Lund, Švédsko

Studijní pobyt Erasmus

Jméno účastníka: Jakub Kubias

Termín: zimní semestr 2011-2012

 

Proč právě Lund?

 

  Hlavním důvodem, proč jsem se rozhodl zúčastnit se konkurzu na pobyt právě v Lundu, byla zvědavost. Nikdy jsem nebyl v žádné skandinávské zemi a o fungujících systémech zdravotnictví právě v těchto končinách jsem slyšel mnoho.

 

Administrativa

 

   Po úspěšně absolvovaném konkurzu, kterého jsme se zúčastnili všehovšudy 2 (proto nikdy neházejte předem flintu do žita), jsem do pár týdnů vyplnil závaznou přihlášku na stránkách lundské univerzity (doporučuji u jakéhokoliv pobytu Erasmus si co nejdříve najít informace o přihlašovacím postupu pro zahraniční studenty na stránkích dané univerzity). Součástí webového přihlašovacího procesu byla i žádost o ubytování (s tím může být v Lundu velký problém, proto doporučuji tuto administrativu vyřídit co nejdříve, aby vaše šance byly co nejvyšší). Pak už je jen potřeba doladit zbytek dokumentů, k čemuž budete navedeni kanceláří pro zahraniční styky a švédskou stranou, která je v jednání se studenty svědomitá a o všem vás precizní formou vyrozumí e-mailem či poštou. Pár týdnů před odjezdem obdržíte poštou obálku s přesnými instrukcemi k příjezdu a popisem průběhu vašich prvních týdnů v Lundu.

 

Příjezd a začátky

 

   V Lundu jsem absolvoval mezinárnodní kurz chirurgie, který se koná v rámci zimního semestru, přesně od půlky srpna do půlky listopadu. Právě v půlce srpna se koná tzv. Arrival Day, významný den v Lundu, kdy sem přijede cca 3000 mezinárodních studentů a ještě ten den jsou odbaveni, doladí se poslední administrativa a jsou rozvezeni na jednotlivé koleje. Vše perfektně zorganizované spolkem lundských studentských dobrovolníků. První dva týdny před začátkem výuky, tzn. do 1.9., probíhá jazyková příprava formou intenzivních kurzů švédštiny. Ačkoliv si ve Švédsku bohatě vystačíte s angličtinou, kterou perfektně hovoří i bezdomovci, a ačkoliv i výuka v rámci Erasmu probíhá v angličtině, doporučuji vám zapsat se na kurzy s názvem SUSA, na které se můžete přihlásit automaticky v rámci výše jmenované elektronické přihlášky. Je dobré i jen pro zajímavost umět základy švédštiny, která není nijak složitá, a navíc se na kurzech dovíte i leccos o švédské historii, kultuře a hudbě. V rámci těchto přípravných dvou týdnů pořádá studentská erasmácká organizace ESN výlety po regionu Skåne, doporučuji vám však vynechat výlet po Ales Stenar a Kiviku, protože tato místa navštívíte později s profesorem vedoucím kurz pro Erasmus studenty. Rozhodně doporučuji zúčastnit se výletu do Ikey nedaleko Malmö, protože věci typu peřina, polštář, povlečení, odpadkový koš či stolní lampička často nebývají součástí vybavení kolejních pokojů. Peřinu a polštář si můžete zakoupit už při odbavování na Arrival Day, jejich cena je tam podle mě však celkem nadsazená. Při vyplňování aplikace na webových stránkách univerzity taktéž doporučuji zaškrtnout políčko Mentor Groups. Ty fungují tím způsobem, že zahraniční studenti jsou náhodně rozděleni do skupin, které potom pořádají různé akce a schůzky, přičemž účelem těchto skupin je seznámit studenty mezi sebou navzájem. Ke své skupině nejste fixováni napevno, můžete pendlovat mezi ostatními dle libosti a sympatií.

  

International Course in Surgery

 

   Prvním zářím startuje na lékařské fakultě mezinárodní kurz chirurgie pro studenty programu Erasmus. Protože klinika v Lundu nemůže pojmout všech cca 10 studentů tohoto programu, byli jsme rozdělení na dvě poloviny, jedni absolvovali výuku v Lundu, druzí v Malmö. Já jsem patřil do skupiny Malmö, takže jsem ráno vstával o půl hodiny dříve, abych stihnul  autobus, který jezdil přímo od kolejí Delfi, kde jsem bydlel, až do nemocnice v Malmö. Skupina Malmö byla také znevýhodněna tím, že si náklady na toto cestování musela hradit sama. Ačkoliv jsme na začátku kurzu všichni obdrželi v přepočtu cca 3000 Kč na cestování po ostatních nemocnicích v regionu, tato částka byla brzy vyčerpána a my byli nuceni koupit si měsíční jízdenku na oblast Lund-Malmö. V Lundu samotném si však vystačíte s kolem, které doporučuji zakoupit ihned po příjezdu. Před odjezdem jej můžete opět prodat. Výuka byla velice dynamická, hodně jsme cestovali i po ostatních nemocnicích v regionu, v pátek byly přednášky. Výuku bych hodnotil velice kladně, byla zaměřena na praktickou a klinickou stránku více než na plané biflování, jako negativum bych však hodnotil častou lhostejnost švédských lékařů k zahraničním studentům a jejich neochotu používat kvůli nám svou dokonalou angličtinu. Doporučuji být aktivní a iniciativní, mnohdy vám nic jiného nezbyde. Unikátním zážitkem byl jeden den s rychlou záchrannou službou.

