WOLVERHAMPTON, Velká Británie

Studijní pobyt v rámci programu Erasmus - Socrates

Jméno účastníka: Hana Študentová (všeobecné lékařství, 3.roč.)

Termín: konec září – leden (zimní semestr) 2000

Studium: buněčná patologie, imunologie, epidemiologie a biologie nemocí, anglický jazyk

Výuka byla koncipována formou přednášek, které byly jedenkrát týdně (buď od 10-13 nebo 14-17). Na začátku většiny přednášek se rozdávaly tzv. handouts, které obsahovaly stručný obsah přednášek (někdy obsahovaly veškeré informace, které byly potřebné pro zvládnutí zkoušky). Angličtina byla rovněž jedenkrát týdně, věnovali jsme se hlavně konverzaci. Kromě angličtiny, kde skupinu tvořili studenti ze západní Evropy, byli ve třídách jen Angličani.

Přednášky nebyly povinné, přesto byly hojně navštěvovány. Asi v polovině semestru se psal test (MCQ otázky), který tvořil asi 15% výsledné známky. Na začátku roku nám byl dán seznam témat, na která jsme měli vypracovat esej ( do 2 tis. slov). Měli jsme zmínit kolem 20 referencí ze článků, ze kterých jsme čerpali. Byla to celkem dřina! J Výuka skončila před vánocemi. V lednu byl 1 týden na přípravu , v průběhu dalšího týdne pak probíhaly zkoušky – většinou formou esejí, MCQ / multiple choice questions/ a jednoduchých odpovědí.

Angličané mají všechno náramně zjednodušené, tedy zkoušky u nás jsou nesrovnatelně objemnější a těžší.

Učitelé jsou velice ochotní a poradí vám, stačí se na ně jen obrátit.

 

Studijní materiál: Studenti mají k dispozici knihovnu (průkazku obdržíte během prvního seznamovacího týdne), kde je vše, co potřebujete. Ve třetím patře je počítačová učebna asi se 100 počítači, kterou jsem často navštěvovala, abych byla ve spojení s domovem. Požádejte si o přístupové kódy a budete mít přístup k různým databázím (Medline, PubMEd).

 

!! TIP !! Sledujte letáky , vývěsní tabule. Paralelně s výukou na univerzitě probíhá i výuka angličtiny, která je určena všem cizincům žijících ve Wolverhamptonu. Stačí zaplatit jen 2 libry na začátek a pak můžete chodit i čtyřikrát týdně do hodin (na své úrovni FCE, CAE,…) V prosinci pak můžete zkusit štěstí a složit Cambridgskou zkoušku. Vyjde to levněji než v Čechách!

 

Ubytování: bydlela jsem na kolejích v Lomas Street (kousek od školy i od supermarketu Asda), jsou o něco drážší než koleje Randall Lines, ale jsou klidnější, čistší. Pokoje jsou jednolůžkové s umývadlem, kuchyně a sociální zařízení společné s dalšími 5 lidmi. S bydlením jsem byla moc spokojená, problémy byly pouze s topením, na kterém se šetří. Je nutné si postěžovat, oni to pak spraví. Povlečení s sebou! Randall Lines nedoporučuji, nevyspíte se a zešílíte z toho. Privátní bydlení prý vyjde levněji, ale to zařídíte jedině na místě.

 

Cestování: Studentská unie pořádá výlety pro “exchange students“, které stojí kolem 5 liber. Konají se vždy v sobotu. Určitě to zkuste!! Navštívila jsem např. Bath (nádherné lázně po Římanech), Chester, York, Stradtford a Londýn. Wolverhampton je nedaleko od Birminghamu, dostanete se tam městskou dopravou. Z Birminghamu se pak vlakem dostanete na Warwick castle. Autobusem se dá taky jet do Oxfordu.

 

Strava: je možné ve studenstké unii (ale je to hodně drahé). Naproti kolejím je supermarket, jehož vlastní výrobky vyjdou levněji než u nás!! Musíte si přivézt vlastní hrnce a nádobí.

 

Kulturní vyžití: pořiďte si „NUS card“, kterou vydává studenstká unie, poskytuje řadu slev. Studentská unie má dva kluby, kde nemusíte platit vstup, zatancujete si a svlažíte hrdlo v rámci možností.

Zjistěte si  v informačním centru, kde jsou všechny pracovní agentury. Je tam skvělá příležitost si přivydělat.

Co říci na závěr? Pobyt v Anglii mě obohatil po všech stránkách – zdokonalila jsem se v angličtině, poznala jsem zemi, která je v mnohém odlišná od té naší. Zkušenost studovat v zahraničí je skutečně k nezaplacení. Nenechte si ji ujít!