Riga, Lotyšsko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Jana Švidrnochová

Termín: červenec 2011

 

Slovo úvodem

Lotyšsko je velmi nádherná země, kterou stojí zato navštívit. Prosím, nejezděte do této země s předsudky, že se jedná o zaostalou zemi, ve které je pouze Riga a nic jiného. Opak je pravdou. V Rize žije 61 % Rusů, proto ten, kdo ovládá tuto řeč, má určitou výhodu. S angličtinou pochodíte spíše u mladších obyvatel. Lotyši jsou docela milí lidé, i když v prostředcích městské hromadné dopravy mají trošku ostřejší lokty, jsou ochotni vždy pomoci. Stáž v této zemi bude pro vás určitě přínosem stejně jako pro mě.

 

Doprava

Do Rigy se dá dostat dvěma způsoby – autobusem a letadlem.  Kvůli rychlosti (autobusem 24 hodin) a komfortu jsem zvolila letadlo. Letěla jsem s českou společností Czech Airlines. Jedná se o pravidelnou přímou linku z Prahy do Rigy, kdy let trvá něco málo přes hodinu. Na letišti nás již čekali lotyšští studenti, kteří nás doprovodili až do místa ubytování. Cena obousměrné letenky se pohybovala v rozmezí 5-6 tisíc.

 

Ubytování

Všichni studenti účastnící se IFMSA stáže byli ubytování ve studentském hostelu, který sloužil i místním studentům. Jednalo se o buňkový systém – 2 pokoje pro studenty se společným sociálním zařízením. Pokoje byly čisté, s kabelovým připojením na internet (nutno přinést vlastní). Na každém patře byla společná kuchyňka. I když kuchyňka měla být vybavená a člověk mohl občas nějaký kus nádobí spatřit, vřele doporučuji vzít si s sebou alespoň to základní.

Hostel nebyl umístěný zrovna v bezpečné a turisticky atraktivní části Rigy, takže jsme  na cestě domů, především v MHD, potkávali mnoho opilých a nelibě vonících občanů.

 

Stáž

Pro svoji stáž jsem si vybrala oddělení Rehabilitace a fyzikální medicíny, což mi bylo umožněno. Stážovala jsem v  nemocnici Hospital of Traumatology and Orthopaedics. V této nemocnici jsme byli pouze 4 studenti, já na rehabilitaci a zbylí tři na oddělení traumalogie.

Ačkoliv většina studentů byla umístěna v nemocnici na jiném konci Rigy, cesta do školy trvala zhruba 40 minut se dvěma přestupy, což bylo s porovnáním s ostatními nejméně.

První den nás přivítal ředitel nemocnice, který velice trval na předložení našich dokumentů především MRSA STATUS, které se záhadně ztratily.

Můj pracovní den začínal zhruba v 8. hodin a končil kolem 13., záleželo na domluvě. Stačilo nosit plášť na civilním oblečení a přezůvky. Měla jsem to štěstí, že jsem dostala výborné tutory. První týden jsem trávila s lékařem, který se hodně zabýval manuální terapií. Ostatní tři týdny s lékařkou, která kladla důraz na fyzioterapii. S oběma lékaři byla výborná komunikace a domluva. Má náplň ”práce” spočívala obvykle v pozorování, občas jsem pomáhala nebo samostatně prováděla taping nebo jsem i samostatně rehabilitovala s pacienty, resp. dělala práci fyzioterapeuta. Čas jsem trávila jak v ambulanci, tak i na lůžkové části, kde měl člověk možnost vidět pacienty ihned po operaci a pak za několik týdnů porovnat jejich pokrok v ambulanci nebo tělocvičně. Mezi nejčastější diagnózy patřily protruze disku, lumbago. Pacienty jsem byla přijata velmi pozitivně, někteří se snažili i o anglickou konverzaci.

 

Stravování

Obědy jsme měli zajištěné v kantýně přímo v nemocnici. Na začátku jsme dostali kupóny v hodnotě 2,5 lat – cca 90 Kč – jeden kupón na jeden den. Oproti ostatním nemocnicím jsme měli obědy formou bufetu a jídlo bylo levnější, takže člověk si mohl dopřát i nějaký ten zákusek J. Ceny potravin jsou zhruba stejné jako u nás nebo o trochu vyšší, takže hladem člověk neumřel. Supermarket je v dosahu hostelu a je otevřený i v neděli.

 

Sociální program

Musím pochválit místní studenty z Lamsa za skvělou organizaci ”social” programu. Na začátku stáže jsme dostali každodenní rozpis aktivit, které bylo možné podle měnit podle aktuálních potřeb. Každá změna byla ohlášena dopředu na facebooku. Místní studenti nám ukázali celou Rigu včetně vyhlášených diskoték a zařídili výlet parníkem po řece Daugavě. V červenci sužovaly Rigu tropická vedra, takže studený Balt nám přišel vhod,  a tak jsme navštívili  několik pláží v přímořském lázeňském městečku Jurmala. Po určité době a lepším seznámení s kolektivem (30 studentů z 12 zemí světa) jsme začali dělat výlety i samostatně – navštívili jsme tak hlavní města sousedních států – Talin, Vilnius, národní park Kemeri plný bažin a mokřadů – abyste se vyhnuli zákeřným komárům, doporučuji vzít repelent J, barokní zámek Rundale a botanickou zahradu v Rize. Na společné akce je třeba se obrnit trpělivostí, protože dochvilnost je pro některé stálé tabu, takže z akademické čtvrthodinky se stane akademická hodinka J

 

Místní doprava

Riga má výborný systém MHD. Cena za jízdné je docela vysoká a místní systém nabízí mnoho kombinací kdy cestovat a jakým dopravním prostředkem, proto bych doporučila si koupit měsíčník alespoň po první cestě do nemocnice, až zjistíte, jakým způsobem se budete dopravovat. Byla by škoda nakonec zjistit, že ostatní způsob dopravy, za který jste zaplatili těžké peníze, je zbytečný a nevyužijete ho. Cena na všechny typy MHD vás na měsíc vyjde až 2000 Kč. Trolejbus od kolejí jezdí velmi často – každých 5 minut.

Jízdenka se musí označovat při každém vstupu do MHD, i když máte měsíčník. Revizorské kontroly jsou zde opravdu velmi časté a místní revizoři jsou zcela nekompromisní.

Při cestování do sousedních států jsme využívali autobusovou dopravu Ecolines, Eurolines, kdy obousměrný lístek stál cca 18 Latů. Do pobřežních městeček jsme používali vlak, kdy jedna cesta stojí max. 2 laty. V nočních hodinách je nejlepší využít taxíky.

 

Hodnocení

Tuto stáž mohu vřele doporučit. V mnohém předčila má očekávání. Na stáži jsem si rozšířila obzory především, co se týče komunikace jak s pacienty (především té neverbální J) tak i se zahraničními nyní už kamarády – někdy vyjádření vlastních myšlenek v cizím jazyce může působit dost komicky J. Získala jsem základy používání kyneziologického tejpování a odkoukala, že lékař musí léčit nejen tělo, ale i duši pacienta.

Získala jsem spoustu nových kamarádů, znalostí o jejich zemi a zkušenosti k nezaplacení.

Musím poděkovat místní organizaci Lamsa a všem, kteří mi umožnili tuto stáž absolvovat.

 

Ráda zodpovím všechny dotazy: JanaSvidrnochova@gmail.com