Berlín, Německo

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus - Socrates

Jméno účastníka: Karolína Chlupová

Termín: ak. rok 2002/2003

 

Ráda bych se s Vámi podělila o své zážitky a zkušenosti, které jsem získala během studijního pobytu na Humboldtově univerzitě v Berlíně ve školním roce 2002/03.

 

STUDIUM

Ve srovnání s naším systémem, probíhá na německých lékařských fakultách výuka odlišně. Studenti si mohou rozvrh tvořit volněji a ústní zkoušky jsou spíše vyjímkou. Pro zahraniční studenty existuje zvláštní oddělení (Erasmus Buro), kde se řeší všechny otázky, případně speciální požadavky týkající se studia. Není problém požádat o ústní zkoušku. Já jsem v Berlíně absolvovala 5.ročník a odchodila jsem všechny potřebné předměty a složila i většinu ústních zkoušek.

Zahraniční studenti jsou ve skupinách společně s Němci. Výuka samozřejmě probíhá v němčině, občas se v seminářích pracuje s anglickými materiály. Vyučující mají ke studentům velmi otevřený vztah, kdykoliv je možno položit otázku, kterou rádi zodpoví. Na přednáškách se běžně rozdávají “hand-outs”, což velmi ulehčuje porozumění danému tématu.

Občas jsem se potýkala s byrokracií, pro kterou jsou Němci (právem) tak proslulí, ale na druhé straně musím uznat, že jsem se vždy dohodla.

V době “Semesterferien” je možné si zařídit praxi z kteréhokoliv oboru a na libovolně dlouhou dobu.

 

UBYTOVÁNÍ

HU nabízí všem studentům koleje. Většinou jsou tato zařízení lokalizována daleko od centra města, takže je nutno počítat s delším dojížděním. Studenti jsou ubytováni v buňkách – každý má vlastní pokoj, kuchyňka a koupelna je společná. Velmi oblíbenou formou bydlení mezi studenty je tzv. WG (Wohngemeinschaft), kdy se o jeden byt dělí více studentů. WG skýtají řadu výhod – bydlení s rodilými mluvčími (to na kolejích často nebývá), výhodnější lokalizaci a rozumnou cenu (já jsem bydlela za 175EUR/měsíc ve WG).

 

VOLNÝ ČAS

Ať už máte jakékoliv záliby, v Berlíně se jim určitě budete moci věnovat. Univerzita nabízí řadu jazykových kurzů (němčinu bezplatně) a sportovních aktivit (od břišních tanců přes box k lyžování). Město je proslulé množstvím divadel, muzeí, hospůdek, barů a netradičních scén. Je v něm spousta parků a jezer, které nabízejí prostor k relaxaci. Netradiční historie Berlína (“rozdělěné město”) zaujme snad každého.

O víkendech můžete využít nabídky německých drah a cestovat na tzv. Wochenendeticket po celé SRN (platí pro 5 osob celý den a stojí 28EUR). Pro zahraniční studenty univerzita připravuje společenský program – seznamovací party, prohlídky města, výlety.

 

PRAKTICKÉ TIPY

Vízum-vyřízení víza trvá minimálně 4 týdny a kromě běžných podkladů budete potřebovat i zvací dopis od HU (mě ho HU neposlala a vízum mi nebylo uděleno), proto v případě, že nedostanete zvací dopis, požádejte o něj!

Formality po příjezdu - přihlášení na policii a zápis vyřiďte co nejdříve a nezapomeňte,že mimo pracovní dobu Vám v Německu jen těžko někdo pomůže.

 

CO MI STÁŽ DALA?

Dva semestry v Berlíně pro mě byly velkým přínosem. Nahlédla jsem do jiného zdravotnického a školního systému, měla jsem možnost srovnat “bohatý západ s chudým východem” a zjistit, že takový velký rozdíl mezi námi bohudíky není. Naučila jsem se větší samostatnosti. Zdokonalila jsem se v němčině. Dokázala jsem překonat některé “nepřekonatelné” překážky. Poznala jsem spoustu zajímavých lidí a našla si nové kamarády. Smyslem této stáže pro mě je životní zkušenost, kterou jsem získala. Všem studentům bych přála, aby měli možnost, ale především aby našli odvahu ke studiu v zahraničí!

Děkuji všem, kteří mi pomohli tuto stáž absolvovat.