Manama, Bahrajn

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Vlastimil Novák

Termín: říjen 2010

 

Před odletem:

Do Bahrainu je potřeba vízum, které mi zajistila kontaktní osoba IFMSA (bezplatně) a zaslala mi ho na e-mail. Vytisknout s sebou a předkládat při každé pasové kontrole. Říjnový termín jsem musel zvolit s ohledem na jejich prázdniny a zářijový svátek Ramadán.

 

Doprava:

Letěl jsem s leteckou společností Qatar Airways, cena zpáteční letenky byla 17 000,- Kč včetně všech poplatků. Letenku jde sehnat i levněji podle letecké společnosti. Odlétal jsem z Vídně a přestupoval v Doha v Kataru. Doba letu Vídeň – Doha byla cca 6 hodin. Let z Doha do Bahrainu je cca 45 minut. Na letišti mě čekali a odvezli na hostel, kde jsem byl ubytovaný. Doprava z místa ubytováni do nemocnice byla zajištěna školními autobusy zdarma nebo jsem jezdil se studenty autem (většina studentů má auto).

 

Ubytování:

Bydlel jsem na hostelu, který byl součástí univerzitního komplexu Bahrain Gulf university a byl umístěn v poušti, cca půl hodiny cesty autem do hlavního města, kde byla i nemocnice. Měl jsem pokoj sám pro sebe se sociálním zařízením. Všude byla klimatizace. Možnost připojení na internet byla ve společné místnosti. Doporučuji vzít si s sebou adapter na zásuvku. 

 

Stravování:

Možnost stravování byla v jídelně na univerzitě nebo v kantýně v nemocnici. Na stravu jsem dostal příspěvek ve výši 20 dinárů (1dinár je cca 47Kč) a cena se pohybuje od 1 do 3 dinárů. Pokud jsem šel na jídlo společně s místními studenty, hradili stravu oni. Během víkendu jsem využíval dovoz stravy od McDonaldaJ.

 

Stáž:

Stáž jsem absolvoval na neurochirurgickém oddělení Salmanyia Medical Complex, kde jsem se účastnil vizity, operací, journal club, bed-side teaching, popis radiologických nálezů, atd.  Dále jsem se seznámil s pro nás vzácnými onemocněními jako je např. srpkovitá anémie. Také jsem měl možnost účastnit se některých přednášek na univerzitě. Lékaři a zdravotnický personál komunikují v angličtině a stejně probíhá i výuka na lékařské fakultě. Lékaři a studenti nosí společenské oblečení (minimálně košile, kravata) a bílý plášť.

 

Program:

Program pro mě organizovali studenti a hradili všechny náklady s tím spojené (vstupné, občerstvení, atd.). Všichni mluvili anglicky. Byl jsem v té době jediným zahraničním studentem na výměnném pobytu.  Navštívil jsem místní památky včetně mešit, tradičních trhů a dalších zajímavých míst. V Bahrainu je velké množství obrovských nákupních center s obchody světových značek (ceny výrazně nižší než u nás). V Bahrainu lze platit místní měnou (Bahrainský dinár), US dolarem a také kreditní kartou. Na programu jsme se domlouvali vždy den předem osobně nebo telefonicky (doporučuji zakoupit místní SIM kartu). Pohybovat se po ostrově lze v podstatě jenom auty (nejsou chodníky, jenom dálnice a je zde vysoká teplota cca 40°C a vysoká vlhkost). Místní studenti a lékaři byli velice přátelští a pohostinní.

 

Závěr:

Stáž hodnotím kladně. Seznámil jsem se spoustou studentů nejenom z Bahrainu, ale také ze Saudské Arabie, Kuwaitu, Iráku a dalších zemí Perského zálivu. Poznal jsem odlišný systém zdravotní péče a výuky na lékařské fakultě. A také jsem poznal rozdílnou kulturu a náboženství. Stáž byla velkým přínosem pro zlepšení komunikace v angličtině.