Soluň, Řecko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Michal Janák

Termín: červenec 2013

 

Příjezd

Dokumenty ke stáži jsem si vyřizoval jak všichni ostatní účastníci IFMSA stáží v průběhu prosince a ledna. Jednalo se hlavně o potvrzení o studiu, motivační dopisy, CV a očkování.

Na zařízení dopravy jsem čekal až do května, kdy mi řecká organizace HelMSIC potvrdila datum a město. Rozhodl jsem se pro pohodlnější cestu letadlem. Zařídil jsem si letenku z Vídně přímo do Thessaloniki. Vyšla mě na 11000Kč, ale samozřejmě, kdybych si ji zařídil dřive, tak by mě vyšla tak o třetinu levněji. Lidé z HelMSIC nám poskytli všechny potřebné informace asi tři dny před začátkem stáže. Každému poskytli jednu kontaktní osobu, na kterou se můžeme s čímkoliv obrátit. Bohužel v Řecku mají ještě první týden v červenci školu, tak na odpovědi měli poměrně málo času a odpovídali s několikadenním zpožděním a informace byli neúplné. Asi tři dny před odletem na stáž jsme obdrželi rozsáhlou příručku se všemi užitečnými informacemi ohledně ubytování a cestování po Thessaloniki včetně důležitých čísel na kontaktní osoby. Asi hodinu před odjezdem na letiště mi přišla zpráva od nějakého jiného řeckého studenta, který mi vzkázal, že moje kontaktní osoba na letiště pro mě nedorazí a že místo něj na mě bude čekat on. Na letišti mě opravdu čekal a zavezl mě na ubytování. Moje kontaktní osoba se do konce mého pobytu neobjevila a i ostatním účastníkům jejich kontaktní osoby v průběhu prvního týdne zmizely.

 

Ubytování

Všichni jsme byli ubytováni v cihlovém domě. Každý jsme měli byt s dalšími třemi zahraničními studenty. Byt byl poměrně malý a dost špinavý, neudržovaný, v koupelně byla na stropě plíseň a dokonce jsme vyháněli i šváby. Nicméně byl byt vybavený všemi důležitými spotřebiči. Lednička, mikrovlnná trouba, sporák, pračka, ventilátor. V domě byla pro nás k dispozici společenská místnost.

Snídaně a obědy jsme měli zařízené v nemocnici, kde jsme pracovali. Jídlo bylo velmi kvalitní a měli jsme možnost si vybrat vždy z několika druhů. Také zde byla velmi příjemná obsluha, která nám dávala m.j. i typy, kam jet na víkend.

V blízkosti našeho domu bylo několik minimarketů, kaváren, restaurací a fastfoodů. Všechny ceny se pohybovaly v rozumných mezích.

Asi 10min od ubytování byla zastávka autobusu, který nás zavezl přímo k nemocnici. Cesta trvala asi hodinu a bylo to vždy velmi vyčerpávající, protože průměrná teplota byla venku asi 38 stupňů a klimatizace v autobuse nebyla vždy dostačující.

Pokud jste se potřebovali na ulici někoho na něco zeptat, tak nebyl problém se dorozumět hlavně anglicky nebo německy. Pokud náhodou někdo neuměl jazyk, tak většinou rychle někoho našel, kdo umí a mohl hned poradit. Lidé v Řecku jsou velmi přátelští. Není pro ně žádný problém vám pomoci a dokonce pokud něco hledáte, tak jít s vámi na dané místo, aby se ujistili, že jste dorazili na správné místo.

Základní zvyk pro Řecko je nikam nespěchat. Nic nejede přesně na čas a když vám někdo řekne, že se s vámi setká v 6, tak ho očekávejte v 7 apod.

