Haifa, Izrael

Klinická stáž IFMSA

Jméno účastníka: Tomáš Filip

Termín: srpen 2008

 

Proč právě Izrael?  Chtěl jsem vidět.

 

Cesta

Do Izraele se dostanete nejsnáze letadlem, podle místa trvalého bydliště v republice připadají v úvahu Praha nebo Vídeň cena letenky se pohybuje  od 8 tis. do 12 tis. Kč (2008),oki samozřejmě závisí na datu koupi a odletu.

Na letišti doporučuji být včas, protože Vás čeká většinou dlouhý vstupní pohovor hoďku někdy víc jindy míň. Délka závisí na tom, jak moc jste sympatičtí etc.

Přilétáte na letiště Ben Gurion, které je asi 15 km od Tel Aviv. Je dobré se vyhnout příletu během Šabatu ( PA od 15:00 do SO kolem 20:00), protože v tuto dobu funguji jen arabské taxi a ty jsou v tyto dny dost drahé. Z letiště se v jiné dny uč dostanete snadno vlakem nebo linkovými autobusy.

 

Způsoby dopravy

V podstatě použitelné jsou tři: vlak, autobus a taxi (maršrutka = velký taxi pro víc lidí, jsou časté a o Šabatu plní funkci veřejné dopravy). Izrael je opravdu malá země. Od severu k jihu vede železnice a na ní leží všechny hlavní města Haifa, Tel Aviv, Jeruzalem, Beer Sheva + letiště Ben Gurion , takže tento způsob dopravy je na delší vzdálenosti  nejlepší. Ceny jsou o něco vyšší než u nás,  vlaky jezdí načas a často, ale ve špičkách jsou dost plné.

Ve městech je celkem hustá síť MHD autobusů, které ovšem nejezdí po 12:00 v noci, takže pro návraty z klubů nočních koupání etc. se stejně taxanům nevyhnete.

 

Stáž, místo stáže tec.

V Izraeli máte na výběr ze čtyř míst. Haifa , Aviv, Jeruzalem a Ševa . Já si vybíral podle rčení: „v Haife se pracuje, v Aviv se paří a v Jeruzalémě modlí.“ V

Takže Haifa.

Město má průmyslový ráz je asi hod. jízdy vlakem z Ben Gurion.

LF a nemocnice Rambam Hospital, jsou v centru. Ubytování sice není v areálu nemocnice, ale na studentských kolejích (pouze pro mediky), což je podle mě fajn a celkem snadno se seznámíte s místními, kteří jsou dost přátelští a rádi pomohou prostě do pohody (dá se říct, že to v Izraeli platí obecně) na kolejích bylo WIFI a klima víc asi nepotřebujete, kuchyňka na pokojích, ale bez vybavení .  

Z kolejí to do nemocnice a na LF bylo 20 min chůze.

Stážoval jsem na chirurgickém oddělení, jehož šéfem byl prof. Kluger, a jako tutora jsem měl dr. Schachala. Denně jsme absolvovali ranní vizity, pak jsme probírali pacienty našeho tutora, občas studovali v knihovně a obvykle asistovali u jedné nebo dvou operací za den, vše jako vždy závisí na Vaší aktivitě, pokud máte zájem, pokusí se vám vyjít co nejlíp vstříc a vysvětlit co nejvíc. Snídaně jsme měli zdarma na oddělení (výsada chirurgického oddělení) a obědy normálně v jídelně za dotované ceny 8 šekelů za oběd (1 šekel = 5 Kč).

Nejbližší pláž byla hned vedle nemocnice, ale nejlepší pláže byly na jih od města Hofa Camel  a Student beach (jednu zastávku vlakem, nebo pár busem).

Trocha o ostatních možných místech:

Aviv – hlavní město, největší, nejvíc klubů slušné pláže, ubytovaní vždy v areálu nemocnice (ale různé kvality, obecně spíš dobré), v Aviv jsou tři nemocnice Ischšelov, Wolfson a???? , jejich umístění je různé => můžete  být hodně daleko od moře (busy jezdí)

Jeruzalem – tam jsem byl pouze jako turista nemocnici jsem neviděl

Beer Šheva – uprostřed pouště podle mne nebrat, pokud zrovna nemilujete velbloudy

 

Ostatní věci

Organizace a komunikace s izraelskou Ifmsa (FIMS) proběhla absolutně bez problému (Izraelci navzdory poloze ve Středozemním moři mají  normální evropskou mentalitu  a fungují víceméně stejným způsobem jako my = žádné siesty etc.)

Byl jsem na welcoming evening, velmi podstatná akce seznámíte se s lidmi z jiných měst a pokud si vezmete na ně kontakty umožní vám to při cestování  a výletech na vlastní pěst  bydlet zadarmo + social interaction, popřípadě společně cestovat a poznávat (ze 100 studentů v srpnu bylo 20 Čechoslováků o to bylo vše lehčí).

Zúčastnil jsem se dvou výletů, které organizovala FIMS pro nás stážisty. Oba byly dobře zorganizovány a staly určitě zato. První byl jednodenní trip do Jeruzaléma. Osobně bych doporučoval jet tam na vlastní pěst na víc dní + výlet na Zapadní břeh etc.

Druhý byl dvoudenní výlet na jih do pouště k Mrtvému moři, Masadu etc. Obdobně vydařený jako první.  Kromě toho jsem ještě trochu cestoval na vlastní pěst, levnější a lze to snadno.

 

Bezpečnost

O tu se stará armáda a police, často potkáváte mladé lidi v uniformách se zbraněmi, vojenská služba je povinná pro muže i ženy. Osobní  prohlídky jsou u každého vstupu do veřejné budovy (nutno s nimi počítat hlavně, když spěcháte na vlak). Asi nejvíc střežený je Jeruzalém

zde jsou hlídky snad všude, jinde je to mnohem volnější.

Od momentu kdy byla postavena zeď kolem Západního břehu, se počet sebevražedných atentátů snížil o 98%.

V podstatě jsme dělali vše, co průvodci nedoporučuji, tak jako všichni a v poho.

Další riziko hrozí hlavně od moře a teplotychu vzdu. V srpnu je opravdu vedro hodně přes 30 a v Aviv a v Haife + dusno, v moři jsou časté spodní proudy, takže dostatek práce pro červené plavky.

 

Závěrem

Stáž splnila vše, co mohla, jak po odborné stránce, tak po té poznávací.

Kdybych mohl něco trocha změnit, jel bych v červenci a pak zůstal na větší část srpna a trochu víc cestoval.

 

Fotky: http://dat.rajce.idnes.cz/Izrael_2008/