Neapol, Itálie

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Alexandra Jarošová

Termín: květen 2012

 

Cesta:

V květnu 2012 jsem vyjela na klinickou stáž do Neapole. Jelikož jsem z Českého Těšína, letěla jsem z Katovic. Přestupovala jsem na letišti v Mnichově, ale lety byly dobře zorganizované, tudíž jsem na mnichovském letišti strávila cca jen 2 hod – to samé cestou zpátky.

 

Pobyt:

Na letišti mě čakali místní Leo, jeho zástupce a Lore, kteří mě okamžitě vzali na koleje. Bydlela jsem na kolejích, které patřily hlavně lékařské fakultě univerzity „Napoli Federico II“. Zde musím podotknout, že na začátku byly velké zmatky s organizací ubytování i s připojením k internetu, ale jak jsem se později dozvěděla od místních, tohle tam je úplně normální. Výhodou bylo, že jsem měla pokoj sama pro sebe a pokoje byly rekonstruované a ergonomicky dobře vyřešené, což se bohužel nedá říct o koupelnách – některé sice byly po rekonstrukci, ale ty si samozřejmě zabrali místní, takže pro zahraniční zbyly ty staré.

 

Strava:

Byly nám přiděleny karty na jídlo (SmartCard), díky kterým jsme mohli 2x denně uplatnit 70% slevu na jídlo v nemocniční jídelně a v restauraci „Napoli Napoli“, která byla kousek od kampusu. Tudíž se SmartCard jídlo stálo místo obvyklých 10 Euro jen 3 Eura. Bylo ale třeba dodržet časové limity.

 

Stáž v nemocnici:

Stážovala jsem na všeobecné chirurgii v „Policlinico Universitario Federico II, Napoli“, což bylo necelých 10 min chůze od kampusu, kde jsem bydlela. Na starost mě dostal profesor, kterému jsem asistovala u operací. V nemocnici a obecně v Neapoli je problém v komunikaci. Italové většinou neumějí anglicky (byť se to učí i víc než my). Dobře jsem se domluvila s profesorem a s většinou lékařů, ale mnohdy i studenti měli problém reagovat (v angličtině) na primitivní dotazy typu: „Where is the toilette?“ Musím říct, že jsem viděla hodně operací na operačním sále a bylo to pro mě velkým přínosem.

 

Volný čas a zábava:

Bohužel podle smlouvy jsem musela odjet v květnu a jelikož Italové mají v té době hlavní zkouškové období, neměli moc času se nám věnovat. Zorganizovali pro nás sice party a poskytli nám hodně informací, ale jinak nás nechali na pospas velkoměstu. Naštěstí samotná Neapol a její okolí nabízejí hodně k vidění. Každý víkend jsem byla někde na výletě (Capri, Ischia, Procida, Sorrento, Pompeje, Caserta, …). Bohužel v květnu jsme se tam sešly pouze dvě zahraniční studentky, takže bych všem, kteří si tuto destinaci vyberou, doporučila jet spíš o prázdninách pokud vám to smlouva umožní.

 

Závěr:

Jižní Itálie je velmi krásnou zemí, kterou stojí za to vidět a strávit tam delší dobu. Samozřjemě je třeba počítat s tím, že tohle je poměrně hodně vyhledávaná olast a proto je tam i celkem draho, takže je třeba počítat s větším kapesným z domova, ale stojí to za to.