Varna, Bulharsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Michal Janák

Termín: červenec 2014

 

Příjezd

Dokumenty ke stáži jsem si vyřizoval jak všichni ostatní účastníci IFMSA stáží v průběhu ledna. Jednalo se výpis vystudovaných předmětů, doporučující dopis, motivační dopisy, CV a potvrzení pojištění.

Na zařízení dopravy jsem čekal až do května, kdy mi bulharská organizace ASMB potvrdila datum a město. Rozhodl jsem se pro pohodlnější cestu letadlem. Zařídil jsem si letenku z Vídně přímo do Varny. Vyšla mě na necelých 11000Kč. Lidé z AMSB nám poskytli všechny potřebné informace (tzv. Survival Guide + zřídili k tomuto účelu speciální skupinu na Facebooku) včetně možností víkendových výletů v průběhu června. Každému poskytli dvě kontaktní osoby, na které se můžeme s čímkoliv obrátit. Všechny kontaktní osoby pracovaly na výbornou. Řešily s námi naše první problémy, i když jsme byli ještě doma. Také nás přepravily z letiště na ubytování a poskytly nám základní informace o okolí(kde jsou obchody, restaurace, autobusová zastávka apod.)

 

Ubytování

Všichni jsme byli ubytováni na koleji pro studenty medicíny ve Varně. Pokoje byly pro tři studenty. Všechny byly čisté, udržované, vybaveny novým nábytkem, ale bez elektrospotřebičů. Sociální zařízení bylo v každém pokoji bez problémů. Malinká kuchyňka byla společná pro celé patro a to byl asi jediný černý puntík celého ubytování – vybavená mikrovlnou troubou, klasickou troubou a malým umyvadlem, ale vše značně špinavé, nemožné použít. Také nikde nebyla dostupná lednice. Na koleji se dále nacházela malá kantýna s jídelnou, kde bylo možné si koupit oběd, ovoce, saláty, bagety, drobné pečivo velmi levně za 1-2leva(1leva=cca15Kč). 

V blízkosti našeho domu bylo několik supermarketů, pekáren kaváren, restaurací a fastfoodů. Všechno bylo výrazně levnější než u nás. Oběd v centru se dal pořídit za 6-10 leva. V nemocniční kantýně nebo v menších restauracích, kantýnách dál od centra lze pořídit kvalitní oběd za 1-4leva.

Cesta do nemocnice trvala asi 10 -15minut přes sídliště. Centrum se nacházelo asi 30minut pěšky a 10minut autobusem.

 

Stáž

MHAT University hospital Světa Marina je vyhlášená jako jedna z nejlepších nemocnic v Bulharsku. Úroveň nemocnice je trochu horší než u nás, ale postupně modernizují jednotlivá oddělení. Pracoval jsem na oddělení všeobecné chirurgie (gastrointestinální chirurgie). Každé ráno jsem docházel na 8:00 na ranní sezení. Poté jsem se přidal k nějakému doktorovi, se kterým jsem obešel jeho pacienty, vysvětlil mi určité případy a pak jsme řešili další postup. Potom jsem mohl chodit na běžné ošetření pooperačních ran na oddělení, ambulanci nebo na operační sál. Všichni doktoři uměli mluvit anglicky nebo německy a vždy byli ochotní mi cokoliv ukázat, vysvětlit a zkusit některé drobné výkony. Na sále mě nechali někdy i asistovat. Viděl jsem spoustu zajímavých operací. Nejčastější byli ventrální hernie, amputace střeva, vysokofrekvenční ablace apod. Většinou jsem byl na oddělení zhruba do 14:00, když byly zajímavé operace, tak i déle.

Na tomto oddělení jsem byl společně s Bulharskými studenty a se studenty anglického programu. Nejvíce zahraničních studentů je z Velké Británie, Německa, Polska a Turecka. Na začátku července mají studenti anglického programu ještě přednášky a praktická cvičení takže je užitečné se jich účastnit.

V nemocnici byla k dispozici kantýna za poloviční ceny pro studenty než ve městě, kde jsme mohli chodit na obědy, ale byla zde těžší domluva s personálem, protože neuměli mluvit anglicky.

 

Město

Varna je přímořské město s historickým centrem a spoustou možností jak trávit volný čas. Nejzajímavější je katedrála s přilehlou oblastí muzeí a obchodních domů nazývaná Sevastopol. Další oblíbené místo je Sea Garden – park oddělující centrum od pláže a plážových restaurací a barů. Dále se ve Varně můžete vypravit do delfinária, akvária, zoo, řady muzeí (včetně muzea medicíny), římských lázní a řady nádherných kostelů. Pláž je dostupná přímo ve Varně ( 2min od centra). Je písčitá, čistá, s pozvolným vstupem do moře a není přeplněná lidmi. Moře je poměrně čisté.