  Kurz vede profesor Jeppsson, významná osobnost švédské chirurgie. Svou vstřícnost deklaruje na maximum v momentě, kdy všechny studenty mezinárodního kurzu vezme dodávkou na výlet po regionu Skåne, který zakončí pozváním na pohoštění na jeho chatu nedaleko Kiviku.

  Závěrečná zkouška má dvě části -  první písemnou, formou kazuistik a potom ústní, taktéž vedenou formou kazuistik avšak s množstvím dotazů zkoušejících. Zkouška není těžká pro ty, kteří umí logicky a klinicky přemýšlet, rozhodně se na ni nebudete muset biflovat tuny nesmyslů, jedná se čistě o klinickou medicínu a vědomosti z přednášek, na které doporučuji chodit.

  Je potřeba říci, že tato zkouška olomouckou chirurgickou klinikou není uznána, respektive jsou uznány jen některé části. Plně se vám uzná absolvovaná výuka, takže v kapse máte vpodstatě jen zápočet.  Nakonec máte dvě možnosti - buďto zatnete zuby a státnici uděláte v jednom z letních termínů, nebo situaci vyřešíte tak jako já, tzn. prodloužíte studium a zapíšete se na první chirurgický blok na podzim.

  

Studentský život

 

   V Lundu mimořádně bohatý, je to až skoro řekl bych fenomén. Lund je proslulé univerzitní město a univerzita jako taková tam byla založena roku 1666. Už od té doby v Lundu fungují tzv. nations, studentské kluby, kterých je v Lundu asi 8. Každý klub pořádá konkrétní den v týdnu diskotéky a každý student, který se jich chce zúčastnit, musí být členem jednoho, jakéhokoliv z těchto nations. Je v podstatě jedno, do kterého se zapíšete, doporučil bych Hallands či Västgöta nation, protože do těch asi budete chodit nejčastěji a jako jejich přímý člen máte vstupné za polovic. Vpodstatě celý svůj pobyt v Lundu se budete setkávat stále s novými lidmi, budete se pohybovat v mezinárodní společnosti 3000 studentů ze zemí celého světa. V Lundu existuje nespočet příležitostí ke studentské zábavě či kulturnímu vyžití, doporučuji využít například Café Multilingua, pravidelná shledání studentů v kavárnách za účelem procvičení si cizího jazyka dle chuti a výběru. Každý semestr jsou v Lundu k mání nové způsoby vyžití a skupiny různých zaměření, určitě si najdete tu svou. Rozhodně vyražte i na výlet do nedaleké Kodaně (40 min vlakem), vyjeďte na výlet do Helsinborgu a přejeďte trajektem na dánskou stranu do Helsingøru , kde navštivte Hamletův hrad.

   Žít studenský život v Lundu alespoň jeden semestr je výjimečným zážitkem a perfektní životní zkušeností.

 

Ubytování a stravování

 

   Jak už jsem předestřel, s ubytováním v Lundu může být problém. Vše vyřiďte co nejdříve. Já osobně jsem měl to štěstí a získal jsem místo na kolejích Delfi, které jsou považované za ty z nejlepších. Bydlí se v koridoru s ostatními cca 10 studenty. Každý má vlastní pokoj se sociálním zařízením, kuchyň je společná. Často spolu bydlí v koridoru švédští i zahraniční studenti. Z kolejí, které bych doporučil: Delfi, Parentesen a hlavně velice dobře situované a luxusní, ikdyž dražší Spolentorp. Platbu za ubytování je potřeba uhradit každý měsíc, nejlépe formou složenky v pobočkách Forex, žlutě označené krámky kombinující poštovní a finanční služby.

   Co se stravování týče - doporučuji vařit si, vyjde to nejlevněji. Můžete zkusit některou ze studentských restaurací, kde se dá najíst do 100 SEK, dobře avšak v malých porcích se vaří i v nations, počet strávníků je však limitován, porci máte za 30 SEK. V nemocniční kantýně se dá velice dobře najíst i za 40 SEK.  Klasickou restauraci bych nedoporučoval, ceny jsou extrémně vysoké. Na večeři do restaurace budete pozvání vedoucími výuky na začátku a na konci kurzu chirurgie.

