Linkou, Taiwan

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Monika Petřeková

Termín: červenec 2011

 

Doprava:

Letenku na Taiwan jsem si kupovala poměrně brzy- asi v polovině března přes Student Agency. Letěla jsem s China Air z Vídně, přes Frankfurt a Peking do Taipei. Cenově mě letenka přišla asi na 24000 kč. S vyřizováním není třeba čekat, ceny průběžně rostou. Na letišti v Taipei mě po domluvě vyzvedli moji CP a taxíkem jsme společně jeli do Linkou.

 

Podnebí:

Přes všechna varování a zkušenosti bývalých studentů se mi nechtělo věřit, že zrovna na Taiwanu bude takové horko. Počasí mi svou pravou tvář ukázalo hned po příletu – po východu z  klimatizované letištní haly mě úplně omámil horký a vlhký vzduch. A takhle se to potom střídalo v podstatě celý měsíc. Všudypřítomná klimatizace byla ohromnou úlevou, jelikož denní teploty běžně neklesaly pod 30 stupňů a to třeba i o půlnoci. Pokud si sebou chcete brát mikiny nebo bundy pro případ, že by večer mohla být zima, tak je zřejmě povezete pěkně složené zpátky jako já. Na co bych ale rozhodně nezapomněla, je deštník. Horké dny totiž občas střídají dny deštivé, případně místní předpovědi pohrozí tajfunem.

 

Ubytování:

Bydlela jsem v Linkou, což je okrajová části hlavního města Taiwanu - Taipei. Cesta do Taipei trvala autobusem přímo od nemocnice asi 30-40 minut v závislosti na denní době a hustotě dopravy. Autobusy jezdili poměrně často a cena byla opravdu symbolická.

Ubytovaní jsme byli na internátě přímo v areálu nemocnice. Kvalita ubytování byla možná nejslabší stránkou celého pobytu. Pokoje byly po 4, přičemž dva pokoje sdíleli jednu koupelnu, která před naším zásahem nevypadala úplně nejlíp. Asi dvakrát týdně chodily tak symbolicky uklidit uklízečky. Na pokojích byl ale internet, na chodbách pak pračka, automat na vodu a hlavně: do nemocnice to bylo co by kamenem dohodil.

Internát s nemocnicí spojovala podzemní sít obchůdků včetně obrovské jídelny, pekárny, samoobsluhy SevenEleven, banky - zkrátka všeho co člověk potřebuje, pokud nechce vytáhnout paty ven.

 

Nemocnice:

Stáž jsem absolvovala v Chang Gung Memorial Hospital. Velikost této moderní nemocnice s asi 3700 lůžky těžko popsat, ne jednou jsem se ztratila. Lékaři Gynekologicko- porodnického oddělení, na kterém jsem měsíc pobývala, se mi velmi intenzivně věnovali a připravili rozpis aktivit na každý den. Pracovní doba byla dosti různorodá: většinou jsem v nemocnici pobývala od 8:30 asi do 14:00. Výjimkou ale nebyli ani ranní schůzky a přednášky na 7:00 nebo naopak odpolední ambulance či večerní operace. Lékaři zde pracují opravdu s velkým nasazením. S komunikací nebyl problém- lékaři uměli většinou dobře anglicky a ostatní personál to vynahradil úsměvem, nesmělým „Hello“ nebo okamžitým hledáním někoho anglicky mluvícího.

 

Stravování:

Strava byla jedním z největších zážitků na Taiwanu. Sehnat jídlo zde není problémem v kteroukoliv denní dobu, a to za poměrně přijatelné ceny. Jako studenti jsme si tak mohli dovolit bez problému i do slušné restaurace. Taiwanská kuchyně je velice chutná- spousta rýže, nudlí, zeleniny, koření, výborného ovoce a mořských plodů. Oběd se v nemocnici dal pořídit za 30-50 NTD. Samotnou kapitolou jsou na Taiwanu velice populární Nightmarkets. Přes počáteční rozpaky jsme nakonec ochutnali co se daloJ.  

 

Peníze:

Na Taiwanu jsou ceny příznivé, všechno asi o třetinu levnější než u nás. Jako příspěvek na stravu jsem dostala od Taiwanských CP 4200 NTD.

 

Volný čas:

Na Taiwanu jsem se rozhodně nenudila. V samotném Taipei a okolí toho bylo k vidění spousty. V nemocnici jsem byla společně s dalšími asi 15 studenty z celého světa, z nichž každý měl asi 2 CP, kteří byli vždy ochotni s čímkoliv pomoc. Na víkendy byl připraven společný program a pokud nebyl, tak se našel vždy nějáký CP, který byl ochotný s námi někam jet. Absolvovala jsem velice zajímavý víkend Tradiční Čínské medicíny. Rozhodně snad každý se jel podívat do Taroko National Park, někteří si to zamířili i na jih.

 

A závěrem?

Snad jen, že na Taiwan se určitě stojí za to podívat. Medicína je tu na výborné úrovni, lidé neuvěřitelně milí, ochotní vždy pomoci. Země je to krásná a pro nás Evropany je tahle Asijská kultura zkrátka něco nového.

V případě dotazů se obracejte na: petrekovamonika@hotmail.com