohla bych pokračovat. Tradiční jídla jsou velice podobné jídlům tureckým a jídlo není jediná oblast, kde zaznamenáte turecký vliv. Vzhledem k tomu, že Makedonie byla 500 let pod nadvládou Osmanské říše vliv Turecka se promítá do všech oblastí. Co se týče jídla, které jsme měli zajištěné, tak to už taková sláva nebyla. Přímo v naší ubytovně se nacházela jídelna, kde jsme si z několika málo pokrmů ve všedních dnech ( 1xdenně) mohli vybrat něco k snědku v hodnotě 150 MKD. Moc velký výběr nebyl, takže jste neustále za sebou jedli omeletu, kuřecí steak či šopský salát, navíc nikdy jste nevěděli, co vám zrovna v ten den donesou.

 

Město, domorodci, počasí

Skopje jsem si velice oblíbila, za ten měsíc mi přirostla tak k srdci, že se mi s ní jen těžko loučilo. Je obklopená horami ze všech stran, takže posteskne-li se vám ve městě po horách, stačí 15 minut chůze a již se nacházíte pod horou Vodno (1066m.n.m), která se nad Skopje tyčí s 60m křížem. Za 2 hodinky se ocitnete na vrcholu, kde spatříte nádherný výhled na celé město. Je velice oblíbené si nahoru večer zaběhnout, po cestě potkáte taky spoustu cyklistů a spousta Makedonců to hlavně ve všední dny po práci praktikuje. Městem protéká řeka Vardar, která ho rozděluje na dvě části albánskou a makedonskou. Makedonská část byla 26. 6. 1963 zničena zemětřesením a nyní je prakticky nově vystavena, na každém rohu stojí nová socha či muzeum, až to přijde člověku zvláštní, že je toho prostě moc. Stará část města je ta albánská, kde naleznete spoustu mešit, Old bazaar, spoustu krásných, úzkých uliček a starých domků, a hned se do ni zamilujete. Navíc v celé Makedonii jsou nádherné, lidmi nedotčené hory, které sice nejsou tak dobře značené jako hory u nás, ale jejich návštěvu si nenechte určitě ujít, stojí to za to!

Lidé v Makedonii jsou velice přátelští, pohostinní, nápomocní a vždy dobře naladěni. I doktoři v nemocnici jsou moc přátelští a hodní. Na odděleních panuje úplně jiná nálada než u nás v Česku, navzájem se oslovují křestním jménem i se sestřičkami, zdraví se ahoj a i k studentovi mají kamarádský vztah.

A počasí, to je další skvělá věc na Makedonii. Za celý měsíc jsme tam zažili snad jedinkrát tříhodinový déšť, zatímco v Česku celý srpen propršel. Teplota se přes léto pohybuje okolo 40‘. O víkendech je počasí ideální na výlety např. do Ohridu, kde se nachází nádherné jezero, kde si připadáte jako u moře, ba dokonce mě se tam líbilo mnohem více než u moře, jelikož voda byla křišťálově čistá (patří pod památky UNESCO), nebylo tam tolik lidí a všude kolem nádherné hory.

 

Organizace

Velice dobře zařízená, nemohu nic vytknout. Makedonští medici nám plánovali výlety, večerní programy, převážně o víkendech, program v týdnu jsme si zařídili sami. Akce byli dobrovolné a často jsme trávili víkend každý jinak podle svých zájmů.

 

Lidé

Bylo nás okolo 20 zahraničních studentů z různých koutů světa. Vytvořili jsme skvělou partu a celou stáž jsme si spolu moc užili. Bylo zajímavé pozorovat různé životní styly a poznat jiné zvyklosti.

 

Stáž v nemocnici

Hodnotím taky velice kladně. Strávila jsem stáž v nemocnici Matky Terezy a měla možnost podívat se na různá oddělení jako je traumatologie, plastická chirurgie či ortopedie. Doktoři jsou velice dobře vzděláni, angličtinu převážně všichni ovládají, a i když by nemocnice potřebovala nějakou finanční injekci do koupě nového zařízení, zvládají svou práci i se starým na jedničku. Studenti si zde mohou zkusit a naučit se opravdu hodně a myslím si, že ve srovnání se západními státy jsou doktoři mnohem benevolentnější. Doporučila bych jet do Makedonie na stáž především po 4., 5., či 6. ročníku, kdy už víte něco z kliniky a doktoři vás nechají si vyzkoušet co chcete. Menší rada na cestu, je dobré se hned ze startu naučit číst jejich písmo, používají azbuku, protože jinak vám názvy oddělení nic neřeknou a můžete se v nemocnici lehce ztratit. Makedonština naštěstí patří k slovanským jazykům, takže se dá pacientům velice pěkně rozumět i v případě, že nemluví anglicky.

 

Závěr

Stáž pro mě byla skvělou příležitostí jak se naučit nejen novým dovednostem v medicíně, ale i poznat novou kulturu ze všech jejich stran. Za celý měsíc jsem poznala spoustu báječných přátel, nádherných míst a prožila nezapomenutelné zážitky, na které budu vzpomínat opravdu dlouho. Těžko se mi s touto zemí loučilo a určitě se tam podívám brzy zas.