Helsinky, Finsko

Výzkumná stáž IFMSA

Jméno účastníka: Kateřina Bradáčová

Termín: červenec 2012

 

Doprava:

Na let do Helsinek jsem si vybrala leteckou společnost Finnair, která jako jedna z mála nabízí přímé lety do Helsinek za poměrně slušnou cenu, měsíc před odletem jsem letenky koupila za 6000,- Kč. Pokud se ale někdo z vás bude chystat do Finska, tak určitě doporučuji koupit si letenku hned v prosinci, i když se přesné město dozvíte až měsíc před odletem, do jiných měst se totiž stejně nejlépe dostanete z Helsinek. Letiště Vantaa je malinké, nemáte se kde ztratit a po příjezdu si vás vyzvedne vaše contact person, často i s LORE a LEO.

                                                                                       

Ubytování:

Naše skupinka stážistů byla malinká (9 studentů), tak jsme mohli bydlet všichni dohromady a to bylo to nejlepší, co nás mohlo potkat :-) Ubytovali nás na bývalé gynekologické klinice hned vedle nemocničního kampusu. Měli jsme tři ložnice po 2-3, společnou kuchyňku,koupelnu,dva záchody a bezvadný velký obývák. Sice nás trošku strašila místní výzdoba (stěny plné obrázků porodů, všude na stolech figuríny na trénování porodu a zavádění nitroděložních tělísek, staré stroje neznámé funkce , spousta postýlek pro novorozence),ale moc jsme si užívali společné večery :-). V obýváku jsme mohli využít dva počítače s internetem, televizi a video s velkým výběrem videokazet, dokonce jsme našli i žehličku. Velkou výhodou byla poloha našeho ubytování- 10 minut do centra autobusem, 10 minut pěšky k moři, 5 minut pěšky do laboratoří, nemocnice i jídelny, skvělé místo pro večerní jogging nebo piknik na blízkém ostrůvku Seurassari. Na cestování po městě jsme si koupili měsíční kartu (vychází velmi výhodně, stojí kolem 25 euro na měsíc, ve srovnání: jedna jízdenka stojí 3 eura).

 

Vědecká stáž:

Pro vědeckou stáž jsem si předem vybrala tři projekty z nabídky na internetu a do poslední chvíle jsem s napětím očekávala, která stáž mi bude přidělena. Dostala jsem možnost stát se na měsíc součástí velmi zajímavého výzkumu na oddělení neurochirurgie, který se zabývá hledáním nových méně invazivních postupů při léčbě intrakraniálních aneurysmat. Zpočátku jsem měla z tohoto projektu velký respekt, protože jako medik ve druháku jsem o dané problematice moc nevěděla. Začátek byl pro mě složitější, musela jsem v rychlosti nastudovat pár knížek v angličtině a trochu se ve výzkumu zorientovat. Každý den jsem byla v laboratoři od 9 do 18 hod. (ostatní studenti většinou jen do 14 hod.). Pracovala jsem společně s neurochirurgem ze Švýcarska, výborným doktorem, skvělým učitelem a moc milým člověkem. Trpělivě mi všechno vysvětloval, ukazoval, zároveň mě ale aktivně zapojoval do mikrochirurgických operací (mohla jsem si vyzkoušet i šití pod mikroskopem),práce s laboratorními zvířaty, zpracováním dat na počítači, zhotovování MRI snímků. Během stáže jsem se naučila pracovat s kryotomem, různými druhy mikroskopů, připravovala jsem preparáty pro histologické barvení, fotila preparáty pod mikroskopem a pracovala se speciálními počítačovými programy. Ze stáže jsem si neodnesla pouze tyto nové znalosti a vědomosti, ale hlavně obrovskou chuť studovat v každé volné chvíli, listovat si v anglicky psaných knížkách a velký zájem o vědeckou činnost.