Co se týče restaurací, naleznete ve Varně, hlavně v centru, nespočet podniků. Většina z nich je trochu dražší než na dál od centra, ale nabízí velmi chutnou a vydatnou stravu. Pokud očekáváte typická bulharská jídla na každém rohu, tak budete trochu zklamáni. Většina restaurací vaří velmi chutné, ale mezinárodní kuchyně. Naleznete zde typické rybí restaurace a pak nespočet podniků zaměřujících se například na kuchyni tureckou, řeckou, ruskou atp. Naleznete zde také McDonald´s, Subway, Doner kebab fastfoody. Typická bulharská kuchyně je možná ochutnat v kantýnách dál od centra (hlavně v nemocniční a kolejní kantýně).

Pokud mluvíme o městské hromadné dopravě, jízdenka po Varně stojí 1leva. Za zmínku také stojí využití služeb taxi. Ceny jsou v Bulharsku velmi nízké, a když cestujete min. 4 osoby, tak cena taxi může být ještě levnější nebo stejná jako při využití autobusů. Samozřejmě musíte si dát pozor, aby to bylo pouze u společnosti Triumph nebo Omega. Ostatní společnosti nemusí jednat vždy férově.

Pokud jste se potřebovali na ulici někoho na něco zeptat, tak zde byl trochu jazykový problém, protože většina lidí nerozumí nebo nechce rozumět anglicky nebo německy. Lépe reagovali na ruštinu. Někdy bylo jednodušší použít češtinu, protože hodně slovíček je podobných. Lidé v Bulharsku jsou velmi přátelští. Není pro ně žádný problém vám pomoci.

 

Cestování

Organizace AMSB nám zorganizovala čtyři výlety. Dva třídenní a dva jednodenní. První dva celovíkendové byly společné pro všechny incomingy v Bulharsku. Bylo to velmi dobrý nápad, protože jsme se tak mohli seznámit s více zahraničními studenty. Jeden výlet byl do Gabrovo – Edesa – byla to vesnička na způsob skanzenu. Potom jsme byli v Dryanovo – klášter a jeskyně a na závěr prvního výletu jsme navštívili Veliko Tarnovo – velmi hezké historické městečko s nedalekým hradem. Druhý vícedenní výlet byl na Slunečné pobřeží, kde jsme měli možnost si prohlédnout prázdninové letovisko, poznat noční život a součástí výletu byla návštěva historického městečka Nessebar. Zbylé dva jednodenní výlety byly v okolí Varny pouze pro naši skupinku. Navštívili jsme středověké hlavní město Bulharska Veliki Preslav (zříceniny, muzeum) a Nadara – velmi zajímavé jeskyně. Druhý výlet byl na Kaliakra – zbytky hradu na útesu ze kterého lze sledovat delfíny v moři a město Balchik – historické město s palácem královny a nádhernými zahradami. Všechny výlety byly velmi pečlivě zorganizované. Využili jsme jak železniční, autobusovou, tak i minibusy. U víkendových výletů jsme spali ve velmi luxusních hotelech a v ceně výletů byly i snídaně. Ceny víkendových výletů byly cca po 60eurech a jednodenní každý po 15eurech.

Ve volném čase jsme mohli navštívit i místa v těsném okolí Varny. Klášter Aladja, Stone Forrest a jiné. Nebo jsme mohli jet na Zlaté písky (turistické letovisko podobné tomu na Slunečném pobřeží).

 

Certifikát a jiné dokumenty

Jelikož byl po čtyřech letech opět obnoven IFMSA program stáží, bylo potřeba na závěr odevzdat na kontrolu Logbook děkanovi tamní lékařské fakulty, aby zjistil jak stáže probíhají ve Varně. Po kontrole, že jsme absolvovali aspoň 75% stáže v nemocnici, jsme získali certifikát od našeho tutora.

 

Celkové zhodnocení

Celkově hodnotím stáž velmi pozitivně. Jelikož jsem za celou dobu pobytu nezaznamenal žádný problém, který by nešel vyřešit, celou stáž jsem si tak užil na 100%, pochytil několik odborných znalostí, zdokonalil se v angličtině a našel spoustu nových kamarádů. Musím také pochválit práci místní organizace, která pro nás připravila nezapomenutelný měsíc, členové byli velmi přátelští a vždy ochotní nám se vším pomoci.