Marseille, Francie

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Ondřej Sobotík

Termín: srpen 2008

 

DOPRAVA:

Volil jsem pravidelný letecký spoj  ČSA OK-750 Praha-Marseille, doba letu cca 1,5 hodiny. Jestli to vyjde levněji vlakem nebo autobusem nevím, takhle je to ale určitě nejjednodušší. Z letiště pak jezdí autobusy, které vás během 25 minut dopraví do města. Po městě se pak  nejlépe cestuje metrem.

 

MĚSTO:

Marseille je rozlohou i počtem obyvatelstva podobná Praze, je domovem rozličných etnik a kultur, přičemž spojujícím elementem je místní fotbalový klub Olympique Marseille. Město je to rušné, hlučné a špinavé, má však svůj půvab, kouzlo a nezapomenutelnou atmosféru. Za návštěvu stojí ostrov IF, starobylé centrum města, pláže a nedaleko města situované Calanques (fjordům podobné zálivy).

 

JAZYK                    

Ve Francii se anglicky moc nedomluvíte. S Francouzi tedy určitě ne. Anglicky jsem za měsíc mluvil jen  jednou: a to na letišti v Ruzyni s celníky, a to jen do té doby, než jsem na ně zamával českým pasem.

 

PODNEBÍ                

V Marseille je léto velice horké a suché. Během měsíce denní teplota prakticky neklesla pod 28 stupňů a pršelo jen 5 minut. Bez slunečních brýlí a opalovacího krému nevycházet z domu.

 

MÍSTNÍ BUŇKA IFMSA

O tom, že skutečně jedu do Marseille, mě francouzská strana informovala necelé 3 týdny před plánovaným odjezdem, což je myslím trochu pozdě. To, kde budu bydlet, a kde na mě někdo místní počká, mi napsali den před odletem. Místní studenti tedy řeší vše na poslední chvíli a příliš si s ničím hlavu nelámou. Když jsem však něco potřeboval, tak mi ve všem vyšli vstříc a nic pro ně nebylo problémem.

 

UBYTOVÁNÍ

Ubytování na kolejích, tak jak avizuje stránka francouzské IFMSA, se nekonalo, bydlel jsem na třech různých místech na privátech místních studentů (potažmo studentek J)  Stravoval jsem se svými spolubydlícími, které si část nákladů proplácely z místní IFMSA kasy, občas jsem také zašel na nákup, umyl nádobí i něco uvařil, abych nebyl považován za příživníka.

 

STUDENTI

Před odjezdem jsem se domníval, že budu součástí nějaké větší skupiny zahraničních studentů, kteří budou, stejně jako já, na stáži ve Francii. Nebyla to však pravda, kromě mne tu na stáži byla jen jedna Ukrajinka, jedna Němka – pohodové holky a několik Tunisanek, které jsem ani nezahlédl. V nemocnici, kde jsem působil, jsem byl jako zahraniční student na stáži jediný.

 

STÁŽ

Moje stáž probíhala v nemocnici La Conception, na interním oddělení. „Chef“ oddělení se sice tvářil, jakože o žádné IFMSA stáži neví (místní LEO asi nic nedomluvil), nicméně s mojí účastí nadšeně souhlasil a přidělil mne ke skupině místních studentů 5. ročníku, kteří zde byli na povinné praxi. Stáž začínala každý den v 8.30 a končila ve 13.00. Na oddělení byli, kromě atestovaných lékařů tzv. internes, což jsou  mladí lékaři před atestací a tzv. externes – tedy pregraduální studenti a tedy i já. Během stáže jsem dělal to samé co ostatní medici, dostal jsem na starosti několik pacientů a mým hlavním úkolem bylo dbát o jejich dokumentaci (která je komplet v papírové podobě, na digitalizaci ve veřejných zdravotních zařízeních ještě nedošlo), tedy zapisovat důvod přijetí, odebírat anamnézu,  provádět a zapisovat každodenně fyzikální vyšetření, shánět laboratorní výsledky a RTG tak,  aby do vizity bylo vše kompletní. Na místní interně se běžně setkáte s pacienty se srpkovitou anémií, středozemní skvrnitou horečkou, menigoencefalitidou s pozitivním nálezem trypanosomy v likvoru, revmatoidní artritidou, SLE aj.

 

HODNOCENÍ         

Stáž hodnotím velice kladně, poznal jsem život v cizím městě, navštívil jsem místní památky, několikrát mě místní studenti vzali na výlety do okolí, na studentské párty a večírky. Stáž v nemocnici byla také přínosem, nejen z jazykového hlediska. Poslední týden jsem si udělal volno, přihlásil se do kurzu windsurfingu, trávil dny na slunci, cestoval po okolí.

 

Fotky k nahlédnutí: http://chebubba.rajce.idnes.cz/Marseille/

 

Případné dotazy zodpovím: sobotiko@seznam.cz