 

Stravování:

Po příjezdu jsme všichni dostali kupony na oběd do místní jídelny a na tzv.piknikové balíčky (platili i o víkendu, dokonce v ceně i s kávou). K obědu jsme si vždy mohli vybrat libovolné množství zeleniny, hlavního chodu i dezertu. Hlavní chody byly zpravidla tři, vždy i vegetariánské jídlo. Velmi často jsme měli na oběd rybu nebo masovou směs se zeleninou. Jídlo bylo moc dobré, jen málo kořeněné, bez cibule, česneku a bylinek, tak nám po 14 dnech připadalo pořád stejné (hlavně kamarádovi z Indonésie :-)) a museli jsme si skočit do Indické restaurace :-). Na obědě jsme si vždy vyzvedli i piknikový balíček o který jsme se museli hlásit den předem. Každá jídelna nabízela jiný balíček, proto bylo výhodné jídelny střídat. Většinou jsme dostali menší bagetu se sýrem, jogurt, tyčinku, ovoce a džus. Z balíčku jsem se většinou i nasnídali, tak jsme s nakupováním jídla neměli starosti. Na společných akcích s týmem Fimsic jsme většinou taky dostali něco k zakousnutí, vždy však pouze vegetariánské jídlo. Jídlo v restauracích je poměrně drahé, jako všechno ostatní ve Finsku, Vyplatí se ale zajít do indické nebo nepálské restaurace, často nabízí bufet za 10 euro, kde se dosytnosti přejíte :-).

 

Volný čas a zábava:

Většinu našeho volného času jsme si organizovali sami a protože jsme měli skvělou partu, tak jsme nezažili jediný večer vysedáváním u nás doma. Každý večer jsme vyrazili do města, do parku nebo na pláž na piknik, na diskotéku, na výlet lodí, na večeři,na zmrzlinu…O víkendech jsme vyráželi dále z Helsinek, navštívili jsme Talinn (trajektem 2 hod, za 23 euro zpáteční jízdenka), Turku (autobusem 2 hod.,30 euro zpáteční jízdenka),městečko Porvoo (autobusem 1 hod.,20 euro zpáteční jízdenka), Národní park Nuksio (autobusem 1 hod.,5 euro zpáteční jízdenka). Pokud máte dostatek času i financí, můžete vyrazit i dále na sever do jezerní oblasti, do Petrohradu (se speciálními nočními trajekty nepotřebujete ani víza), Stockholmu (nejlépe letecky). Spoustu zábavy si užijete ale i v Helsinkách- muzea, kulturní akce, trhy, památky, parky, atrakce, v okolí je spousta krásných ostrůvků s pěknými plážemi, kde můžete zkusit i koupání v trochu chladnějším moři :-). Tým Fimsic nám vždycky pomohl se sehnáním jízdenek, s vyřízením všech potřebných věcí, zařídili nám i návštěvu sauny a často s námi podnikali různé večerní aktivity.

 

Zhodnocení stáže:

Ve Finsku jsem si užila jeden z nejhezčích měsíců v mém životě. Z práce v laboratoři jsem byla nadšená, naučila jsem se spoustu užitečných věcí- rychle se zorientovat v odborných článcích v angličtině, přípravu preparátů pro mikroskopii, poznávat snímky MRI, dostala jsem příležitost asistovat na mikrochirurgických operacích a hlavně pracovat se skvělým týmem doktorů a vědců z celého světa. Poznala jsem osm skvělých přátel se kterými jsem stále v kontaktu a doufám, že se brzy uvidíme :-). Tímto chci poděkovat pobočce IFMSA v Olomouci za možnost vyjet na tuto stáž, všem kteří se o mě ve Finsku starali a pomáhali mi, všem svým kamarádům za neuvěřitelné zážitky a hlavně panu doktorovi, který mě nejen naučil spoustě novým věcem, ale hlavně mě podporoval v mém studiu a nadchnul mě pro medicínu a hlavně neurochirurgii. Všem studentům doporučuji vyjet na stáž a to pokud možno co nejdřív a nejen jednou. Plánuji se do Finska vrátit, dokonce se začínám učit finštinu... :-)

 

Pro další informace mě můžeš kdykoliv kontaktovat na: BradacovaKaterina@seznam.cz