Lund, Švédsko

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus - Socrates

Jméno účastníka: Lenka Doubravská

Termín: ak. rok 2003/2004

 

Lund- známá neznámá.

 

Tyto postřehy navazují na text Vítka Glogera. Převzala jsem jeho stukturu textu a dle mých poznatků dopnila či přetvořila. Tak jako on zdůrazňuji, že mé postřehy nejsou úplné. Věnuji se hlavně věcem, které mě samotnou nějakým způsobem zaujaly. Rok od roku se samozřejmě mnoho věcí mění, a tak je možné, že  můj text brzy ztratí na aktuálnosti.

Informace o  univerzitě: www.lu.se sekce www.lu.se/lu/study.html a dále Information for international exchange students (www.lu.se/intsek/international/index.html) atd.

 

Vřele doporučuji si přečíst Neal Corson's Survival Guide - for exchange students at Lund University! Je sice psaná Američanem a pro Američany, ale i já tam vyčetla mnoho zajímavého. Ke stažení na Information for Accepted Exchange Students  (www.lu.se/intsek/international/accepted.html)

 

Peníze - je dobré mít  mezinárodní platební kartu VISA nebo EC MC- a to nejen tu v elektronickou ale pokud možno i embosovanou (má vyražená čísilka) - je dražší, ale máte větší výběrové a platební limity, což můžete potřebovat např. při placení kolejného. Doporučuji platit kartou co nejvíce- směna peněz je drahá. Šeky nedoporučuji - také zaplatíte hodně ( a když píšu hodně, tak to myslím doslova!!!!) na poplatcích. My jsme např. dostali jeden kupon na směnu peněz bez poplatku. Měla jsem s sebou nějaká eura, a tak jsem je vyměnila. Doporučuji vzít s sebou na začátek nějakou hotovost. Chtějí po Vás spoustu různých malých platbiček a penízky se kutalí... těžko doporuřit kolik- já měla asi 2000 SEK- čím více tím lépe. Z automatu vybírejte peníze obezřetně!!! Poplatky jsou vysoké- lépe je vybírat velkou částku a omezit tak počet výběrů. Výši poplatků si zkontrolujte na www stránkách Vaší banky. Bohužel jsem nenašla způsob jak zaplatit koleje a jazykový kurz bezhotovostně. Ve Švédsku Vám nabídnou založení účtu - podmínky asi jako studentská konta u nás.  Zřízení, vedení a zrušení zdarma, plus maestro zdarma ale tady pozor- karta co je zadarmo platí nějak omezeně, takže za poplatek Vám nabídnou klasickou VISA elektron nebo tak něco. Dobré je mít i pár dánských korun na cestu do Kodaně a eventuálně nějaká eura, nepř na cesru do Finska.

 

Povolení k dlouhodobému pobytu nepotřebujete poklud Váš pobyt nepřekročí délku 3 měsíce.

Jinak vyřizuje Švédský konzulát v Praze, ale dá se zařídit až ve Švédsku po příjezdu.

 

Pojištění - Já využila pojištění při platební kartě- měla jsem embosovanou VISA (viz  výše) a jednou z výhod je právě cestovní pojištění- rozsah si ale zjistěte u své banky. Kromě toho jsme jako studenti byli automaticky pojištěni školou pro případ nemoci a úrazu- viz informace na www univerzity v Lundu (viz výše). Ale pozor to jste pojištěni pouze na území Švédska- takže poku palnujete výlet- Dánsko, Norsko, Finsko a podobně doplňte to dalším cestovním pojištěním! ( Jo a ten výlet určitě uskutečníte!!!)  Já na rozdíl od některých předchůdců neměla pojištění  proti poškození třetí osoby. To je pro případ, když něco pokazíte na pokoji nebo někoho přejedete na kole apod.

 

