Santiago de Chile, Chile

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Michaela Hrabovčinová

Termín: červenec 2011

 

Cesta:

Do Chile jsem letěla z Vídně z přestupem v Madridu s leteckou společností IBERIA, ale dá se letět i s přestupem v Německu.Let z Madridu do Santiaga trvá zhruba 12 hodin , v letadle se musí vyplnit imigrační karta ( jednu část si po příletu nechají a druhá zůstane vám a musíte ji odevzdat  při odletu ze země) a dokument jestli vezete nějaké rostlinné nebo živočišné výrobky, protože je přísný zákaz dovozu kvůli zavlečení nemocí a na letišti probíhá důkladná kontrola.

Přijela jsem o den dřív, než začínala stáž, takže mě na letišti nikdo nečekal, ale můj kontakt mi zarezervoval transfer z letiště přímo do hostalu, kde jsem strávila první noc.

 

Ubytování:

Původně jsem měla bydlet v hostitelské rodině, ale nakonec ji nesehnali, takže jsem bydlela v apartmánu s dalšími dvěma studentkami. Měly jsme k dispozici koupelnu, pokoj s TV a 3 postelemi, menší šatnu, vybavenou kuchyňku ( varná konvice,mikrovlnka,lednice, trouba), mini obývák a balkon.Apartmán byl v 13. patře budovy s recepcí, dole byla  k dispozici společenská místnost a prádelna.Dohromady nás v budově bydlelo 9 ve 3 apartmánech, což byla výhoda protože jsme se víc spřátelili a v noci jsme se mohli vracet společně a ne každý sám, jako studenti co bydleli v rodinách. Budova byla asi 10 min pěšky od zastávky metra, hned vedle byl supermarket a cesta do centra trvala zhruba 20 min.

 

Doprava:

V Santiagu existuje 5 tras metra  a mnoho autobusových linek.Za cenu zhruba 1 euro se můžete přepravovat po městě 2 hodiny v libovolných dopravních prostředcích. Dá se koupit jednotlivá jízda nebo karta BIP na kterou si podle potřeby vložíte peníze  a vždy při vstupu do metra nebo autobusu přiložíte kartu k přístroji a cena se sama odečte.Také se dá využít  taxi, ale pokud člověk cestuje sám, vyjde to docela draho.

Po Chile se dá cestovat letecky (hlavně při výletech na sever nebo jih) nebo  luxusními autobusy společnosti  TOUR BUS nebo PULLMAN (pobřeží).

 

Jazyk:

Znalost španělštiny je nutná.Studenti sice anglicky jakž takž mluvili,ale při kontaktu s pacienty nebo  v běžném životě, jsem se bez španělštiny neobešla. Někteří doktoři anglicky uměli, ale při operacích a vizitě byli moc zaneprázdněni na to, aby vše ještě překládali do angličtiny.

 

Stravování:

 Původně jsem měla bydlet v hostitelské rodině a dostávat zde i jídlo, ale nakonec jsem bydlela v apartmánu, takže nám IFMSA dala 50 000 pesos, za které jsme si  měli obstarat jídlo  na celý měsíc.Takže jsme si normálně nakoupili potraviny a buď jsme si vařili nebo jsme chodili do restaurací na typická chilská jídla.Chilská kuchyně je výborná – empanadas, různé druhy sendvičů s masem, ryby a mořské plody,sladkosti plněné manjarem.Ceny v restauracích jsou srovnatelné  jako u nás. Také jsme měli možnost stravovat se s nemocniční jídelně- salát, dezert, polévka, pití a na výběr z 2 druhů hlavního jídla za 1900 pesos ( asi 3 eura).

 

Stáž:

Byla jsem na všeobecné chirurgii v chudinské nemocnici Hospital y CRS El Pino.Cesta do nemocnice mi trvala metrem a autobusem hodinu a 20 min, ale nebylo to nijak nebezpečné.Nemocnice byla pěkně opravená a na veřejnou nemocnici i docela vybavená, akorát hygienické normy nebyly tak přísné jako u nás.Na oddělení jsme byly 3 studentky, takže primář připravil rozpis na celý měsíc a střídaly jsme se na urgentním příjmu, vizitách, poliklinice a operačním sále.Začínaly jsme v 8:30 a končily ve 12:30 nebo i později, pokud nás zaujala nějaká operace. Nechali nás vyšetřovat  pacienty, odebírat anamnézu a asistovat u operací.

Zvlášť obdivuji plastické operace popálenin, bércového vředu a prsou, což byly na tamní poměry úžasné výkony,ke  kterým se u nás hned tak člověk nedostane.

 

Social program:

Social program byl naprosto úžasný a musím za něj IFMSA Chile strašně moc pochválit.I když občas vázla organizace a muselo se neustále na někoho nebo něco čekat, oceňuji, že pro nás připravili tolik aktivit! Kromě prohlídky města a  mezinárodní večeře, kdy každý musel připravit nějaké typické jídlo pro svou zem, jsme strávili víkend ve městě na pobřeží,navštívili nejstarší chilskou vinici i s ochutnávkou a lyžovali v Andách.

Bylo nás tam zhruba 50 studentů, hlavně Mexičani, Brazilci a Španělé  a utvořili jsme bezvadnou partu.Společně jsme potom prozkoumali Santiago ( zábavní park,zoo, muzea,cerro de San Cristobal, dům básníka Pabla Nerudy,diskotéky,bary), podnikli túru kolem vodopádů do hor a zorganizovali závěrečnou rozlučkovou párty ve společenské místnosti v budově našeho apartmánu.

 

Závěr:

Chile jako země mě mile překvapila a určitě ji doporučuji i ostatním, já sama bych se tam hned vrátila.Chilané jsou strašně milí, ochotní a ve všem se snaží vyjít vstříc.Plus velké nadšení ze social programu!!! Celé stáži dávám 99,9% ze 100! A pokud ještě vychytají chybičky v organizaci (zdlouhavé čekání, informace o době a místě střetnutí na poslední chvíli) bude to naprosto bezproblémové!