 

Finance

 

  Švédsko je velice drahou zemí, vše je tam zhruba 2x-3x dražší než u nás. Jediní studenti ze Švýcarska si pochvalovali, jak je Švédsko levné. My ostatní jsme si na ceny pomalu zvykali. Dá se říci, že cenovky na zboží v obchodech číselně odpovídají zhruba našim cenám, jsou však stanoveny ve švédských korunách, 1 SEK = zhruba 2,80 CZK.

   Finanční podpora z programu Erasmus stačí přibližně na pokrytí ubytování, něco málo vám zbyde stranou. Využil jsem stipendia olomouckého kraje, i přesto jsem musel notně šáhnout do vlastní kapsy, abych pobyt jak se říká utáhnul.

   Pro orientaci uvádím přibližné ceny:

 

Ubytování: 2500-4000 SEK/měsíc

Kolo: 500-1000 SEK

Vstup do klubu: 60 SEK

Oběd: 40-100 SEK

Měsíční jízdenka MHD: 500 SEK

Pivo: obchod- 15 SEK, hospoda- 50 SEK

 

Některá specifika švédské kultury

 

   O seveřanech se říká, že jsou chladní. Se skutečně chladnými lidmi jsem se setkal na severu Německa, Švédi jsou, řekněme, specifičtí. Jsou zdrženliví, spíše tiší, ale velice slušní. Jejich slušnost přerůstá až do takových rozměrů, že často nejsou schopni vyjádřit negativní postoj, nezřídka se vám vlastní názor budou snažit naznačit pro vás nepochopitelnými kličkami a oklikami. Občas to vede k nedorozuměním. Každý je velice ochotný, ve všem se vám snaží vyjít vstříc. Švédsku vládne proslulý plně fungující společenský systém založený na  lidskosti a respektu vůči druhému. Od 90. let se Švédsko potýká s vlnami přistěhovalectví hlavně do oblasti Malmö, které po léta znamenají pro švédský společenský systém velký nárůst kriminality. Nelze se tedy divit, že ze Švédů často pocítíte slušností jim vlastní napůl přidušenou xenofobii.

   Švédsko je extrémně ekologickou zemí. Všechny domy jsou vyrobeny z materiálů, které perfektně drží teplo, takže počítejte s tím, že na kolejích vám nepustí topení dřív než začátkem listopadu. Třídění odpadu pro vás bude každodenní samozřejmostí, ba povinností. Ekologické myšlení občas dosáhne pro nás nepochopitelných mezí, a to když například zjistíte, že ve Švédsku se holduje recyklovatelným ženským hygienickým tampónům nebo když objevíte, že aviváž v pračce na kolejích je natolik šetrná k životnímu prostředí, že čerstvě vyprané oblečení musíte ještě jednou přeprat ručně v umyvadle. Nicméně všechna čest švédské šetrnosti! V konečném důsledku vše funguje.

   Fika. Vyslovuj fíka. Fenomén švédské kultury. Odpolední káva s klasickým kanelbulle, skořicovým koláčkem. Švédi patří k největším pijákům kávy na světě. Káva k snídani, káva při ranním sezení, káva před vizitou. V 10 dopoledne měli mnozí lékaři v sobě již 3 kávy. Mají na to také čas, pracovní tempo švédských lékařů bych označil za polovičně hektické ve srovnání s tempem lékařů českých. 

   Alkohol je pro švédskou společnost celkem tabu. Prodej alkoholu je limitován, v supermarketu koupíte nápoje do 3,5% alkoholu, pro těžší kalibr musíte do neziskového monopolního obchodu s názvem System Bolaget. V každém větším městě najdete alespoň dva. Alkohol tam koupíte od 20 let věku a draze. Nutno však říci, že mladí Švédi se alkoholu nebrání, pijí tak jako většina evropských studentů.

 

Závěrem

 

   Prosím, berte tento text jen orientačně. Jde o mou osobní zkušenost, takto jsem Švédsko pochopil já subjektivně jen za 3 měsíce pobytu v jednom městě. Některé věci, které tu popisuji, mohou probíhat příští roky jinak. Nicméně doufám, že vám můj stručný popis bude nápomocný.

   Úplným závěrem bych snad jen podotknul, že jediným skutečným negativem je poměrně krátká doba pobytu, bude vás velice mrzet, když budete muset opouštět všechny své nové kamarády a známé už koncem listopadu, zatímco oni tam budou většinou zůstávat až do konce semestru, mnozí tam ještě další semestr zůstanou. Avšak ani to by mě neodradilo od možnosti získat tak výjimečnou zkušenost a kdybych měl příležitost rozhodnout se znova, neváhal bych a vybral si opět Lund.

   Lycka till!!!