Jízdenky a letenky - v poslední době je cestování do Lundu jednodušší a levnější. Kromě klasických letenek- cena se pohybuje pro studenty těsně nad hranicí 5000,- Kč jsou dnes k dispozici nízkonákladové letecké společnosti Smartwings 1590,- jedním směrem, ale i švédské Snowflakes- letají na Kodaňské letiště Kastrup. Z Kastrupu jezdí vlak každou půlhodinu do Lundu- jízdné bylo asi 90 SEK (ale to je orientační cena, neustále totiž zdražují!!!!) Platit lze v SEK, DKK, i EUR. Autobusové jízdenky jsou levnější a nemáte u nich hmotnostní omezení. Já např vezla dva kufry - každý vážil 30 kg. Jezdí hodně dopravců - Bohemia lines, Moravia express- ti jezdí do Malmo- dále pokračujete vlakem do Lundu - cesta jen asi 15 minut. Studentline jezdí do Helsinborgu - opět pokračujete vlakem do Lundu- asi 60 minut. Nejlépe je dojet přesně na Official Arrival Day. Já kvůli tomu sice koupila o něco dražší lístek  asi 4000,- zpáteční OPEN od Moravia express (pozn. za příplatek jsou schopni Vám odvést i kolo) - hledejte pod ČSAD Vyškov, ale byli jediní kdo přijel do Švédska v pondělí ráno, a tak jsem ušetřila hodně peněz za ubytovaní. To je když tak nejlevnější na Train hostel  v Lundu. Doporučuju rezervoval včas, protože je okolo příjezdu velká poptávka. Rezervaci lze udělat elektronicky přes hostelling international. Také si s sebou kupte kartičku člena této organizace - v CKM nebo GTS, ta Vám zajistí mírnou slevu na ubytování. Tu využijete i při svým cestách - např. Stockholm, Oslo, Helsinky a podob. Každopádně ale plánujte cestu včas, místa se rychle vyprodávájí a posvátcích jezdí mnoho Švédů zpět domů.

 

Příjezd, ubytování a úvodní formality značně zjednoduší, když dorazíte v oficiální "Arrival day." např. Vás odvezou na univerzitu, kde si vyřídíte všechny formality a pokud chcete koleje, předají Vám klíče od pokoje a odvezou Vás na místo ubytování. Samozřejmě to ale není bezpodmínečně nutné. Zapíšete se na kurz śvédštiny- vřele doporučuji, kromě základů švédštiny si odnesete spoustu zážitku a uděláte si nové známé z celého světa. A pokud budete mít ve skupině nějaké Američany zmizí Váš komplex z toho, že neumíte jazyky, a že Vám jejich učení nejde:-).  Je to docela intenzivní kurz, kdo chce, může v něm i pokračovat. To už  ale za peníze.

 

Ubytování buď si zažádáte o kolej- dražší  varianata ale má své výhody, nebo se ubytujete na privátě.

Kolej- je třeba žádat včas, elektronickou formou- sledujte vývěsky na www stránkách univerzity. Pokud chcete přístup na internet na pokoji uveďte to do přihlášky- stejně tak další požadavky- můžete zkusit uvést i konkretní kolej- docela se snaží vyjít. Já chtěla levnejší koleje (i tak byly nekřesťansky drahé) a vyšli mi vstříc. Většinou je soc. zařízení na pokoji ale není to pravidlem ( např. na Sant Lars jaou sice skvělé party ale soc. zařízení je na patře.) Součástí vybavení není ložní prádlo. Kuchyň  bývá společná. Příbor, nůž, hrnek,utěrku  a třeba nějaké koření  není od věci mít z domu. Nebo dokoupíte v second handu. Privát je varianta levnější, ale pokoje nebývají velké, může to být o malinko dál do centra a je dobré mít ubytování před odjezdem domluvené. Doporučuji se obratit na lidi, co byli v Lundu před Vámi a od nich si vemte kontakt na privát.

Obědvat je možné v "nations", studentských spolcích, které se během týdne střídají a pro omezený počet lidí, cca 100, vaří. Ale je dobré počítat s tím, že si člověk musí uvařit i sám. Je to výrazně levnější i spolehlivější. Dá se jíst i v nemocnici- to je ještě draží. Ve čtvrtek si zajdete na palačinky do Locus Medicus. Jídlo si ale můžete brát i s sebou z domu a ohřát si ho v nemocnici.

 

K vlastní stáži jsme dostali většinu informací na místě. Na kurzu nás bylo 9 (optimální maximum je 8) Nerada bych opakovala notoricky známé věci- tak jen stručně. Organizace byla naprosto skvělá. Kromě programu jsme dostali i spoustu přednášek a handoutů a dalších článků, včetně anatomického úvodu pro zopakování. Bílé prádlo ani fonendoskop si brát není potřeba, ale bílé boty je lepší si vzít s sebou. Půjčí Vám i klíček ke skříňce. Je dobré si pořídit učebnici- oproti Symonds: Essentials of Obstetrics and Gynecology je teď doporučena nová, dražší 1000 SEK (samozřejmě je levnější ji koupit u amazon.com přes internet předem) ale asi i lepší. Obstetrics and Gynecology (Books) by Charles R. B. Beckmann, Frank Ling, Barbara M. Barzansky, William N.P. Herbert, Douglas W. Laube (Lippincott Williams & Wilkins; 4th edition, 2002, ISBN: 0781724805)

