HARJAVALTA, Finsko

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus - Socrates

Jméno účastníka: Karin Čapková (2.roč. ošetřovatelství)

Termín: 21. 1. - 21. 4. 2001

 

Proč?

Tak tuto otázku jsem si položila nejméně milionkrát. Já, teplomilný člověk, a jet do severské země. Ale řekla jsem si, že to za ty zkušenosti určitě bude stát. A hlavně - ne každý den má člověk příležitost podívat se do Finska a navíc tam ještě studovat, že? Pomohlo mi i to, že do toho neznáma se mnou pojede i Katka Zahálková.

 

Jak?

 

Vůbec jsem netušila, že i studentky ošetřovatelství mohou jet na výměnný pobyt. Tříletý obor nedává mnoho příležitostí ke studiu v zahraničí, proto, kdo zaváhá, ten nejede! Konkurs ověřil naše dovednosti v angličtině a za pár měsíců se jelo, resp. letělo.

 

Finsko…

 

…je zemí velmi krásnou, divokou, kde příroda je nejhezčí v létě a v zimě je tam zase ukrutná zima (alespoň pro Středoevropanku, za kterou se považuji). Stále nemohu uvěřit, že jsem přežila –26 stupňové týdny. Bydlely jsme na kolejích, asi 20 minut chůze vzdálených od školy. Hned po příjezdu do města se o nás začali velmi dobře starat, naše tutorka obzvlášť. Hned druhý den po prohlídce školy a města, což nebylo zase tak časově náročné u městečka s 8 000 obyvateli, jsme se seznámily s finskými studenty.Ti se o nás po celé tři měsíce starali. Díky mnoha dobrým lidičkám jsme ani neměly čas na stesk a nudu, protože jsme měly co dělat, abychom stihly jízdu na koni, lyžování, sáňkování, koupání se v díře vysekané v ledu, prohlídky měst, školní sportovní aktivity a pochopitelně ve Finsku nezbytné saunování.

 

A to hlavní - škola

 

Do školy (Satakunta Polytechnic, Health and Social Care) jsme docházely 5 týdnů. Přednášky v angličtině byly příležitostně, ale do školy jsme chodily denně, protože jsme musely vypracovat práce na zadaná témata, která se vesměs týkala finského zdravotnictví a Finska jako takového. Informace jsme získávaly z knihoven, praxe, konzultací, Internetu. Praxi jsme měly následujících 6 týdnů. Příjemný byl začátek pracovní doby - 7,00. Zde jsme také poprvé pocítily nutnost vlastnit finsko-anglický slovník (česko-finský je úzce profilové zboží, ale kdo hledá ten najde). Jelikož péče o pacienty se nijak zásadně neliší od té u nás, rychle jsme si zvykly a brzy jsme se zapracovaly, jen ta komunikace, to byl problém. Lekce finštiny nám začaly zpříjemňovat volný čas a my potom bavily lidi naší šílenou výslovností. Oddělení jsme navštívily různá, poznaly jsme tak rozmanitost péče.

 

Praktické věci na závěr

 

Finsko je zemí velmi drahou, proto si vezměte s sebou, co můžete, ale pozor na omezenou váhu zavazadel do letadla! Využijte každé příležitosti něco vidět a něco nového zkusit, jak v nemocnici tak i jinde (my jsme dokonce i tkaly). Není to jen na ukrácení chvíle, zahnání stesku a boj proti nudě, dá vám to mnohem více. Na počítač s Internetem je přístup možný 6 dní v týdnu. Komunikovat s ČR tedy není nemožné. Také si pozorně vybírejte telefonní karty, protože jsou tu dva různé typy automatů. X karta vám ve Finsku moc nepomůže. Všude hlaste předem, že jste studenti a zařiďte si i potvrzení od školy, slevy jsou velké! Na poště zdůrazněte, že posíláte dopis či pohled do ne EU země, vyjde vás to opět levněji. Vyzkoušejte typické finské pochoutky. Zdravotní péči se pokud možno vyhněte a domácí lékárničku bezpodmínečně s sebou! Pokud plánujete dlouhé a náročné marodění, připravte si hodně tučné konto. Určitě jsem zapomněla na spoustu důležitých věcí, ale poslední praktická věc, vám je pomůže zodpovědět. Je jí totiž můj mail: Karin.C@email.cz.