Taichung, Tchaj-wan

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Alena Krušinová, Andrea Bednářová

Termín: srpen 2013

 

Příjezd

Na Taiwan jsem letěla se společností Air China z Mnichova s přestupem v Pekingu, zpáteční letenka mě vyšla okolo 20 000 Kč. Pro cestu na Taiwan není třeba vízum, pouze po příletu je nutno vyplnit Arrival Card, která je k dostání na letišti. Co se týká očkování, žádná povinná očkování sice nejsou, ale vzhledem ke zdejším hygienickým návykům doporučuji naočkovat se na Hepatitidu A a na břišní tyfus.

Letěla jsem s leteckou společností Qatar Airlines z Mnichova, přes Doha a Hong Kong přímo do Taichungu. Cena letenek se měnila každým dnem, já zaplatila okolo 23 000 Kč (polovina června).

 

Ubytování

Ubytováni jsme byli na dívčích kolejích hned vedle nemocnice, ovšem nemocnice samotná se nachází daleko od centra města. Po Taichungu se sice dá pohybovat vlakem nebo autobusem, ale skoro všichni taiwanci jezdí na skůtrech. Za slunečného počasí nás naši CP vozili na skůtrech, za deštivého počasí pak autem. Doprava na Taiwanu je kapitola sama pro sebe, dopravní předpisy se moc nedodržují, takže na silnici panuje chaos.

Pokoj na koleji byl poměrně prostorný, vybavený základním nábytkem (postel, stůl, skříň) a klimatizací. Součastí pokoje byla i koupelna s WC. Celý objekt byl střežen kamerovým systémem a hlídán 24 hodin vrátnou u výtahů. I proto jsme se zde cítili naprosto v bezpečí a nemusely se strachovat o naše věci a cennosti.

Pro odvážnější povahy určitě doporučuji si pořídit mezinárodní řidičský průkaz pro řízení skůtru. Řízení skůtru výrazně ulehčí problém transportu na "kratší" vzdálenosti a rozhodně rozšíří obzory možností v poznávání Taiwanu.

 

Nakupování

Skoro na každém rohu se nachází convenience store (něco jako naše Hruška), ve kterém najdete skoro všechno – od potravin přes drogistické zboží až po spodní prádlo. Jeden takový convenience store se nacházel přímo před kolejemi a v nemocnici pak byly další dva, takže s nakupováním nebyl problém. Ovšem problém byl s výběrem peněz z bankomatu, některé bankomaty totiž nepřijímaly cizí kreditní karty Visa.

Za zmínku rozhodně stojí velký počet nákupních center, obchodů se značkovým i neznačkovým zbožím a hlavně tzv. night markety. Za výrazně lepší cenu zde koupíte vše nač si vzpomenete. Proto např. i doporučuji přiletět na Taiwan jen s věcmi nezbytně potřebnými a zbytek (drogerie, adaptér na elektřinu, deštník, pláštěnka, atd.) zakoupit až na místě - ušetříte místo i kilogramy v kufru. :)

 

Stáž

Strávila jsem dva týdny na neurochirurgii a dva týdny na plastické chirurgii. Na neurochirurgii mluvili všichni doktoři docela dobře anglicky, takže s komunikací nebyl problém. V 7:30 jsem se účastnila sedánku, který kvůli mně vedli v angličtině, potom jsem šla na vizitu a nebo na operační sál. Přestože je srpen Měsícem duchů podle čínského kalendáře a všichni pacienti se snažili odkládat operace na září, na neurochirurgii bylo věčně plno (většinu případů tvořily dopravní nehody na skůtrech) a to zvláště za deštivých dní. Z nemocnice jsem odcházela až kolem páté hodiny.

Na plastické chirurgii to bylo s angličtinou o něco horší, takže jsem většinu času trávila na operačním sále kde není třeba tolik mluvit :-) Nechali mě šít stehy a vyoperovat malé kožní nádory, na ambulanci jsem pak mohla převazovat rány a vyndávat stehy. Na plastice už tolik práce nebylo, také některé dny jsem končila v jednu.

Můj čas v nemocnici byl rozdělen na dva týdny na kardiologii a dva týdny na endokrinologii. Oba oddělení si byla velmi podobná, znalost angličtiny zdejších lékařů nebyla příliš briliantní. Většinu času jsem proto trávila s místními stážisty, kteří mi s ochotou všechno překládali. V rámci stáže na kardiologii jsem viděla řadu vyšetření - zátěžové EKG, echokardiografii i zavádění pacemakeru. Stáž na endokrinologii mě obohatila o zážitky z oblasti poradenství pacientů s DM. Doba strávená v nemocnici byla v průměru okolo 5-6 hodin.

Jedním z největších zážitků z nemocnice byla jednodenní návštěva oddělení Tradiční čínské medicíny. Měly jsme možnost nahlédnout do lékárny, vidět přípravu medikamentů a praktikování akupunktury. Diskuze s lékaři a stážisty na tomto oddělení byla pro nás velmi zajímavou a výrazně rozšířila naše znalosti o tomto odvětví medicíny.

 

Město

Přestože má Taichung více než 2,5 milionu obyvatel, nic moc k vidění tam není. (doplnit)

Rozhodně musíte vidět Confucian Temple, park v centru města s nádherným jezírkem, noční markety, muzea! 

 

Cestování

Za celý měsíc jsme stihly navštívit řadu míst. Skoro každý týden jsme si v nemocnici prosily o volno v pátek a někdy i v pondělí. Z měst určitě stojí za vidění Taipei, Kaoshung a Tainan. Naprosto jinou tvář Taiwanu nabízí místní hory - my se podívaly do Alishanu. Avšak největším dobrodružstvím byl pro nás výlet na nedaleké ostrovy Penghu. 4 dny strávené na rajských plážích, krásná krajina plná bizardních skalních útvarů, řada specialit z mořských plodů, kaktusová zmrzlina a hlavně ochotní místní obyvatelé.

V rámci social programu jsme se podívaly na jih ostrova do oblasti Kending. Jih ostrova je nádhérný, více tropický. Avšak organizace celého výletu byla poněkud nešťastná, většinu času jsme strávili v autobuse a viděli opravdu jen minimum...

 

Certifikát a jiné dokumenty

Papírovaní před odjezdem bylo poměrně dost - lékařská vyšetření, potvrzení o očkování, doporučení z nemocnice. Avšak nic co by se nedalo s trochou úsilí sehnat. Se získaním certifikátu nebyl sebenší problém, delka trvání stáže je tuším 3 týdny.

 

Celkové zhodnocení 

Taiwan se nezapomenutelně vryl do mého srdce. Je to nádherná pokroková země s lidmi se srdcem na správném místě. Ráj pro cestovatele - moře, vysoké hory, tisíce chrámů, moderní velkoměsta. Ráj pro gurmány. Taiwan je zemí, ve které se cítíte vítáni a výjimeční. Všechny malé zápory absolutně zastínily všechny velké klady. Pro výběr stáže je tato země ideální volbou. Doporučuji!