Cluj-Napoca, Rumunsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Žaneta Hlinková

Termín: červenec 2013

 

Doprava:

Do Cluje se dá dostat letecky nebo vlakem. Já jsem si zvolila cestu po železnici, jelikož byla skoro 3 krát levnější. S in-kartou mě otevřená zpáteční jízdenka stála okolo 3100 Kč (plus jsem měla asi 3 rezervace po 80 Kč – pouze tam, kde byla povinná) a cestu jsem musela absolvovat v průběhu 1 měsíce. Další variantou je cesta letadlem, kde se dá letět z Vídně s přestupem v Bukurešti. Letenka do Bukureště byla kupodivu v květnu dost levná – asi okolo 1500 Kč, ale z Bukurešti do Cluje už to bylo dražší a tak se celkově zpáteční jízdenka vyšplhala na cenu okolo 8000 Kč a to ještě není započtena cena dopravy z a do Vídně. I když to trvalo vlakem okolo 16 hod s 2 popř. s 1 přestupem, moje volba byla jasná :-)  Na nádraží v Cluji mě ihned vyzvedla má kontaktní osoba a autem mě dopravila na koleje a zodpověděla všechny mé dotazy. Milým překvapením byla taštička s drobnými dárky, kterou vyfasoval každý přijíždějící student (největším překvapením pro mě byla sim karta, na které jsem měli několik volných minut a smsek, které jsme každý neměli ani šanci využít, takže komunikace mezi námi studenty po předání čísel byla o tolik snazší :-)). Takže druhý mobil pro rumunskou sim kartu s sebou!

 

Ubytování:

Bydleli jsme na studentských kolejích nedaleko centra. Pokoj byl velice pěkný, nově zařízený. Byl pro 2 osoby a každý měl své sociální zařízení, několik skříní, malá kuchyň s ledničkou, dále stůl, židle, internet a ti šťastní měli i velký balkón.

 

Nemocnice:

V Cluji je hodně nemocnic, Spitalul Recuperare je jedna z těch větších. Na oddělení jsem byla ještě s dalšími 2 polskými studentkami a první dny jsme se držely našeho přiděleného doktora, který nás dal potom na starost rezidentům (mladým doktorům), takže jsme spíše trávily čas s nimi. Chodily jsem na vizity, dále jsme měly možnost vidět výkony jako elektrofyziologické vyšetření a katetrová ablace, diagnostická srdeční katetrizace, katetrizační intervence na koronárních tepnách –  koronární angioplastika a implantace koronárního stentu, implantace kardiostimulátoru, bicyklová ergometrie, Holterova monitorace EKG, echokardiografické vyšetření, ultrasonografie cév. Mnoho věcí nám vysvětlovali a někdy nás  zkoušeli, většinou na EKG a echokardiografii. Velice mě překvapila výborná znalost anglického a francouzského jazyka místních lékařů.

 

Město, výlety:

Během týdne byl pro nás každý den připraven program od rumunských studentů – výlety, hry, exkurze, návštěvy muzeí a hradů (samozřejmostí byla návštěva toho Drákulova). Taky jsme jeden večer měli možnost ochutnat od všech studentů jejich typické jídlo a pití, každý měl svůj stoleček s vlajkou a s tím, co si z vlastní země přivezl popř. na místě uvařil. Já sem z ČR  dovezla slivovici, becherovku, štramberké uši a korbačíky. Každý jsme dostali tričko se svým jménem s předem dohodnutou velikostí.

Každý víkend jsme jezdili na výlety, většinou se jelo do hor, někdy do významných měst, ale pro mě výlety do přírody byly ty nekrásnější :-)

Cluj-Napoca je velké krásné město plné studentů (i když v létě jsou prý skoro všichni studenti pryč – mě to tak nepřišlo), památek, parků, barů, restaurací, diskoték a všelijakého vyžití :-). Po městě jsem se nepohybovala veřejnou dopravou, většinou bylo všechno co člověk potřeboval dostupné a když ne, dalo se jezdit taxíkem, který byl ve srovnání s našimi cenami o dost levnější.

           

Závěr:

Klinická stáž se mi  velice líbila. Měla jsem možnost srovnat zdravotnictví v jiné zemi, viděla jsem zajímavé výkony, seznámila se studenty medicíny z jiných států, zdokonalila svou angličtinu a vědomosti z kardiologie a poznala Rumunsko ze všech stran. Pokud mohu doporučit, po přidělení stáže do Rumunska bych si znovu vybrala jenom Cluj. Měla jsem možnost poznat studenty s jiných rumunských měst taky na výměnném programu na mezinárodním výletě (např. z Bukureště) a ti byli ze všeho hodně zklamaní – z ubytování a hlavně z toho, že se o ně skoro nikdo během jejich pobytu a výletů nestaral. My vždy měli  kolem sebe někoho, kdo nám se vším pomáhal a připravoval program. Takže Rumunsko – jedině Cluj-Napoca!!!

Kdybyste měli jakékoliv dotazy – sem s nimi! zaneta.hlinkova@gmail.com