Uppsala, Švédsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Kateřina Rafajová

Termín: srpen 2011

 

Doprava:

Je několik způsobů jak se do Švédska dostat. Já jsem si zvolila zpáteční let Praha-Stockholm se společností ČSA, cena cca 5000 Kč. Let trvá 2 hodiny a můžete si vybrat z 2 letů denně.

Dále si můžete vybrat z několika autobusových společností jako je Student Agency, Eurolines nebo Swebus. Cena se liší v závislosti na dopravci, ale pokud nenarazíte na speciální nabídku tak levněji než za 4 tisíce zpáteční lístek nepořídíte a cesta trvá 24 hod.

Uppsala leží 70 km od Stockholmu. Cesta z letiště trvá 40 min autobusem, cena 80 SEK (1 SEK=2,5 CZK), vlakem 20 min- 130 SEK. Na nádraží nás vyzvedla CP a odvezla nás na koleje.

 

Město:

Uppsala je 4 největší město Švédska s bohatou historií a nejstarší univerzitou Skandinávie. Žije tu asi 140 tis. lidí a je jen o trochu větší než Olomouc. Nejčastější dopravní prostředek je kolo. Každý jsme měli půjčené jedno od místní pobočky a do centra jsme to měli z kolejí na kole asi 5 minut, pěšky 15.

 

Ubytování:

Bydleli jsme na studentských kolejích. Do nemocnice jsme to měli pěšky asi 5 minut. Každý jsme měli svůj vlastní pokoj. Sprchy a záchody byly společné pro jedno patro, stejně jako kuchyň. Společné prostory byly uklízené jednou denně, ale stejně byly docela špinavé. Na koleji byla možnost použít pračku a sušičku zadarmo.

 

Jídlo:

Od místní pobočky jsme dostali kupony na obědy do restaurace v nemocnici. V ceně byl salát a ovoce, hlavní jídlo, pečivo, pití a káva nebo čaj po jídle. Ostatní jídlo jsme si museli zajistit sami. Ceny v obchodech jsou podobné jaké u nás, akorát ve švédských korunách, takže 2-3x dražsí. V normálních restauracích je jídlo velice drahé, nejlevnější pořídíte od 100 SEK, pivo přes 50 SEK.

 

Stáž v nemocnici

Stáž jsem měla rozdělenou do dvou oddělení. Prvních 14 dnů jsem trávila na oddělení zabývající se pouze léčbou CMP, ale akutní případy šly první přes neurologii, takže pobyt na tomto oddělení se nesl spíš v duchu diskuzí, převážně ve švédštině. Doktoři mi pak ale všechno přeložili. Druhá polovina na kardiologii už byla zajímavější. Viděla jsem celou řadu vyšetření a vyšetřovala jsem pacienty.

Komunikace v angličtině nebyl žádný problém, ve Švédsku každý mluví plynně.

Co jsem zažila na vlastní kůži i podle toho co mi řekli kolegové o jiných odděleních, přístup většiny doktorů byl naprosto úžasný. Snažili se nám ukázat a vysvětlit všechno možné i nemožné.

Pokud by někoho zajímalo, jak to v nemocnici vypadá a probíhá, tak švédská televize o ni natočila reality show s názvem Sjukhuset :-)

 

Social program & night life

Sešla se nás skupinka 16 lidí převážně z Evropy ale také z Japonska a Kanady. Program, který pro nás připravila místní organizace, byl z větší části hrazený. První den jsme měli uvítací večeři, o víkendech potom prohlídku Uppsaly, výlet k jezeru, jeden den jsme jeli do Stockholmu a rozlučkovou večeři na lodi poslední den. Ostatní program jsme si většinou organizovali sami.

Jít se bavit ve Švédsku ven přijde docela draho. Naštěstí je v Uppsale systém něčeho jako studentských spolků, které sdružují vždy studenty z určité oblasti Švédska. Pokud jste student, můžete si na měsíc koupit za 100 SEK kartičku opravňující vás ke vstupu do těchto „nations“. Ve většině můžete najít hospodu s cenami přijatelnějšími pro studenty: jídlo cca 50 SEK, pivo 30 SEK. V některých pořádají také party, které končí ale už ve 2.

 

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat :-)

katerina.rafajova@gmail.com