Vím ze zkušenosti spolužáků, že zkoušku uděláte i bez ní! Ale já byla ráda, že ji mám. (Je to celkem nová kniha a tak na rozdíl od Symondse není k dispozici v knihovnách na okopírování.). Spoustu dalšího studijního materiálu jsme dostali během kurzu k přednáškám a seminářům. Docházka nijak kontrolovaná nebyla, ale vyučující si Vás samozřejmě snadno zapamatují, či spíše nezapamatují, protože je Vás na kurzu tak málo, a protože se Vám velmi věnují a diskutují s Vámi. Výuka začíná blokem přednášek, následuje praktická část a semináře a na konci po několika dnech volna je zkouška. Ta je formou testu- v podstatě řešíte kazuistiky- reálné případy. Taktika je hlavně pacienta nezabít a pokud možno mu i pomoci. Další den následuje ústní zkouška, která je pouze formu kolektivní diskuze na testem. Vážnější zkoušení hrozí jen pokud někdo opravdu nezvládne test. (A to se prostě nestává!)

 

Studentský život je dost bohatý. Doporučuji se zapojit do mentor groups. Opět tak získáte nové přátele. My jsme navíc brzo po příjedu dali dohromady Čechy a Slováky a scházeli se spolu. Tahle zábava nám vyhovovala více než disko party v Nations- ale to zaleží na Vás. Je možné se i do dění a přípravy akcí zapojit. Vřele doporučuji.

 

Počasí je asi každý rok jiné Víťa psal :nebývá nijak výrazně chladné, nejvíce do -5. My měli asi 3 týdny mráz až do -20. Napadl i nějaký sníh. (Mimohodem 20 centimetrová uježděná vrstva sněhu je pravděpodobně jediná překážka jízdy na kole- viděno očima Švéda. Nám nijak moc nepršelo- i když prý obvykle prší. Ale vítr fouká silný a často. Já si pořídila ojeté kolo. Ceny jsou přemrštěné. Dávejte pozor na to co kupujete! Doporučuji nejdříve obejít více nabídek, event. se zeptat jestli někde po někom nějaké kolo nezůstalo- stává se docela často. Kolo zamykejte a nezapomeňte, že povinná výbava obsahuje 2 světla- přední a zadní. Policajti rozdávají pokuty až 400 SEK za jedno světlo! Před odjezdem kolo zase prodáte- ale čím dříve tím lépe-na konci semstru se kola zbavuje spousta lidí, a tak cena klesá. Ale jsou lidé, kteří chodí pěšky. I tak to jde. Autobusy jezdí pozdě do noci- nevýhoda je cena jízdenky 9,60 SEK už po slevě- s tzv. rabattkort.

 

Alkohol- je ve Švédsku velmi drahý a doporučuji vzít velke zásoby s sebou.

 

Telefonování - Dají se sehnat mezinárodní telefonní karty. S těmi vyjde telefonování docela levně. K tomu abyste je použili ješte potřebujete kartu na místní volání. Pomůžou Vám v prodejně novin a tabáku.

Další nutností je mít s sebou ODBLOKOVANÝ mobil- odblokovaný zdůrazňuji! Kupte si švédskou SIMku ať jste na příjmu svým novým kamarádům. Nebudu doporučovat konkterního operátora- nabídky se často mění. Operatoři jsou mimo jiné Telia, Comqvick, atd. Má to tu výhodu, že je možné Vám za rozumné peníze z Čech volat.

 

Internet- můžete mít i na pokoji, dále v knihovnách, ihned po příjezdu, než budete mít své heslo i ve státní knihovně, dále BMC (biomedical center)- pro mediky přístup na kartu 24 hod denně vč. skeneru a tiskárny. A taky v nemocnici opět 24 hod. Takže bez problému!

 

Na závěr bych snad jen dodala, že to byly nejlepší tři měsíce ve škole. Užila jsem si spoustu legrace, odpočinula jsem si, a přesto mám po 6 letech ve škole pocit, že jedině gynekologickou pacientku bych byla schopna správně ošetřit hned teď  po škole i bez praxe. Naučila jsem se i  hodně o sobě, získala přátele, poznala novou kulturu a doufám, že své nově získané znalosti švědštiny budu moci i nadále rozšiřovat.

 

červen 2004