Szeged, Maďarsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Kristýna Vodová

Termín: červenec 2014

 

Před stáží bylo potřeba vyřídit si mnoho vyšetření (která nakonec ani někteří neměli a pracovní povolení dostali). Komunikace se studenty z Maďarska byla bezproblémová, odpovídali obratem.

 

Co se dopravy týče, tam jsem jela autobusem z Ostravy do Budapešti (přestup v Brně), který mě stál 500 Kč, do Szegedu potom vlakem. Ten jsem si koupila v ČR, abych měla jistotu volného sedadla, ale téměř dvakrát jsem ho přeplatila, takže myslím, že nákup na místě je výhodnější. Cena na místě je cca 350 Kč. Neakceptují ale ISIC. Cestou zpět jsem jela vlakem ze Szegedu do Budapešti s ostatními studenty, kde jsme pár dní zůstali (lístek byl skupinový) a pak vlakem i z Budapešti do ČR a cena byla jen o málo vyšší než za autobus. Je ale lepší koupit lístek v ČR a nakombinovat si různé slevy. V Maďarsku moc ochotní s hledáním možných slev nebyli. Já jsem jela do Ostravy, takže jsem přestupovala v Brně.

 

Ubytování bylo slušné, tři studenti v pokoji, šťastnější byli v pokoji po dvou. V každém pokoji byla lednice, koupelna, každý měl stůl s židlí, skříň na zámek, šatní skříň. Koupelna byla trošku slabší, bez závěsu, ale použitelná. Na patře byla kuchyň (moc vybavená nebyla, i když to původně tvrdili), fotbálek, společná místnost s TV, Wifi.

 

Stravování bylo zajištěno v blízké restauraci. Každý pracovní den jsme měli oběd. Vybírali jsme si z pěti jídel. Jídla se často opakovala, ale bylo dost velká i na večeři. Když jsme jeli na výlet, dostali jsme balíčky s sebou. Dopravu po Szegedu jsem ani nevyzkoušela, protože se všude mohlo dojít pěšky.

 

Nemocnice byla slabší článek. Byla asi 15 min pešky od kolejí (areál je velký, budova emergency je asi nejdál). Komunikace zprvu vázla, protože nám každý podával jiné organizační informace. Po týdnu jsme se dohodli, že budeme docházet po dvojicích každý druhý den. Záleželo pak na lékaři, kterého člověk odchytil. Vždy tam byl alespoň jeden anglicky mluvící lékař, ale většinou jich bylo i víc a tak jsme mohli měnit ordinace. Jinak se ale jednalo hlavně o málo urgentní pacienty, čtení EKG, návrh laboratoře a jiných vyšetření, návrh léčby. Na ostatních odděleních měli jiná pravidla docházky, ale vždy bylo možné se nějak domluvit.

 

Město je krásné, velké asi jako Olomouc. Není třeba používat MHD. V centru je téměř vše. Nakupovat věci denní potřeby je možno v obchodě asi 5 min od kolejí, za 10 min dojdete k Tescu. Asi 20 min od kolejí je obchodní centrum se vším možným. Ceny jsou v Maďarsku stejné jako u nás. V centru je několik parků, kolem řeky také. Za řekou je aquapark, v blízkosti i spousta hřišť, tenisové kurty, možnost jít na kajaky, do posilovny…

 

Výlety byly naplánovány na první a třetí víkend. Účast nebyla povinná, ale většina se zúčastnila. První výlet byl na sever. Bylo to trochu hektické a únavné, ale stálo to za to. Další výlet byl na Balaton – to bylo spíš o flákáni, koupání, opalování… Druhý víkend jsme měli volný program - někdo jel do Prahy, Vídně, Chorvatska, někdo zůstal v Szegedu – jsou tam lázně, koupaliště, zoo, památky. Poslední víkend jsme odjeli do Budapešti a CP se o nás už nestarali. Studenti už postupně odjížděli, takže jsme program tomu přizpůsobili. Jinak nám CP neustále vymýšleli nějaký program, a když ne oni, tak se toho ujal někdo ze studentů.

 

S podpisy a certifikáty nebyl problém. Někteří studenti ani nevyplňovali logbooky, pokud to jejich univerzita nepožadovala. Supervisor byl hodně milý a ochotný. Problém byl pouze jej odchytit.

 

Za pozitiva považuju rozhodně social program. Nic nebyl problém, CP nám radili, bavili nás. Příležitostí k navázání kontaktů bylo opravdu hodně. Další výhodou byly příjemné ceny. Negativem pro mě byla zprvu nemocnice, ale ke konci jsme měli víc štěstí na doktory a pak to bylo zajímavé. Celkově stáž rozhodně doporučuji těm, kdo nechtějí být měsíc jen v nemocnici, ale chtějí poznat nové lidi a místa.