 

Stáž

Papageorgiou General Hospital je srovnatelná s nemocnicemi v ČR. Oddělení gynekologie, kam jsem každý den docházel, bylo rozdělené na lůžkovou část, chirurgickou část a ambulanci. Součástí byla i klinika reprodukční medicíny. Na toto oddělení přidělili tři IFMSA studenty a někdy k nám přidali i řecké studenty, kteří si zde plnili povinnou praxi. Když jsem byl jeden den sám, měl jsem možnost asistovat u operace. Když nás bylo hodně, tak nás doktoři raději posílali do knihovny věnovat se samostudiu.

 Ráno jsme se vždy museli účastnit ranní vizity. Ve většině případů to bohužel byla poměrně ztráta času, poněvadž málokdy nám někdo překládal z řečtiny do angličtiny, o co se jedná. Poté jsme měli na výběr- chirurgické oddělení, ambulance, příjem pacientů nebo klinika reprodukční medicíny. Celkový postoj lékařů na chirurgickém oddělení hodnotím velmi pozitivně. Měli snahu nám vysvětlovat, o co jde v daném případě a jak se postupuje při daném výkonu.  Musím ale být kritický k postoji našeho dohlížejícího doktora, který se k nám a našim problémům(požadavkům) choval poměrně flegmaticky.

Při rozhovoru se studenty, kteří pracovali na jiných odděleních, jsme zjistili, že jejich praxe probíhá daleko lépe. Na rozdíl od nás je pustili k mnoha výkonům a také byl kladen důraz na jejich vzdělávání v daném oboru. Snažili jsme se náš problém sdělit HelMSIC, aby došlo k nějakému zlepšení. Bylo nám řečeno, že dřív si nikdo nestěžoval a teď se s tím nic dělat nedá.

 

Město

Soluň (Thessaloniki) je město s širokým spektrem možností, jak strávit volný čas. Je to především studentské město, proto je zde spousta barů a taveren, ale na své si přijdou i fanoušci historie, pro které je zde mnoho historických monumentů a muzeí. Za vidění určitě stojí nábřeží od White Tower k nádhernému přístavu. Nejbližší pláž se nachází asi 60minut od centra a pohodlně se k ní dostanete městskou hromadnou dopravou.

Pokud mluvíme o městské hromadné dopravě doporučuji si koupit měsíční jízdenku. Její cena je 30E a dostanete se kdykoliv a kamkoliv po Soluni a nejbližším okolí.

 

Cestování

HelMSIC nám nabídla asi tři tří-čtyřdenní výlety, každý v ceně okolo 150E bez stravy. Přišlo nám to drahé, tak jsme si připravili výlety sami. Majitel domu, ve kterém jsme bydleli, nám pronajal minibus a auto za levnou cenu a my jsme mohli cestovat, kam jsme chtěli. Naše výlety nás přišli asi na 60-80E se vším všudy.

Ze Soluně máte nečetně možností, jak strávit volný čas(především víkendy). Doporučuji Chalkidiki- první „noha“ je spíše o turismu a párty, druhá „noha“ je spíše pro milovníky přírody a nádherných pláží. Další výlet můžete udělat třeba na Thassos – nádherný ostrov se spoustou pláží, nádherná příroda, ale jsou zde i městečka se spoustou barů a taveren pro milovníky noční zábavy. Další možnosti na výlety jsou Eddesa(historické město a vodopády), Meteora(kláštery na skalách), Olymp atd.

 

Certifikát a jiné dokumenty

Řecko nepotřebovalo žádné speciální dokumenty ani Logbook. Po absolvování 80% stáže jste získali certifikát od vašeho doktora. Na některých odděleních pro získání certifikátu museli studenti připravit prezentaci na dané téma a po přednesení jim byl předán certifikát.

 

Celkové zhodnocení

Celkově hodnotím stáž poměrně pozitivně. I přes problémy s čistotou ubytování, neustálé dožadování se práce na oddělení a nezájem HelMSIC jsem si celou stáž užil, pochytil alespoň několik odborných znalostí a našel spoustu nových kamarádů.