Coimbra, Portugalsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: František Šimčík

Termín: září 2011

 

Cesta:

Pro cestu do Portugalska jsem zvolil leteckou společnost Lufthansa, cena letenky byla okolo šesti tisíc korun. V Coimbře není letiště, je proto nutné cestovat do Porta nebo Lisabonu, navíc najít přímé spojení z České republiky do Portugalska je téměř nemožné, proto jsem letěl z letiště ve Vídni, s přestupem v Mnichově, a odtud do Lisabonu. Tato trasa, letecká společnost i cena letenky byly asi nejoptimálnější – určitě se nevyplatí nízkonákladové společnosti s přestupem v Londýně nebo Bruselu se 4 a více hodinovou prodlevou (letenka je navíc i dražší).Z Lisabonu jsem cestoval vlakem dvě hodiny do Coimbry, kde mě na vlakovém nádraží očekávala dle domluvy kontaktní osoba. Celkově doprava (vlak/autobus) je v Portugalsku na velmi slušné úrovni.

 

Ubytování:

Ubytováni jsme byli v čerstvě zrekonstruovaných studentských kolejích. Jednalo se o obyčejné dvoulůžkové pokoje se základním vybavením – postel, stůl, lampa, skříň a úložný prostor. Sociální zařízení byly hned naproti přes chodbu (jeden záchod a dvě sprchy sdílely vždy cca 2 pokoje). Ubytovna je „rozdělena“ na chlapeckou a dívčí část, v každé je vlastní kuchyňka. Ubytování hodnotím velmi kladně, o čistotu obytovny se pečlivě staral personál, ložní prádlo jsme mohli měnit každý týden. Ubytovna se nachází asi 10 minut chůze od univerzitní nemocnice.

 

Nemocnice:

Hospitais da universidade de Coimbra je nemocnincí na slušné úrovni. Mé oddělení byla neurologie a měl jsem možnost zde sledovat spoustu zajímavých případů (Guillan Barré syndrom, vaskulitidy, sarkoidozu, polyneuropatie, muskulární dystrofie, elektromyografická vyšetření...). Bohužel, většinu případů jsem pouze sledoval, přínos z praktického hlediska nebyl takový jak jsem původně očekával. Komunikace s doktorem probíhala bez problémů v angličtině, komunikace doktor-pacient v portugalštině, poté následoval krátký rozbor v angličtině. Můj dojem je takový, že pro zahraniční stáž je lepší zvolit chirurgický obor, kde člověk může asistovat u více věcí. Pracovní doba v nemocnici v Portugalsku je velmi příjemná – od půl deváté ráno do jedné odpoledne. V nemocnici nepanuje žádný stres, na všechno je dostatek času a s přeplňenou ordinací pacienty se zde nesetkáte – v Portugalsku doktoři čekají na pacienty, kteří chodí pozdě.

Celkově však přístup celého personálu na neurolgii hodnotím velmi kladně, snažili se mi ve všem vyjít vstříc a udělat tak moji stáž co nejzajímavější.

 

Stravování:

Portugalská IFMSA hradí jeden oběd v pracovních dnech. Večeře, snídaně, svačiny... plus víkendové stravování si musí člověk zajistit sám. Ceny běžného jídla jsou v portugalsku na srovnatelné úrovni jako v ČR. Pokud se chcete najíst v obyčejné restauraci, tak počítejte s útratou v rozmezí 5 – 15 euro.

 

Město:

Coimbra je krásné vnitrozemské město s asi 150000 obyvateli. Nejlepší způsob jak poznat město je chodit pěšky, možné je také jezdit autobusem (lze zakoupit jízdenku na 11 svezení cca za 6,5 e). Dobrým způsobem dopravy je také taxi – je však lepší, když jej sdílíte s více studenty, cenově pak často vycházel lépe než autobus.

 

Sociální program:

Nejlepší část stáže. V rámci sociálního programu jsme mohli prostřednictvím zábavných aktivit poznat celé město Coimbra. Lidé z portugalské IFMSA pro nás rovněž zorganizovali víkendové pobyty v Lisabonu a Portu, výlety k moři a jiné aktivity jako paintball, rafting atd. Coimbra je město, kde se můžete zajít pobavit do města každý večer. Shot bary jsou otevřeny non-stop.

 

Závěr:

Celkově hodnotím stáž velmi pozitivně, v Portugalsku se mi libílo úplně vše – Coimbra, Lisabon, Porto, památky, lidé, místní zvyky i nemocnice.