Ulm, Německo

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Jitka Průšová

Termín: srpen 2012

 

Cesta:
Do Ulmu z České republiky bohužel přímé spojení není. Já jsem z Olomouce do Prahy jela vlakem, pak společností Deutsche Bahn autobusem do Mnichova a z Mnichova vlakem do Ulmu.

Ubytování:
Bydlela jsem ještě se 2 studentkami v bytě na Münsterplatzu, 10 minut od hlavního nádraží a kousek od autobusové zastávky směrem na kliniku. Každý měl svůj vlastní pokoj i s internetovým připojením. Kuchyň a sociální zařízení byly společné.

Nemocnice:
Cesta do nemocnice trvala autobusem asi 10 minut. Já jsem stáž absolvovala nejprve 2 a půl týdne na oddělení II. interny – hematoonkologické. V srpnu má ještě spousta studentů blokovou výuku, takže jsem na oddělení nebyla sama. Ráno jsem začala pracovat v 8 hodin odběry krve a zaváděním žilních kanyl. Vzhledem k tomu, že téměř většina pacientů byla hematoonkologických a dostávala chemoterapii, museli se u nich laboratorní hodnoty každý den kontrolovat. Každý den byly také 3-4 příjmy. Všechny jsme dělali my studenti, včetně vyšetření a natáčení EKG. Pacienty jsme potom předávali lékařům. Do toho pak probíhali punkce kostní dřeně nebo lumbální punkce. Dopolední vizity jsme nikdy nestíhali, protože byla spousta práce kolem pacientů a nových příjmů. Odpoledních vizit, u kterých byl vždy přítomný vedoucí lékař oddělení, jsme se účastnili každý den. Po odpolední vizitě nám také vedoucí lékař oddělení občas ukázal nějaké zajímavé nátěry kostní dřeně. Asi třikrát jsem se dostala do revmatologické ambulance.  V nemocnici jsem byla tak do pěti, často i déle. Protože pak na oddělení měla přijít další studentka, poslední týden a půl jsem stáž absolvovala na oddělení I. Interny – gastroenterologické, nefrologické a endokrinologické. Průběh na oddělení byl podobný, i když poněkud klidnější. Zkusila jsem si i punkci ascitu nebo se dostala na endoskopie. Lékaři byli na obou odděleních moc hodní a vstřícní.
 

Strava:
Na stravování jsme dostali 200 eur. Na obědy jsem chodila do jídelny v nemocnici. Jídlo bylo formou bufetu. Každý si mohl vybrat, na co měl chuť - obložené bagety, teplá jídla, saláty i dezerty. Cena teplých jídel se pohybovala kolem 3-4 eur, některá jídla byla na váhu, takže záleželo, kolik si kdo nabral. Jinak potraviny jsou zhruba stejně tak drahé jako u nás, některé jsou dražší, ale kvalita je určitě lepší.

 

Sociální program:
Sociální program musím moc pochválit. O všech aktivitách jsme byli informování dopředu. Veškeré informace jsme našli na facebooku. Navštívili jsme Stuttgart, Mnichov a dále jsme poznali kromě samotného Ulmu i jeho okolí. Úžasný byl i výstup na nejvyšší kostelní věž na světě – Münster.

 

Závěr:
Celkově stáž hodnotím velmi kladně a mohla bych ji všem jen doporučit! Kromě nových kontaktů jsem si dovezla i spoustu zkušeností. Naučila jsem se spoustu praktických dovedností a prohloubila jsem si znalosti teoretické. Určitě jsem se mohla zdokonalit i v jazyce.