Patras, Řecko

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Jana Tomčalová

Termín: září 2010

 

Před odjezdem:

CA mi bylo potvrzeno v posledních možných dnech, kdy už byly ceny letenek o třetinu vyšší,ale to bylo jediné negativum. Řečtí studenti se mnou komunikovali a odpovídali na všechny dotazy ohledně příjezdu a pobytu. Dokonce jsem byla i v kontaktu s ostatnímu zahraničními studenty.

 

Doprava:

Zvolila jsem dopravu leteckou. Zpáteční letenka Vídeň-Athény stála asi 6 200,-Kč. Z letiště jsem jela autobusem na centrální autobusové nádraží v Athénách a odtamtud dálkovým autobusem do Patry. Celkově mě tato jednosměrná vnitrostátní doprava vyšla na 20E. Ještě bych chtěla podotknout, že jsem měla štěstí při zpáteční cestě,kdy jsem přijela do Athén s denním předstihem. Zažila jsem stávku městské hromadné dopravy a o několik dní dříve blokovaly dálnice protestující řidiči kamiónů.

 

Ubytování:

Bydlela jsem spolu s dalšímu šesti zahraničními studenty v areálu kolejí v takovém něco jako domku pro údržbáře s rodinou. Pokoje byly po 2-3. Měli jsme dohromady koupelnu a kuchyň,terasu,bez internetu.  Internet byl dostupný v počítačové místnosti pro studenty nebo wifi na chodbách kolejí. Ubytování nebylo úplně ideální,zvlášť nás děsila přítomnost velkých červů, do toho nám dělali společnost všudypřítomní psi, které člověk po pár dnech už přestal vnímat. Jeden měsíc se dal přežít.

 

Strava:

Dostávali jsme obědy i večeře,což bylo velmi příjemné, neboť následkem ekonomické krize byly ceny potravin v supermarketech navýšeny o 25%.

 

Nemocnice:

Už jen projít se chodbou interního oddělení byl zážitek. Spádová oblast nemocnice zahrnovala 1,5 miliónu lidí (jako kdyby měla Praha a okolí jednu nemocnici), pacienti byli všude na chodbách, personál nestíhal. O nějakém časovém harmonogramu se nedalo mluvit, byl to takový jeden velký chaos. Organizace práce byla trochu jiná než u nás. Krev odebírali zásadně jen lékaři a o pacienty se starali jejich příbuzní, kteří v nemocnici spali také,ale většinou v sedě na židlích. Lékařský personál byl vlídný. Ne všichni mluvili anglicky,ale ti,co uměli, se nám vždy snažili vše vysvětlovat. Problém byla komunikace s pacienty samotnými,člověk byl závislý na přítomnosti lékaře. Prakticky se člověk dostal max.k odběrům krve. Samotní řečtí studenti se učí odebírat krev až v 5.ročníku.

 

Počasí:

Doporučuju září. Teploty byly příjemné kolem 30°C, nebyla žádná vedra. V posledním týdnu sice občas pršelo,ale i tak celkový dojem výborný.

 

Sociální program:

V září se všichni studenti učili na zkoušky,tak na nás neměli vůbec čas. Cestovali jsme tedy na vlastní pěst. Většinou jsme si půjčili auta, využili jsme také řecké autobusy i dráhu. O víkendech jsme stihli navštívit ostrov Kefalonia, Delfy, Olympii, Korinth, Akrokorinth, Mykény, Nafplio, Athény.

 

Pokud by se chtěl někdo na něco zeptat, má emailová adresa: jtomcalova@seznam.cz